Dzisiaj jest niedziela 22 września 2019, imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19338) SPORT FORUM FIRMY (5364) PRACA (62) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 13oC
Jutropogoda
15 / 10oC
Pojutrzepogoda
18 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Podejrzana o zabójstwo syna została zwolniona z ar ... (0)Konin. Zajezdnia autobusowa MZK była otwarta dla p ... (0)

Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

Dodano: 22.06.2018 14:10
Źródło: LM.pl

Zespół cmentarzysk w miejscu planowanej odkrywki Ościsłowo jest chronionym prawem zabytkiem. Generalny konserwator zabytków odrzucił odwołanie Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Konińska kopalnia nadal czeka na decyzję środowiskową w sprawie budowy nowej odkrywki Ościsłowo. Jej brak to nie jedyny problem firmy. Na terenach planowanych pod inwestycje PAK KWB „Konin”, archeolodzy jakiś czas temu odkryli zespół dwóch cmentarzysk obejmujących kurhanowe groby kultury łużyckiej i neolityczne groby bezkomorowe pucharów lejkowatych.

- Mamy do czynienia z zachowanym krajobrazem kulturowym sprzed 5 tysięcy lat, zasadniczo prawie niezmienionym. Kiedy w Azji Przedniej, Afryce Północnej, czy Europie Południowo-Wschodniej formowały się najstarsze cywilizacje świata starożytnego, w tym czasie na naszych ziemiach funkcjonowały inaczej zorganizowane wspólnoty terytorialne, które zostawiły czytelne ślady swojego gospodarowania przestrzenią i mamy to zachowane w stanie nieprzekształconym. To ma dużą wartość nie tylko w skali polskiej, ale europejskiej. To, że organ to chroni jest dla mnie sprawą oczywistą – mówi Grzegorz Budnik, kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Stanowiska archeologiczne zostały wpisane do rejestru zabytków 9 lutego tego roku. Od tej decyzji wojewódzkiego konserwatora odwołało się Towarzystwo Samorządowe w Koninie.

- Myśmy interweniowali, żeby dokonać rzetelnej oceny. Tam są pewne sprzeczności. Z jednej strony mówi się o dobrym stanie tych mogił, w innym miejscu o złym stanie – mówił w maju Ireneusz Niewiarowski, prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie.

Generalny konserwator działający w imieniu ministra kultury odwołanie odrzucił uznając je za bezzasadne i stwierdzając, że decyzja wojewódzkiego konserwatora była wydana w sposób właściwy, zgodny z przepisami prawa oraz zasadny w sensie merytorycznym.

- Udowodnił w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, że organ powinien objąć stanowisko archeologiczne ochroną konserwatorską. Generalny konserwator zwrócił też uwagę, że argumenty Towarzystwa Samorządowego nie mieszczą się w zakresie kompetencji orzekania organu ochrony zabytków – mówi Grzegorz Budnik.

Decyzja jest ostateczna i prawomocna. Odkrycie konińskich archeologów wpisane do rejestru zabytków będzie chronione prawem. Co za tym idzie, nie będzie tam mogła działać kopalnia. A przynajmniej tam, gdzie zagrażać może zabytkowi.

- W obrębie granic wpisu nie można prowadzić robót ziemnych, ponieważ doprowadziłyby one do uszkodzenia zabytku. Rozmawiając z kopalnią mówiliśmy, żeby przeanalizować rozwiązania technologiczne takie, które nie spowodują uszczerbku dla stanowisk archeologicznych. To jest kwestia powołania na przykład ekspertów, którzy opracują takie technologie odkrywki, że strefa otulinowa będzie jak najmniejsza – podkreśla kierownik konińskiej delegatury WUOZ w Poznaniu.

fot. archiwum

  • Cmentarzyska uznane za zabytek. Co dalej z odkrywką Ościsłowo?

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

pewnie, niech zostanie cmentarzysko - będzie gdzie chować bezrobotnych koninian padniętych z głodu
Dodano: 22.06.2018 14:31    Przez: ~qaz
Ludzie na co ta cała gadanina. Ministerstwo przyjęło program dla węgla brunatnego i orzełko iż złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie są kluczowe dla kraju i Konińskiego Okręgu Przemysłowego i powstaną do 2030 roku. Także czy komus się podoba czy też nie, odkrywki powstaną. Węgla w naszym regionie - Zagłębiu Konińskim jest do nawet 2050 roku, także korzystajmy z tego co mamy, jak Niemcy u których rozwój węgla brunatnego idzie pełną parą.
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: ~Staszek
Co zostawimy dzieciom ? Ruiny po Brykietowni, puste hale po Konwarcie, wyburzone zabudowania cukrowni, rozsypujący się Polmos, zarośnięte Fugo puste wielkie gmachy elektrowni Konin, Pątnów, zardzewiałe hale Huty Alumninium i zapuszczone bocznice kolejowe.. Miasto bez przemysłu. Będą apteki, biedronki i lidle i zachodnie korporacje, dzieci będą pracować w szklanych wieżowcach i uczestniczyc w wyścigu szczurów. O to wam chodzi ?
Dodano: 22.06.2018 16:10    Przez: ~Tegochcecie
a prąd tez chcesz mieć ? . czy wolisz g.. wiadrem wody spłukiwać .....
Dodano: 22.06.2018 16:06    Przez: ~.pl
Obkopać dookoła i mieć to w doopie ... Tak robią w innych krajach.
Dodano: 22.06.2018 15:03    Przez: ~ja anioł pański

KOMENTARZE

pewnie, niech zostanie cmentarzysko - będzie gdzie chować bezrobotnych koninian padniętych z głodu
Dodano: 22.06.2018 14:31    Przez: ~qaz
Ludzie na co ta cała gadanina. Ministerstwo przyjęło program dla węgla brunatnego i orzełko iż złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie są kluczowe dla kraju i Konińskiego Okręgu Przemysłowego i powstaną do 2030 roku. Także czy komus się podoba czy też nie, odkrywki powstaną. Węgla w naszym regionie - Zagłębiu Konińskim jest do nawet 2050 roku, także korzystajmy z tego co mamy, jak Niemcy u których rozwój węgla brunatnego idzie pełną parą.
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: ~Staszek
avatar Nie będzie Ościsłowa do kiedy ,,Zegarek" nie odsprzeda SP konińskiej energetyki.Nikt nie jest głupi tym razem nie ma w rządzie ,,Zegarek " kumpli którzy mu wszystko przyniosą na tacy jak Grad, ,,Aktor" czy Rudy sqrwiel. Odkrywka to pozażne iwestycje ,wykup ziemi, odprowadzenie wody, nowe szlaki komunikacyjne zerwane przez kopalnię ,rekultywacja po odkrywce itd.A znając ,,Zegarka" problem byłby nawet z wykupem ziemi.Podejrzewam iż byloby podobnie ja z wykupem akcji pracowniczych a mianowicie po kilkunastu latach i za 1/4 ceny i jeszcze wszystko legalnie bo sądy w czeciejrp zawsze stały po stronie mocniejszego.Jedynie SP jest gwarantem rozwoju, spółki SP puchną od kasy szukają iwestycji na siłę, po ,,dobrej zmianie" przestały być okradane niszczone i szykowane do prywatyzacji i likwidacji.Narazie nic nie można ,,Zegarkowi" zrobić bo sądy zawsze staną za nim choć wszyscy wiedzą iż energetyki nigdy nie kupił tylko dstał od Grada za psi grosz, a ten po przegr ...
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: Tomasz Kobrzycki
A gdyby leżała tam Twoja matka?
Dodano: 22.06.2018 15:04    Przez: ~No widzisz?
avatar Tak! Tak! Kobrzycki, znamy to na pamięć, wklejasz to samo jeśli sprawa dotyczy "kopalni". Ja dałem sobie spokój ponieważ ile można pisać to samo, używać tych samych merytorycznych argumentów przeciwko kopalni a ty i ten drugi "Pn" jęczycie w kółko to samo. Znamy to.
Dodano: 22.06.2018 15:09    Przez: Urlich von Jungingen
to kazałbym jej się podnieść i iść do domu
Dodano: 22.06.2018 15:11    Przez: ~qaz
Matka siedzi z tyłu. Tak powiedział
Dodano: 22.06.2018 15:56    Przez: ~Rdx
Nie zesraj sie nyrolu jakos inni pracuja i nie stynkaja tak jak ty....pracy jest duzo teraz jest w czym wybierac nie to co za panowania zakonu POległych.
Dodano: 22.06.2018 20:51    Przez: ~Taternick
Konin już nigdy sie nie bedzie rozwijał ! Taki region,konczy sie,a w 2050 bedzie liczyl ok 50.000 i bedzie totalna wiocha !
Dodano: 22.06.2018 20:55    Przez: ~Mz
Ja nie wiem jak społeczeństwo dało się wycykać góniczkom płacąc za ich przywileje ....a oni jeszcze się śmieją w twarz społeczeństwu . W niemczech z gónictwem brunatnym związanych jest około 20 tyś ludzi z branżą OZE 350 tyś.
Dodano: 22.06.2018 22:03    Przez: ~kiejka
Na drzewcach przenosili cmentarze na jóżwinie tak samo teraz mają jakieś problemy Niemcy pod odkrywkę wycinaja 1000 letnie puszcze a w Polsce że wszystkim problem Napoleon miał rację mówiąc że Polakom wystarczy dac władze i niech się kłócą z czasem sami się wykańcza dziwna mamy mentalność tak samo ci ekolodzy kopalni nie chcą ostatni gwizdek żeby wodę dopuścić bo już nie będzie czego ratować też nie chcą bo glon jakiś by zginął tu chodzi tylko o kasę a nie o ekologię mądry ekolog zaproponował by jak uratować i jeziora i utrzymać miejsca pracy ich propozycja doprowadzi że ani nie będzie jezior ani chleba dla 6 tyś rodzin żyjemy w chorym kraju i w jednym z bardziej chorym regionie tego chorego kraju zobaczmy na Śląsk jak walczą o swoje a tu związki zawodowe myślą że są biurem turystycznym tylko wycieczki oczywiście suto zakrapiane alkoholem biesiada na całego nie dziwię się że tyłu ludzi się z nich wypisalo grupa 50 osób korzysta ze składek wszystkich pracowników itd itp
Dodano: 23.06.2018 04:41    Przez: ~........
Konin ma swoje cmentarze a z głodu to padniesz ty jak nie będziesz miał gdzie robic i czym palic patolu ze wsi. Ha ha ha.
Dodano: 23.06.2018 08:01    Przez: ~luz
Naprawdę warto jest wyciąć 1000 letnią puszczę pod odkrywkę?Puszcza sobie żyje własnym życiem z tysiącami zwierząt i roślin, które powinny tam być.Rozumiem że złoża powinno się wykorzystać (chociaż też nie do końca jest to zrozumiałe bo tak jak człowiek niszczy swoją planetę to już naprawdę jest to porażka).
Dodano: 23.06.2018 09:52    Przez: ~mieszkaniec
Tak ładnie piszecie o Niemcach, że stawiają na odkrywki. Nie bierzecie jednego pod uwagę - POŁOŻENIA ODKRYWKI KONIN!!! Jest w okolicy 10 km od Pojezierza Gnieźnieńskiego, które jest w obszarze NATURA 2000. Pokażcie mi przykład gdzie Niemcy zarzynają jakiś region kosztem drugiego? GŁUPOTY PISZECIE, OPARTE NA PROPAGANDZIE TROLI KOPALNIANYCH. To są ostatnie tchnienia kopalni i żadne gadanie o programie węgla brunatnego nie mają i nie będą mieć racji bytu. Na Tomisławicach siedzi komisja EU! RDOŚ I GDOŚ trzęsą dupami! Każdy się boi cokolwiek podpisać, bo wie, że ta sprawa tak czy tak będzie skończy się Brukseli. NIKT WAM JUŻ NIE POMOŻE, PO TYM CO ZROBIŁA ODKRYWKA JÓŹWIN 2B i NA JAKICH PRZEKRĘTACH DOSTAŁA KONCESJĘ!
Dodano: 23.06.2018 12:24    Przez: ~antytorfiarz
Odkrwki niemiecke anty torfiarzu powstają na 1000 letnich lasach przy granicach innych państw itp oni piszą prawo pod siebie a nas chcą zniszczyć bo blokujemi im budowę 2 nitki rurociągu z ruskami oni chcą polskich gazowych elektrowni do których by sprzedawali nam rosyjski gaz a że ty masz zacme na oczach to nie nasza wina
Dodano: 23.06.2018 15:18    Przez: ~Vvnn
Trutututu tyk tyk tyk do zagłady i masowego wyludnienie Konina pozostało.............?????
Dodano: 23.06.2018 22:36    Przez: ~Hhgff
Obkopać dookoła i mieć to w doopie ... Tak robią w innych krajach.
Dodano: 22.06.2018 15:03    Przez: ~ja anioł pański
dokladnie. zgadzam się z Tobą. Wystaczy poczytać internety i zobaczyć jak sobie ludzie radzą z przeszkodami. Fajne zdjęcia domów na wyspie itp
Dodano: 22.06.2018 21:04    Przez: ~DeJaWu
KOLEJNA SPRAWA PRZEGRANA PRZEZ PAK :))) CZASY ZAŁATWIANIA NA "KRZYWY RYJ" SIĘ SKOŃCZYŁY...!!!
Dodano: 23.06.2018 14:26    Przez: ~antytorfiarz
nie chcemy Ościsłowa, chcemy zeby zostały nasze czyste jeziora, chcemy żeby rozwinęła się turystyka, chcemy żyć w czystej przyrodzie, a węgiel to jest tylko na chwilę; co zostawimy swoim dzieciom? suchy nieurodzajny grunt i zasyfione powietrze ?
Dodano: 22.06.2018 15:38    Przez: ~rita
zjedz snikersa
Dodano: 22.06.2018 15:40    Przez: ~pn
Popraw wypowiedz z liczby mnogiej na pojedyńczą. My przemysłowcy, mieszkańcy i kreatorzy tego miasta chcemy rozwoju kopalni, elektrowni, impexmetalu-huty i innych zakładów. Bo kto mądry ten wie że to miasto bez przemysłu nie istenieje.
Dodano: 22.06.2018 16:05    Przez: ~Leon
a prąd tez chcesz mieć ? . czy wolisz g.. wiadrem wody spłukiwać .....
Dodano: 22.06.2018 16:06    Przez: ~.pl
Co zostawimy dzieciom ? Ruiny po Brykietowni, puste hale po Konwarcie, wyburzone zabudowania cukrowni, rozsypujący się Polmos, zarośnięte Fugo puste wielkie gmachy elektrowni Konin, Pątnów, zardzewiałe hale Huty Alumninium i zapuszczone bocznice kolejowe.. Miasto bez przemysłu. Będą apteki, biedronki i lidle i zachodnie korporacje, dzieci będą pracować w szklanych wieżowcach i uczestniczyc w wyścigu szczurów. O to wam chodzi ?
Dodano: 22.06.2018 16:10    Przez: ~Tegochcecie
a skąd wodę do spłukania weźmiesz?
Dodano: 22.06.2018 17:24    Przez: ~do pl
A za co bedziesz żarła??? Nastepny patol
Dodano: 22.06.2018 23:00    Przez: ~Jachu
Pół konina to była odkrywka teraz galerie i wieżowce tam stoją także twoje teorie można o kant pupy rozbić wszystko zależy od samorządów jak zagospodaruja teren na drzewcach będzie potężny las np na joźwinie jezioro na Kazimierzu to samo w kozarzewie też jest jezioro nie widać że tam była odkrywka w pątnowie to samo zawsze potrzeba czasu żeby woda naszła drzewo urosło nigdzie po odkrywce nie ma suchego stepu cierpliwości dzięki kopalni to mogą być 2 mazury
Dodano: 23.06.2018 04:47    Przez: ~Hhjhc
A prąd chcesz mieć skąd? Może ze szpecacych krajobraz wiatrakow?
Dodano: 23.06.2018 16:18    Przez: ~Wolny Dziad Obywatelski.
Tzn, że niby jakieś tam cmentarzysko liczy 5000 lat i nie będzie go można ruszyć ? Nie no to jakaś tam paranoja. Pan Jezus urodził się 2018 lat temu i z tego pokolenia żyjącego wtedy dziś nie ma śladu, wszyscy obrócili się w proch.
Dodano: 22.06.2018 16:00    Przez: ~K-n
Czas zamykać torfiarnie, dość już szkód wyrządziła.
Dodano: 22.06.2018 16:05    Przez: ~Obserwator
Jakie śliczne odkrywki budują nasi zachodni sąsiedzi! Wystarczy przejechać granicę polsko niemiecką w okolicach od Krosna Odrzańskiego po Zgorzelec. Wszędzie zaraz przy granicy ciągną się kilometry przenośników. Nikt nigdy w tych okolicach ekologów nie widział. Zrozumcie to ludzie, w Koninie kopalnia zostanie zlikwidowana. Ministerstwo środowiska musi wykazać że wsłuchuje się w zalecenia uni europejskiej odnośnie warunków środowiskowych więc po co ma zamykać swoje państwowe firmy jak może wykosić prywatną, która została wcześniej zagrabiona przez złodzieja Solorza.
Dodano: 22.06.2018 16:17    Przez: ~Ss
jesteś germanem i głosujesz na peło
Dodano: 22.06.2018 20:12    Przez: ~ale beka
Górnicy z Konina już sprawy nie komentują, bo wiedzą że jest za późno. Pora włączyć zegar, podobnie jak w przypadku Elektrowni Adamów, tj. ile pozostało lat, dni i godzin do końca. Przykre ale prawdziwe. Pytanie: jak pomóc pracownikom, jak ich przekwalifikować, jak nauczyć żyć bez matki Kopalni :(
Dodano: 22.06.2018 20:34    Przez: ~Rzeczpospolita Babska
prymitywne komentarze pseudo przemysłowcòw, brak wyobraźni, ale czego wymagać, znam oblicze tego miasta i tubylcòw.
Dodano: 22.06.2018 16:31    Przez: ~dolnoślązak
To jest chore wazniejsze cmentazyska sprzed 5 tysiecy lat , robaki , żaby niż żywi ludzie to jest p.............e
Dodano: 22.06.2018 16:45    Przez: ~realista
Kiedy wreszcie w Polsce żaczniemy żyć terażniejszaścią i przyszłością zgodnie z sąsiadami itd. a nie ciągle historia skłóceni z Europą nie jesteśmy pępkiem świata wchodzić na Ościsłowo i kopać węgiel i patrzeć w przyszłość .
Dodano: 22.06.2018 16:48    Przez: ~realista
Nigdy wiecej PO
Dodano: 22.06.2018 16:51    Przez: ~Hutnic
Wizytówką PO na LM-ie jest Pn, czy tacy ludzie powinni mieć wpływ na losy Polski ?
Dodano: 22.06.2018 17:57    Przez: ~Witek
I PiSdzielców z Kaczyńskim na czele !
Dodano: 22.06.2018 18:41    Przez: ~ojczym Kobrzyckiego Tomka
@~Witek - tak payacu, piSSuarski trollu.
Dodano: 22.06.2018 19:46    Przez: ~Pn
1 z 4
1234>>