Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBardzo trudno jest znaleźć obecnie lokaty bankowe z wysokim oprocentowaniem

Bardzo trudno jest znaleźć obecnie lokaty bankowe z wysokim oprocentowaniem

Materiał powstał przy współpracy z partnerem

Dodano:
Bardzo trudno jest znaleźć obecnie lokaty bankowe z wysokim oprocentowaniem

Jeszcze kilka lat temu możliwe było osiąganie na lokatach bankowych całkiem dużego zysku. Jednak w ostatnich latach sytuacja ta uległa znacznej zmianie, a oprocentowanie lokat jest obecnie niezwykle niskie.

Niskie stopy procentowe nie sprzyjają wysokiemu oprocentowaniu lokat, a tym samym nie są korzystne dla osób oszczędzających w ten sposób. Dlatego wysokooprocentowane lokaty bankowe są obecnie tak bardzo poszukiwane przez osoby planujące zamrozić swój kapitał z gwarancją niewielkiego, ale jednak całkowicie bezpiecznego zysku. Chcąc jednak skorzystać z najlepszych ofert, niestety często trzeba spełnić dodatkowe warunki i być gotowym na tzw. haczyki.

Ciężkie czasy dla osób oszczędzających na lokatach

Jeszcze kilka lat temu średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosiło nawet ok. 6%. Aktualnie wysokość stóp procentowych jest jednak bardzo niska i wynosi zaledwie 1,5%, co ma ogromne przełożenie na wysokość oprocentowania lokat. Najlepsze oferty, które należą do rzadkości, oferują zysk na poziomie 4%, podczas gdy średnio nie przekracza ono… 1,5%, a od wypracowanego zysku trzeba przecież będzie odjąć jeszcze podatek od zysków kapitałowych. Podobna sytuacja utrzymuje się od 2015 r. i nic nie wskazuje na to, że może się ona szybko zmienić. Drobni inwestorzy, którzy chcą bezpiecznie oszczędzać na lokacie bankowej, znajdują się więc w trudnym położeniu, bowiem chcąc skorzystać z najwyżej oprocentowanych lokat na rynku, trzeba dostosować się do dodatkowych wymogów ustalanych przez banki. Mogą być one różne, jednak najczęstszy warunek polega na tym, że trzeba być nowym klientom danego banku. Ma to na celu oczywiście przyciągnięcie tych osób, które wcześniej nie korzystały z usług banku. Co ważne, w zależności od banku stosuje się różne definicje nowego klienta – raz będzie to ktoś, kto nigdy nie był związany z daną marką, a w innym przypadku osoba, która przez określony czas (np. ostatnie 2 lata) nie była klientem, pomimo że w przeszłości korzystała już z usług tego banku.

Dla kogo wysokooprocentowane lokaty?

Kolejny bardzo powszechny warunek to konieczność założenia rachunku osobistego. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty, która wymaga otwarcia konta, upewnij się, że jego prowadzenie, a także używanie nie będzie związane z dodatkowymi opłatami. O ile zamierzasz posługiwać się tym rachunkiem na co dzień, upewnij się, czy wypłaty w bankomatach i przelewy są darmowe. Jeśli nie, zysk z lokaty może się okazać mniejszy niż koszty związane z użytkowaniem konta osobistego.

Niektóre banki umożliwiają otwarcie promocyjnej lokaty wyłącznie po wykonaniu określonej liczby transakcji kartą dodawaną do konta osobistego, a inne po zasilaniu go środkami w określonej minimalnej wysokości. Niekiedy zdarza się też wymóg zainstalowania aplikacji mobilnej, za pośrednictwem której można założyć lokaty, bo w żaden inny sposób nie jest to możliwe. Takie oferty należą jednak do rzadkości, choć zaczynają się pojawiać coraz częściej.

Zachowaj ostrożność

Najwięcej uwagi na przeanalizowanie oferty należy poświęcić decydując się na otwarcie lokaty, w przypadku której niezbędne jest założenie konta osobistego. Aby się nie rozczarować, warto bardzo dokładnie przejrzeć warunki dodatkowego rachunku. Jeśli nie chcesz otwierać nowego konta osobistego ani spełniać żadnych wymogów banku, niestety nie masz co liczyć na lokatę z wysokim oprocentowaniem. Zresztą nawet jeżeli spełnisz te warunki, to i tak lokata zakończy się prawdopodobnie już po trzech/czterech miesiącach, bo tyle najczęściej trwają promocyjne warunki.

Na pocieszenie można powiedzieć, że przeważnie konta dodawane do lokat są darmowe, a korzystanie z nich nie wiąże się z żadnymi opłatami, choć oczywiście opłaty takie będą mogły pojawić się w przyszłości. Niestety przeważnie atrakcyjnych lokat nie da się odnowić, w związku z czym po upłynięciu terminu zapadalności wysokie oprocentowanie nie będzie już dostępne. Wówczas nie pozostaje nic innego jak tylko poszukanie kolejnej, potencjalnie zyskownej lokaty bankowej i prześwietlenie jej warunków.

Bardzo trudno jest znaleźć obecnie lokaty bankowe z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej na temat:pieniądze, lokaty, finanse, budżet domowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole