Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWindykacja należności - dostępne formy odzyskania pieniędzy

Windykacja należności - dostępne formy odzyskania pieniędzy

Materiał promocyjny

Dodano:
Windykacja należności - dostępne formy odzyskania pieniędzy
Windykacja należności - dostępne formy odzyskania pieniędzy

Prowadzisz firmę? Jeśli tak, masz świadomość, że utrzymanie płynności finansowej w biznesie czasem bywa wyzwaniem – zwłaszcza jeżeli Twoi klienci i kontrahenci oczekują długich terminów zapłaty faktur, a później nie wywiązują się z nich. Sprawdź, jak możesz odzyskać swoje pieniądze. Sposobów jest co najmniej kilka, choć tylko niektóre pozwalają na szybkie przywrócenie stabilności budżetowi firmy.

Polubownie? Na drodze sądowej? Z wykorzystaniem wsparcia zewnętrznej firmy? Jeśli czeka Cię windykacja należności, masz do wyboru kilka ścieżek postępowania. 

Windykacja należności na drodze polubownej

Sięgniesz po nią zwłaszcza wówczas, gdy problem z terminową zapłatą faktury dotyczy np. wieloletniego kontrahenta. Takiego, który zawsze płacił na czas i jest dla Ciebie ważnym partnerem biznesowym. Jak rozwiązać sprawę długu polubownie? Możesz zacząć od telefonu czy wysłania wiadomości e-mail z przypomnieniem o zapłacie faktury. Jeśli to nie zadziała, rozwiązaniem będzie wysłanie pisma z wezwaniem do zapłaty. W wielu przypadkach takie środki wystarczają, aby zmobilizować dłużnika do uregulowania swoich należności. Musisz się jednak liczyć z tym, że pieniądze wpłyną z opóźnieniem.

Pamiętaj, że narzędziem, które możesz wykorzystać, aby zmotywować dłużnika do zapłaty, jest również zgłoszenie go do jednego z BIG-ów, a więc Biur Informacji Gospodarczej. Masz prawo przekazać negatywną informację o nieuczciwym kliencie lub kontrahencie już po upływie 30 dni od daty wymagalności faktury (pod warunkiem, że poinformujesz go o tym pisemnie z miesięcznym wyprzedzeniem) – gdy wartość zadłużenia przekracza 500 zł.

Sąd i komornik

Skierowanie sprawy na drogę sądową, choć w ostatecznym rozrachunku zakończy się zapewne wydaniem przez sąd wyroku z tytułem wykonawczym, wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów. Chodzi zarówno o te związane z założeniem sprawy sądowej, jak i o wydatki na wynajęcie adwokata. Ponadto, nawet jeżeli sprawa zakończy się egzekucją komorniczą – możesz spodziewać się, że pieniądze wrócą do Ciebie najwcześniej po wielu miesiącach od powstania długu.

Z tego względu wiele firm, zamiast kierować sprawę przeterminowanych wierzytelności do sądu i do komornika, decyduje się na ich odsprzedanie – np. specjalnym funduszom, które przekazują zadania związane z odzyskaniem pieniędzy firmom windykacyjnym. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż przeterminowanych wierzytelności często może wiązać się z utratą znacznej części kapitału. 

Mikrofaktoring – alternatywa dla windykacji należności

Windykacja należności może być bardzo kłopotliwa, a odzyskanie należnych pieniędzy może być długotrwałym procesem. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usługi faktoringu. Jak podaje GUS, w 2017 roku z usług faktoringowych oferowanych przez 50 największych instytucji skorzystało aż ponad 12 000 klientów, czyli ponad 10% więcej niż w roku poprzednim. (źródło: stat.gov.pl)

Czym jest faktoring? To odsprzedawanie nieprzeterminowanych wierzytelności podmiotowi zewnętrznemu w celu szybszego odzyskania kapitału firmowego. I choć zdawać by się mogło, że to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla dużych korporacji, również niewielkie firmy mogą skorzystać z tej formy wsparcia – mikrofaktoring oferuje m.in. Finiata.pl. Na czym to polega? Jako przedsiębiorca wystawiasz fakturę swojemu klientowi lub kontrahentowi, np. z 30- czy 90-dniowym terminem płatności. Jednak Ty gotówkę uzyskujesz znacznie szybciej od faktora, a więc podmiotu, który odkupuje od Ciebie tę wierzytelność. Musisz oczywiście liczyć się z tym, że płatność będzie pomniejszona o prowizję, którą pobierze firma zewnętrzna. Jednak dzięki temu zyskujesz pełną płynność finansową i unikasz zatorów płatniczych. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej i w razie potrzeby – skorzystać z niego, aby zaoszczędzić swój czas i prowadzić firmę bez większego stresu.

Czytaj więcej na temat:pieniądze, finanse, budżet domowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole