Dzisiaj jest sobota 23 czerwca 2018, imieniny: Wandy, Zenona, Prospera WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22677) SPORT FORUM FIRMY (5189) PRACA (80) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 11oC
Jutropogoda
17 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bezpieczne wakacje nad wodą w regionie konińskim. ... (7)WSCKZiU kontynuuje tradycje szkoły medycznej i jes ... (6)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościTurek. Elektrownia będzie produkować energię z pal ...

Turek. Elektrownia będzie produkować energię z paliwa gazowego

Dodano: 23.05.2018 18:34
Źródło: LM.pl

Elektrownia Adamów będzie znowu produkować energię, ale z wykorzystaniem paliwa gazowego. Tak wynika z raportu jaki opublikowała Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z dokumentem, wyłączone z eksploatacji bloki węglowe elektrowni Adamów mają zostać dostosowane do produkcji prądu z innego źródła. Zakres niezbędnych prac zawiera się w czterech obszarach, w tym między innymi wykonania przyłącza gazowego i dostosowania kotłów właściwych do spalania gazu ziemnego zamiast węgla brunatnego.

- Spółka podejmując decyzję o zamiarze realizacji projektu brała pod uwagę szereg czynników, wśród których najważniejsze to krótki okres jego realizacji oraz szacunkowe nieduże nakłady. W ocenie Spółki projekt ten doskonale wpisuje się w strategię zapewnienia rezerwy mocy w okresach szczytowego zapotrzebowania. Dodatkową przesłanką jest umiejscowienie elektrowni Adamów w Krajowym Systemie Energetycznym oraz bliskość źródła dostaw gazu – czytamy w raporcie ZE PAK zamieszczonym przez PAP.

Elektrownia Adamów po dostosowaniu do wykorzystania paliwa gazowego osiągnie moc około 500 MW. Przewidywana wysokość nakładów to kilkadziesiąt milionów złotych. Spółka zamierza zrealizować inwestycję do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

  • Turek. Elektrownia będzie produkować energię z paliwa gazowego

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

Paliwo za "pół darmo" (węgiel brunatny) leży pod ziemią w pobliżu elektrowni, a za gaz trzeba sporo zapłacić, więc kto zarobi?! Putin z Merkelową, tyle w temacie.
Dodano: 23.05.2018 20:52    Przez: ~Brunatny to nie torf!!!
Jeśli to się potwierdzi ...to bardzo dobra wiadomość.
Dodano: 23.05.2018 20:25    Przez: ~Jarek
No wreszcie coś sensownego postanowiono z tym, że takie rozwiązanie było już rozważane ponad 20 lat temu lecz decydenci, wówczas państwowi, pomysł odrzucili z obawy przed gniewem ludu.
Dodano: 23.05.2018 18:46    Przez: ~Zdzich@
50/50. Dobrze że coś robia. Szkoda że tylko na szczyty i braki mocy. Najgorsza wiadomość idzie z Niemiec. El. Gazowa Irsching-5 wybudowane za 450 mln Euro nie uruchomi bo gaz jest za drogi w Niemczech! A mają tańszy gaz niż My od swoich wiernych przyjaciół Rosjan. RWE w 2013-2014 zatrzymało kilka el. gazowych o planowanej mocy Adamowa. Powód: prąd z gazu za drogi; a od 2006 i szczytu cen, nastąpił o 86% spadek cen za emisję CO2. To samo Francja robiła. Najtańszy okazał się węgiel. Przy czym Niemcy trzymają te el. gazowe jak wskazał ich minister gospodarki o Irsching-5, do stabilizacji energii odnawialnej. A więc kolejny koszt zielonej energii. U nas robimy Adamów ale do "stabilizacji braków mocy".
Dodano: 24.05.2018 00:12    Przez: ~Loa
avatar No można coś w Polsce zrobić sensownego!?Jak widać można za POkomuny byłby już wszystko rozwalone,ukradzione wywiezione ,tu patrz ,,Elektroliza",,Cukrownia" itd.itd.Prąd płyną by od Szkopów,a mieszkańcy regionu za....li by u nich przy gnoju lub szparagach.Nikt mi nie wmówi iż pzez te lata z wyjątkiem na króte rządy PJO zakończine ,,nocną zmianą" i PJK rządzili nami Polacy,bo napewno nie.Nawet najgłupszy Polak nie piłował by gałęzi na której siedzi tudzież niszczył własną matkę.To byli sowieci zainstalowani po 1945 roku.Jeszcze trochę ich zostało, resortowe bahory ich usłużni idioci i trochę debili gdzie w każdych społeczeństwach się znajdują ,ale myślę iż z nimi Polska sobie poradzi.Już żaden szloch czy kwik ludzi dawnego systemu tego nie zmieni,Polska ruszyła z miejsca i idzie do przodu ,zmian już nic nie zatrzyma ,,to widać, słychać i czuć,,.
Dodano: 23.05.2018 21:46    Przez: Tomasz Kobrzycki

KOMENTARZE

No wreszcie coś sensownego postanowiono z tym, że takie rozwiązanie było już rozważane ponad 20 lat temu lecz decydenci, wówczas państwowi, pomysł odrzucili z obawy przed gniewem ludu.
Dodano: 23.05.2018 18:46    Przez: ~Zdzich@
Zaraz ci ten chory człowieczek kobrzycki napisze ,że to wszystko dzięki kurduplowi z Żoliborza.Jest podejrzenie,że publicznie pojawi się dopiero, gdy znikną matki chorych dzieci z Sejmu.
Dodano: 23.05.2018 19:07    Przez: ~Pycha i Szmal
~Pycha i Szmal - to nie jest podejrzenie, to jest fakt. Parlament przygotowuje się do ćwiczeń antyterrorystycznych i na ten czas budynek sejmowy będą musiały wszystkie osoby które nie są w te ćwiczenia zaangażowane, w tym i niepełnosprawni ze swoimi opiekunami. Oczywistym jest, że już tam nie powrócą bo nie zostaną wpuszczeni.
Dodano: 23.05.2018 19:16    Przez: ~xXx
avatar No można coś w Polsce zrobić sensownego!?Jak widać można za POkomuny byłby już wszystko rozwalone,ukradzione wywiezione ,tu patrz ,,Elektroliza",,Cukrownia" itd.itd.Prąd płyną by od Szkopów,a mieszkańcy regionu za....li by u nich przy gnoju lub szparagach.Nikt mi nie wmówi iż pzez te lata z wyjątkiem na króte rządy PJO zakończine ,,nocną zmianą" i PJK rządzili nami Polacy,bo napewno nie.Nawet najgłupszy Polak nie piłował by gałęzi na której siedzi tudzież niszczył własną matkę.To byli sowieci zainstalowani po 1945 roku.Jeszcze trochę ich zostało, resortowe bahory ich usłużni idioci i trochę debili gdzie w każdych społeczeństwach się znajdują ,ale myślę iż z nimi Polska sobie poradzi.Już żaden szloch czy kwik ludzi dawnego systemu tego nie zmieni,Polska ruszyła z miejsca i idzie do przodu ,zmian już nic nie zatrzyma ,,to widać, słychać i czuć,,.
Dodano: 23.05.2018 21:46    Przez: Tomasz Kobrzycki
Sensowne to za bardzo to nie jest bo zrezygnowano z naturalnego i najtanszego zrodla energii na rzecz kilkakrotnie dtozszego gazu...
Dodano: 24.05.2018 08:07    Przez: ~Pn
OOOOOO matko TO JAK KOPALNI NIE BĘDZIE TO NIE BĘDZIE UPADKU REGIONU ????!!!!!!!!! ........tak nie może być !!!! brakuje mi 6 lat do 50 siątki gdzie znajdę robotę ???
Dodano: 24.05.2018 08:33    Przez: ~KWB
POpierasz PO to pracuj do 67 r. życia. Wszyscy sympatycy PO POwinni ustawowo pracować do 67 r. życia.
Dodano: 24.05.2018 16:48    Przez: ~Józek
@Jozek popierasz PiS - to ciesz sie z groszowej emertury - wlasciwie chodzi bardziej o kobiety - dzieki "reformie" PiS 20 lat życia spędzą na emeryturze minimalnej - pozazdrościć!Ludzie nie rozumieją że podwyższenie wieku to rzadki przypadek kiedy politycy podejmują nieprzyjemną decyzję ze świadomością że dostaną za to baty - bo tego wymaga dobro ludzi. Przekonasz się Józek za 15 lat jak żaden młody nie wytrzyma w kraju i spieprzy na saksy by dokładanie z ich podatków do głodowych emerytur z podatków zabije ich możliwości...
Dodano: 25.05.2018 12:06    Przez: ~wrota
Jeśli to się potwierdzi ...to bardzo dobra wiadomość.
Dodano: 23.05.2018 20:25    Przez: ~Jarek
Jaka będzie sprawność energetyczna tak zmodernizowanej elektrowni?
Dodano: 23.05.2018 22:42    Przez: ~Ola
50/50. Dobrze że coś robia. Szkoda że tylko na szczyty i braki mocy. Najgorsza wiadomość idzie z Niemiec. El. Gazowa Irsching-5 wybudowane za 450 mln Euro nie uruchomi bo gaz jest za drogi w Niemczech! A mają tańszy gaz niż My od swoich wiernych przyjaciół Rosjan. RWE w 2013-2014 zatrzymało kilka el. gazowych o planowanej mocy Adamowa. Powód: prąd z gazu za drogi; a od 2006 i szczytu cen, nastąpił o 86% spadek cen za emisję CO2. To samo Francja robiła. Najtańszy okazał się węgiel. Przy czym Niemcy trzymają te el. gazowe jak wskazał ich minister gospodarki o Irsching-5, do stabilizacji energii odnawialnej. A więc kolejny koszt zielonej energii. U nas robimy Adamów ale do "stabilizacji braków mocy".
Dodano: 24.05.2018 00:12    Przez: ~Loa
Jeszcze elementy Konin trzeba zmodernizować !
Dodano: 23.05.2018 20:32    Przez: ~Kkklnu
Paliwo za "pół darmo" (węgiel brunatny) leży pod ziemią w pobliżu elektrowni, a za gaz trzeba sporo zapłacić, więc kto zarobi?! Putin z Merkelową, tyle w temacie.
Dodano: 23.05.2018 20:52    Przez: ~Brunatny to nie torf!!!
"Pół darmo" "pół darmo", a potem wody gruntowe opadają w promieniu kilkudziesięciu kilometrów z powodu leja kopalnianego. Noteć wyschła na 30 km, a Jezioro Wilczyńskie opadło o 4 metry (!!!) od lat 90. XX w. z powodu działalności kopalni odkrywkowej Ościsłowo.
Dodano: 23.05.2018 21:26    Przez: ~Marianna
No i co że poziom wody opadł o 4m w jeziorze? Po zakończeniu wydobycia wróci i tyle.A koszt gazu w stosunku do węgla jest duży.I koniec pracy dla ziomków.
Dodano: 23.05.2018 22:43    Przez: ~Qń
Żeby ci to z przodu do pasa nie opadlo
Dodano: 23.05.2018 22:44    Przez: ~faza
@Marianna - doksztalc sie! Wody wysychaja na calym swiecie. I to nawet tam gdzie ekejtrowni nie ma w promilu nie 30 a 300 i wiecej kilometrow!
Dodano: 24.05.2018 08:09    Przez: ~Pn
W Jeziorze Wilczyńskim w tym roku podniósł się poziom wody o jakieś 0,5m. Trzeba pływający pomost przesunąć bo jest podejście zatopione.
Dodano: 24.05.2018 09:03    Przez: ~działkowiec
mieszkam pod elektrownią całe życie pracuje w delegacji ( UWAGA PRACUJE NIE ROBIĘ)I ŻYJE i powiem więcej mogę współczuć , ale nikt w okolicy kto z kopalnią KWB KONIN nie jest związany za kopalnią tęsknić nie będzie bo niema powodówżyczę powodzenia KWB
Dodano: 23.05.2018 23:06    Przez: ~seg
Chlopcze caly region zyje z kopalni wiec nie piernicz glupot.
Dodano: 24.05.2018 08:10    Przez: ~Pn
Pn jaki cały region? wyjdz na ulice i zobacz gdzi eludzi epracują ktorzy nie maja znajomosci i nie dostali sie do kopalni... Znam kilka osob ktore tam pracuja. Specyficzni ludzie. Leserzy nygusy wszystko im sie nalezy
Dodano: 24.05.2018 09:10    Przez: ~23
To pewnie będą bloki w rezerwie.Kasa wpłynie za posiadanie mocy zainstalowanej tak jak kiedyś bloki mazutowe w Elektrowni Pątnów
Dodano: 24.05.2018 06:11    Przez: ~Kary
NOWE MIEJSCE PRACY DLA ZWIĄZKÓW
Dodano: 24.05.2018 06:27    Przez: ~robol
Radość będzie dopiero kiedy zapadną konkretne decyzje, Obecny właściciel podejmuje decyzje na oślep, mówienie o planach ogranicza się do roku ,kreuje się księgowość kreatywną na papierze(np. likwidacja 4 spółek to oszczędność rzekomo 20 mil zlikwidowano i co z tego jak wszystko leży - remonty ,inwestycje i najważniejsze kadry ,ludzie których nie da się już odzyskać).Budowa bloków gazowych jest dużo tańsza i szybsza ale energia wyprodukowana z nich jest dużo droższa (ciemny lud i tak za to zapłaci) Polityka PIS mówi ,a nic nie robi w sprawie energetyki w obrębie wielkopolski to zemsta za p.Grada i Solorza którego media- Polsat nie jest przychylny polityce PIS np. brak konkretne decyzji w sprawie Ościsłowa.Mam pytanie co z repolonizacją ZE PAK SA. Czy to prawda że el. Adamów mają kupić Chińczycy ?jeżeli tak to brawo PIS.
Dodano: 24.05.2018 08:11    Przez: ~Karol K
Wszystko eskazuje na to, ze PiS ma w pieazaniu odkrywje Oscislowo actym samym region.
Dodano: 24.05.2018 08:53    Przez: ~Pn
Wyjaśnij sąd masz informacje o Chińczykach??? Zaiste ciekawy to kierunek rozwoju, ale tylko pod warunkiem że nie damy du.. jak z UE, czyli zabezpieczymy swoją współwłasność, prawo odkupu. Przy czym dla 1 Adamowa nie jest to konieczne. Jeżeli jesteśmy kolonią kilku krajów i energetycznie Rosji to nie zaszkodzi podbijać ceny Chinami. Przy czy nie wierzę w Chiny i tak mała inwestycję. Chiny czekają na znak: Centralny Port Lotniczy, magazyny pod Łodzią, el. atomowa, samochody elektryczne. Bierzemy pakiet i zachęcamy USA do większego wysiłku ekonomicznego w regionie, albo nic. Przy czym nic jest możliwe bo Niemcy już zabiegają by towary z Chin szły do Kaliningradu i statkiem do Hamburga by tam zrobić hub transportowy dla Chin. To tak dla przypominam wszytki z PO, że takie wartości jak szlaki gazu, ropy, komunikacyjne to podstawy biznesu, uzależnień, POdległości lub podmiotowości Państwa. Konin idealnie się może wpisać w przyszły układ z Chinami do ...
Dodano: 24.05.2018 09:55    Przez: ~loa
to jest fakt byli w dniu 23 .05,18 w El Adamów.—- do były pracownik El Adamówkto tu mówi o starych kotłach na gaz- bzduramają powstać nowe o fundamentów (może nawet dwa -nie zapeszać).alternatywą dla starych bloków energetycznych jest węgiel z Chin (pociągi które już poruszają się tzw szlakiem jedwabnym z Kutna-to jest już fakt ,a z tym węglem to jeszcze z wcześnie mówić).nie od nas to zależy. PIS może tu zadziałać. UE nie zniesie ograniczenia emisyjne, albo niech da pieniądze na system oczyszczania spalin , Z dobrze poinformowanych źródeł ZE PAK nie wystąpił o dotację do UE
Dodano: 24.05.2018 11:51    Przez: ~Karol K
Haha, mało tego, że chińczycy byli w el. adamów, byli też w kopalni adamów - jeździli po "zwałach" koło południa wczoraj. Podobno zwały na "wiatraki", a el. adamów na chiński węgiel. Niemcy i UE aż sikają z radości.
Dodano: 24.05.2018 19:43    Przez: ~***
Nie podniecamy się tam nic nie powstanie przystosowanei tych kotłów do spalania gazu to jest jak założyć świni siodło i uważać że mamy konia wyścigowego czas uruchamiania turbiny ze stanu zimnego około 8 godzin na uja komu taka szczytowa rezerwa jaka sprawność tego nawet na gaz nie zarobią im więcej uruchomień i podstawień tym szybciej szlak trafi te turbiny
Dodano: 24.05.2018 10:34    Przez: ~Były pracownik el Adamów
Kolego zapoznaj się z zasadami działania turbiny gazowej jeśli taka powstanie w Adamowie to super ale jeśli tylko zmiana paliwa na gaz i zostawienie starych turbin 120 mw to pic pod publikę nawet na gaz nie zarobią
Dodano: 24.05.2018 13:37    Przez: ~Były pracownik el Adamów
Ponoć na początek 2 bloki niby do końca roku. Udział mają mieć Polskie Sieci Energetyczne ale dokładnie na jakich warunkach nie wiadomo, pewnie coś wyłożą kasy. Czyli w razie braku mocy w systemie odpalamy palniki gazowe w starych kotłach i kręcimy turbiną. Nie jest to sprawne ale megawaty będą gdy będzie postój bolku w Kozienicach (1075 MW) lub Bełchatowie (848 MW) przy jednoczesnych upałach czyli typowa rezerwa. Lepsze to niż kupować droższą energię od sąsiadów z ich atomówek czy ... z wiatraków. Chyba temat Chińczyków upadnie, oni chyba bardziej chcieli sam plac niż elektrownie a Zygmunt tego tanio nie sprzeda.
Dodano: 24.05.2018 15:48    Przez: ~Tomasz
1 z 2
12>>