Dzisiaj jest wtorek 21 stycznia 2020, imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20764) SPORT FORUM FIRMY (5464) PRACA (37) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 4oC
Jutropogoda
6 / 0oC
Pojutrzepogoda
3 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Piłkarz Zagłębia Lubin w Górniku Konin. Już strzel ... (0)Inwestycje ważne dla regionu zostaną ujęte w budże ... (0)

Lekarze nie będą podawać szczepionki przyniesionej "w ręku"

Dodano: 1.10.2018 13:04
Źródło: LM.pl

Trwa sezon szczepień przeciw grypie. Chociaż wprowadzono w tym roku refundowane szczepionki dla osób powyżej 65. roku życia, nie ma ich kto podawać. - Złamany zostaje łańcuch chłodniczy. To wiąże się z ryzykiem – mówią lekarze.

Na liście refundacyjnej obwieszczenia z 1 lipca tego roku znalazły się szczepionki przeciwko grypie dla pacjentów 65 plus. Niestety kupić ją można tylko w aptece, nie w przychodni. Lekarze co prawda mogą wypisać receptę na zakup tańszej szczepionki, ale już podać jej nie mogą.

- Pan minister wyposaża pacjenta w szczepionkę do ręki. Pacjent otrzymuje ją w aptece i ma się zaszczepić. Pytanie gdzie ma szczepić się szczepionką z przerwanym łańcuchem chłodniczym? - pyta Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze w tej sprawie interweniują od lipca. Na żadne z pism odpowiedzi z ministerstwa nie otrzymali. W związku z tym wystosowali pismo do Głównego Inspektora Sanitarnego, bo jak podkreślają obwieszczenie ministra stoi w sprzeczności prawnej z ustawą o chorobach zakaźnych i zakażeniach, która nakłada na lekarza obowiązek zaszczepienia pacjenta. Główny Inspektor Sanitarny przyznał rację lekarzom, że przyniesienie szczepionki w ręku przez pacjenta może zagrażać bezpieczeństwu. „Niedochowanie odpowiednich określonych przez producenta szczepionki warunków temperaturowych przechowywania lub transportu może skutkować jej uszkodzeniem a w konsekwencji spadkiem lub brakiem immunogenności, a nawet powodować ryzyko niepożądanych reakcji poszczepiennych w wyniku jej użycia. Jednocześnie odpowiedzialność za negatywne skutki przeprowadzenia szczepienia szczepionką nie spełniającą wymagań jakościowych i bezpieczeństwa ponosi lekarz”.

Takie stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego utwierdziło lekarzy w przekonaniu, że powinni odmawiać zaszczepienia pacjenta szczepionką przyniesioną z apteki.

- Od lat domagamy się refundacji szczepionki przeciwko grypie i wskazujemy szczególne grupy, grupy wzmożonego ryzyka, czyli 65 plus i dzieci do 6. roku życia. Dzisiaj mamy dylemat. Szczepić? A może jednak nie szczepić? Może o to właśnie chodzi – mówi Bożena Janicka.

Rozwiązaniem tej sytuacji byłaby możliwość stosowania refundowanych, czyli blisko połowę tańszych szczepionek w przychodniach. Do tego potrzebna jest jednak podstawa prawna, czyli zmiana rozporządzenia. Na razie jednak minister zdrowia milczy.

  • Lekarze nie będą podawać szczepionki przyniesionej "w ręku"

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

"Ten tytuł mogła wymyslić tylko ONA... ALE ALE ALE ALE XANDRA!!!! "szczepionki przyniesionej "w ręku" . W ręku to można koperte przynieść do lekarza i wtedy napewno ja poda. Nie lepiej naapisać "Przyniesionej osobiście do gabinetu przez pacjentów" ???? pani olu... na zatorzu lidla otworzyli!!! Prosze aplikowac bo sie tu Pani marnuje!!!!
Dodano: 1.10.2018 14:22    Przez: ~poliglota
Nie szczep się, ale jedz cytrynę i czosnek, a będziesz zdrowy !
Dodano: 2.10.2018 12:18    Przez: ~Ja jem
Tak, ale pod warunkiem że najpierw wetkniesz sobie akumulator z zamrażarki, aby nie przerywać łańcucha chłodniczego.
Dodano: 1.10.2018 15:13    Przez: ~Darek
....tylko pielęgniarka :)
Dodano: 1.10.2018 19:09    Przez: ~lekarz

KOMENTARZE

nie szczepcie się przeciw gry[ie - to idiotyzm!
Dodano: 02.10.2018 05:59    Przez: ~bzdety
Zamiast szczepionki stosujcie oklepywania ciala rozancem, napisali na forum.
Dodano: 02.10.2018 07:24    Przez: ~Kasia
Każdy ma wolny wybór nikt nikogo do niczego nie zmusza
Dodano: 02.10.2018 07:25    Przez: ~jola
Pieniądze idą na szczepionki zamiast na inne leki. Ludzie nie chcą się szczepić i szczepionki się co roku marnują.
Dodano: 02.10.2018 09:05    Przez: ~912
Nie szczep się, ale jedz cytrynę i czosnek, a będziesz zdrowy !
Dodano: 02.10.2018 12:18    Przez: ~Ja jem
Tak. I oczywiscie odporny nawet na dzume.
Dodano: 02.10.2018 19:55    Przez: ~haha
Na dżumę nie ma szczepień, a jakoś o epidemiach dżumy nie słychać. Jak to możliwe..?
Dodano: 02.10.2018 20:23    Przez: ~anty
Pani Olu - kurs języka polskiego czai się tuż za rogiem... a nawet czyha, a Pani czmycha...
Dodano: 02.10.2018 20:35    Przez: ~Artur G
Prosze przeanalizowac wykresy kiedy pojawily sie choroby zakazne i kiedy wygasly i jak to sie ma do szczepień. Chorob zakaznyvh jest mniej bo ludzie zyja bardziej higieniczne niz dswniej inna jest swiadomosc zywienia. Szczepienia to biznes nic wiecej. Mialam ospe w wieku 20 lat. Mimo szczepienia. Bardzo ciezko chorowalam. Takich sytuacji jest na pęczki. Pomijajac autyzmy i inne powiklania nieodwracalne.
Dodano: 02.10.2018 21:30    Przez: ~Go
Dzieci nachodźców nie szczepią, tak samo dzieci żydów, tylko Europejczyków ! Za paręnaście lat oni będą rządzić Europą, a nasi będą gromadą inwalidów z autyzmem i innym dziadostwem poszczepiennym. Ps. W Polsce MAFIA SZCZEPIONKOWA sięga najwyższych szczebli !!!
Dodano: 02.10.2018 23:04    Przez: ~Matilan
Jakim trzeba być głupim i niedouczonym by nie wiedzieć ,że szczepienia nie powodują autyzmu. Dzięki lm - nie wiedziałam ,że w Koninie mamy tylu debili dopóki nie przeczytałam komentarzy. #myszczepimy
Dodano: 04.10.2018 21:31    Przez: ~Lolka
jeszcze nie widziałem lekarza, który szczepił by pacjenta:))
Dodano: 04.10.2018 06:11    Przez: ~szczepiony
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.