Dzisiaj jest niedziela 20 stycznia 2019, imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21162) SPORT FORUM FIRMY (5279) PRACA (54) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-2 / -2oC
Jutropogoda
0 / -1oC
Pojutrzepogoda
-1 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Aktywnie Zmieniają Siebie. Są już pierwsze efekty ... (2)Maciej Rojewski w ataku, czy na obronie? W Gnieźni ... (36)

Wciąż nie wiemy wszystkiego o przyczynach awarii przeprawy

KONIN JEST NASZ

Dodano: 15.12.2018 23:18

Wymiana kabla sprężającego nie kończy problemów z mostem Unii Europejskiej. O tym wiedzą już wszyscy. Co w takim razie będzie się działo z tą konstrukcją w najbliższych miesiącach i latach?

Profesor Arkadiusz Madaj, który we wrześniu ubiegłego roku odkrył rozsypujący się kabel sprężający i zażądał zamknięcia przeprawy, mówi, że tym razem samo jej badanie potrwa co najmniej pół roku.

- To jest olbrzymie zadanie, bo wasza przeprawa ma dwa kilometry, a w Poznaniu przeciętny most na Warcie ma niewiele ponad dwieście metrów – tłumaczy ekspert. – To jest prawie dziesięć poznańskich mostów, a tam ja prowadzę ekspertyzę mostu ze trzy, cztery miesiące, i to pod warunkiem, że wszystko idzie sprawnie.

Przypomnę, że w swojej pierwszej ekspertyzie pan profesor stwierdził, że do awarii doszło z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego sprężania mostu. Technologia sprężania wymaga dokładnego wypełnienia wnętrza kabli (ale tych pod jezdnią, a nie podtrzymujących pylony, jak myślą niektórzy komentujący) mieszanką betonową, bo tylko wtedy metalowe sploty są chronione przed korozją. Przy budowie konińskiego mostu rozrzedzono ów iniekt większą ilością wody, żeby łatwiej się przesuwał w głąb kabla. Woda i powietrze pozostałe w tych przestrzeniach, do których nie dotarła mieszkanka betonowa, spowodowały powstanie korozji na powierzchni metalowych splotów (więcej na ten temat w artykule: „Awarię przeprawy wywołał nadmiar wody dodanej do cementu”).

Zespół ekspertów z Politechniki Poznańskiej zinwentaryzował już wszystkie miejsca, w których trzeba uzupełnić lub wymienić mieszankę betonową. Do ustalenia pozostaje, jaka technologia zostanie przy tym wykorzystania, kiedy to zostanie zrobione i – to kluczowe dla budżetu Konina pytanie – kto za to zapłaci, bo przedsięwzięcie będzie kosztować niemało.

następna
strona 1/2

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

gdybym spartolił robote z płytkami to po o kasie bym mógł zapomnieć a i zapewne na własny koszt misiał bym to naprawić. ale tu widać większa skala i takie proste zasady nie obowiązują.
Dodano: 16.12.2018 00:08    Przez: ~zwykły robotnik
SLD I PO ZADLUZYLO MIASTO NA 120 000 000 PLN. 20 baniek w te czy wewte nie robi różnicy. radni sobie diet nie zmniejsza najwyżej w kolejnych latach się da kolejne podwyżki opłat żeby ciemna masa płaciła za nieudolnosc osób odpowiedzialnych za odbiór tego mostu.
Dodano: 15.12.2018 23:37    Przez: ~staly czytelnik
bardzo dobry artykuł. Panie Olejnik pan na tym portalu nie pasuje do reszty tych pseudo dziennikarzy którzy nie potrafia zdania napisać a każdy ich pseudo artykuł to 3 linijki tekstu skopiowane że strony psp czy policji. Dla takich artykułów warto tu wchodzić.
Dodano: 15.12.2018 23:34    Przez: ~staly czytelnik
Widac ze most jest do zburzenia i od nowa trzeba go zbudować znowu .Zapłaci za to Konin a Jakiś pajac za to weźmie pieniądze
Dodano: 15.12.2018 23:29    Przez: ~Iiyi
Bez pomocy rządu Konin sobie finansowo nie poradzi :(
Dodano: 16.12.2018 00:32    Przez: ~@

KOMENTARZE

Widac ze most jest do zburzenia i od nowa trzeba go zbudować znowu .Zapłaci za to Konin a Jakiś pajac za to weźmie pieniądze
Dodano: 15.12.2018 23:29    Przez: ~Iiyi
Łatwo powiedzieć, zburzyć, ale kto ma 200-300 milionów na nowy most, bo z pewnością nie Konin.
Dodano: 16.12.2018 00:22    Przez: ~Ad
Bez pomocy rządu Konin sobie finansowo nie poradzi :(
Dodano: 16.12.2018 00:32    Przez: ~@
Ano Chojnacki nie obiecywał tyle.....rozsądny był
Dodano: 16.12.2018 00:35    Przez: ~Ala
Nowy prezydent przecież on taki "obywatelski" to pewnie obywatelom pomoże co ?
Dodano: 16.12.2018 07:57    Przez: ~obywatel
Niezłe foto jako nieliczne dowodzi łącznie z fragmentem wypowiedzi profesora tezy o katastrofalnych błędach na etapie planowania. Lokalizacja pasuje do drogi na Lotnisko w Kazimierzu B. Ale ma ni jak do moreny czołowej. Oszczędności na badaniach geologicznych. Lokalna prokuratura w sprzeczności z cechami niezależności. W sumie - zamiast Przeprawy na Dobranoc Madajowe Łoże.
Dodano: 16.12.2018 13:00    Przez: ~Byniu
Do karłów i złodzieji z POmuny nieudaczniki to was przerasta krecici dile lody,tylko smród kac kupy penera od was bije.
Dodano: 16.12.2018 14:10    Przez: ~Jar
Można jak w "ruskim cyrku" - Był most i mostu ni ma"??? PO kłoPOcie.
Dodano: 16.12.2018 15:33    Przez: ~trzeba
Konin to stan umysłu
Dodano: 16.12.2018 18:33    Przez: ~Xd
Naobiecywał jak trzaskowski w Warszawie i tak samo wyjdzie jak w Warszawie ale suweren wybrał byle nie katecheta i wyszło ogrzewanie w górę nie wiadomo co z przeprawa itp a to dopiero początek
Dodano: 16.12.2018 18:36    Przez: ~Pipin
Może zamiast mostu RÓZNORODNY tramwaj rzeczny. W Warszawie już się sprawdza w wersji torowej i wszyscy POzbyli się wszystkich problemów, a przede wszystkim złudzeń.
Dodano: 16.12.2018 20:16    Przez: ~panaceum
Czołem POj@by wy się nadajecie do niczego. Czego się nie złapiecie to rujnujecie.
Dodano: 16.12.2018 20:18    Przez: ~Fakty
Może zrobimy most wodorowy????
Dodano: 16.12.2018 23:40    Przez: ~Hihi
bardzo dobry artykuł. Panie Olejnik pan na tym portalu nie pasuje do reszty tych pseudo dziennikarzy którzy nie potrafia zdania napisać a każdy ich pseudo artykuł to 3 linijki tekstu skopiowane że strony psp czy policji. Dla takich artykułów warto tu wchodzić.
Dodano: 15.12.2018 23:34    Przez: ~staly czytelnik
Ludzie,czy jeszcze nikt sie nie domyslil ze Konin potrzebuje dwoch lekkich konstrukcji tylko dla ruchu np.max12ton w okolicy Sławska i drugi w okolicy Laskówca/grojca.Obiecuje wam ze odciazy to o ponad 50%ten bubel zwany przeprawą i cała jego infrastrukture lacznie ze smiesznym rondem na poznanskiej ktore jest powodem korkowania sie przeprawy i problemiw z tym,wielu ludzi jezdziloby wlasnie w tamtych miejscach. Pieniadze pociagnac z powiatu i wojewodztwa
Dodano: 16.12.2018 09:36    Przez: ~Olo
Zgadzam się . Bardzo dobrze czyta się Pana artykuły . Pańscy koledzy i koleżanki po fachu na korepetycję pisania wiadomości do Pana mogą się zgłaszać . Tak trzymać :)
Dodano: 16.12.2018 10:08    Przez: ~Czytelnik
Mylisz sie PN, ludzie jezdza jak im warunki pozwalaja,jedyne rozwiazanie to bezkolizyjne skrety w prawo,tak aby kazdy kto chce jechac w prawo nie wjezdzal na rondo tylko uciekal bokiem,lecz w polsce i koninie do tego dojda za 10-15 lat, zobacz o ile mniejszy ruch jest na rondzie obok lidla na poznanskiej a ono ma po czesci takie prawoskrety
Dodano: 16.12.2018 10:39    Przez: ~Olo
Olo masz rację..ale w Koninie jest takie jedyne rondo ,że są bezkolizyjne wjazdy i wyjazd..... to małe rondunio na Paderewskiego i Kleczewskiej. Na przeprawie też zanim to zbudowali tak powinno być .
Dodano: 16.12.2018 12:06    Przez: ~kierowca
"ludzie jezdza jak im warunki pozwalają" Yhy. Jeżdże sporo to widze. Wyłącz tylko sygnalizację w centum Konina w środku lata przy suchych drogach to zobaczysz jak jeżdża...
Dodano: 16.12.2018 12:27    Przez: ~Pn
Znow sie mylisz PN,nie myl jezdzenia na pamiec od włączania sie do ruchu na rondzie,gdy wylaczysz swiatla na skrxyzowaniu wielu ludzi jezdzac na pamiec musi chcwile poswiecic na przestawienie i uswiadomienie sobie gdzie jest pierwszenstwo.Wiem,wiem jestes mistrzem kierownicy i pewnie fachowcem w wielu dziedzinach,tez to slyszalem,głównie od Ciebie ale słyszałem
Dodano: 16.12.2018 12:41    Przez: ~Olo
Panie Robercie, poproszę artykuł o losach i kosztach (planowanych jak i tych dotychczas poniesionych w związku z przygotowaniem niezrealizowanych koncepcji, planów, prac przygotowawczych), oraz kiedy i wg jakiej koncepcji powstaną:- wiadukt Wyzwolenia/Paderewskiego (były publikowane na waszym portalu świetliste plany UM bezkolizyjnego skrzyżowania) - a tu się okazuje że powstanie wersja minimum, czyli tylko wiadukt, a i na niego nie mamy kasy.- przebudowy ul.Kleczewskiej (od ronda Zakładowa do ronda Posada - były publikowane na waszym portalu świetliste plany UM) - brak kasy nawet na zakup szpadla- budowy północnej obwodnicy Konina (nowy przebieg DK25 Kleczewska-Przemysłowa - były publikowane na waszym portalu świetliste plany UM) - na projekt poszło kilka baniek i leży sobie na dnie szafy.Jak na mój gust to nic z tych bajek nie będzie a na te androny wydaliśmy już kilka ładnych milionów.
Dodano: 17.12.2018 13:15    Przez: ~projektant rzeczywistości
SLD I PO ZADLUZYLO MIASTO NA 120 000 000 PLN. 20 baniek w te czy wewte nie robi różnicy. radni sobie diet nie zmniejsza najwyżej w kolejnych latach się da kolejne podwyżki opłat żeby ciemna masa płaciła za nieudolnosc osób odpowiedzialnych za odbiór tego mostu.
Dodano: 15.12.2018 23:37    Przez: ~staly czytelnik
Wecej wszystkiego. ...
Dodano: 16.12.2018 00:09    Przez: ~Raf
@~staly czytelnik - skoro ci już tsk dobrze idzie z tymi cyferkami to moze podaj na ile PiS zadluzyko nssz kraj...
Dodano: 16.12.2018 09:24    Przez: ~Pn
Naprawa to ca 50 milionów PLN
Dodano: 16.12.2018 09:42    Przez: ~Kary
Zadłużenie jest wieksze i to znacznie !
Dodano: 16.12.2018 12:07    Przez: ~Ty
gdybym spartolił robote z płytkami to po o kasie bym mógł zapomnieć a i zapewne na własny koszt misiał bym to naprawić. ale tu widać większa skala i takie proste zasady nie obowiązują.
Dodano: 16.12.2018 00:08    Przez: ~zwykły robotnik
Nic nie zrobią będą przeciągać. ....
Dodano: 16.12.2018 00:15    Przez: ~Tyl
Ps. Z pewnego źródła wiem że przeprawa niebawem będzie zamknięta... Także proponuję okupić się szybko w centrum handlowym i markecie budowalnym... Bo nadchodzą korki... I to prędzej niż się spodziewacie... Ale jako urzędnik miejski nie mogę nic więcej powiedzieć... Podobno na Boże Ciało 2019 ruch ma być przywrócony jeśli remont się powiedzie...
Dodano: 16.12.2018 00:20    Przez: ~Tomasz Zduchniecki
Osób odpowiedzialnych BRAK. To jest MASAKRA. Ktoś z imienia i nazwiska przy takich projektach powinien swoim podpisem z urzędu ręczyć za tak ważny projekt. Myślicie, że kogoś złapią? A gdzie tam! Od początku wiedzieli, że to chłam, ale pod stołem sporo kasy poszło, więc pasuje. A teraz nikt winny nie jest, dobrze się żyje.
Dodano: 16.12.2018 00:50    Przez: ~tytus
Jak by mieli troszeczkę dobrej woli to dawno by już było po sprawie
Dodano: 16.12.2018 00:55    Przez: ~Tyl
Gdzie Andrzej S były prezydent od spraw gospodarczych
Dodano: 16.12.2018 07:23    Przez: ~Wyborca
Podobno jest prezesem w Aeroklubie Koninskim
Dodano: 16.12.2018 07:41    Przez: ~CBA
Gdzie Kazinek "melonik" nie zapominajcie o nim
Dodano: 16.12.2018 10:47    Przez: ~Pytam pamiętamy
TW "HUTA" dobrze się ma !
Dodano: 16.12.2018 11:03    Przez: ~mały kazik
Słuchaj jak w Koninie buduje elektrownie i mosty furman i płaci 12 na godzinę to jak to ma służyć. Przecież ten złodziej je chleb ze smalcem bo nosi reklamówki pieniędzy na elektrownie co miesiąc a chołota z zarządu upycha kasę gdzie może .każdy robotnik o tym wie a sądy ,prokuratura i urząd Miasta udaje że jest ok.mam filmik jak złodziej płaci i jeździ pijany autem
Dodano: 27.12.2018 19:35    Przez: ~Co ty na to złodzieju
Dlaczego to miasto z niczym sobie nie radzi? Czy to jakieś fatum czy nieudolność władz? 1. najwyższe od lat bezrobocie w Wielkopolsce, tylko praca de facto fizyczna przy dobrych wiatrach 2. brak obwodnicy tranzytowej i ciężarówki w centrum 3. zdemolowana i zapyziała Przemysłowa5. brak alternatywy dla kopalni 6. utrata dużej liczby ludności - jakby żyło się dobrze to by młodzi wracali po studiach 7. zero imprez które by rozkręciły życie nocne i weekendowe 8. fatalna komunikacja miejska - dajecie autobusy do Rudzicy albo Kazimierza a jak się wyjdzie z pubu to nie ma czym wrócić na drugą stronę Warty w porach nocnych
Dodano: 16.12.2018 01:25    Przez: ~prawda boli
Bo ciągle te same ręce pociągają za sznurki, nic pod tym względem się nie zmieniło. No ale to takie super bo Pisuarów nie ma przecież
Dodano: 16.12.2018 07:59    Przez: ~jedenDwaTrzy
Puby i kluby to nie sprawa miasta, tylko prywatnych inwestorów. To nie jest miasto akademickie, gdzie studenci są głównymi bywalcami klubów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam otworzył klub/pub
Dodano: 16.12.2018 09:38    Przez: ~!O!
I kto do niego przyjdzie?
Dodano: 16.12.2018 11:49    Przez: ~Aaa
fatalny poziom sportowy,obiekty,frekwencja,nudy tu,prawda
Dodano: 16.12.2018 17:31    Przez: ~X
Jak by PiS wygrał to by przywrócili izbę wytrzeźwień i z socjalnych pieniędzy znowu można by było sobie pić i załatwiać się gdzie popadnie ,a jak by się upiło to było by gdzie przenocować za darmo, bo socjalnych pieniędzy nie zabierają .Więc przez to,ze PiS nie wybrali nie będzie rozkwitało ,zycie towarzyskie .
Dodano: 16.12.2018 18:17    Przez: ~prawda boli 2
Jeszcze zapomniałem o zyciu duchowym.By się wiedziało co się dzieje w polityce gdy się chodziło by do kościoła ,a tak idzie się na msze i jest normalna msza i kazanie .Nie ma ksiądz dotacji z budżetu i musi pracować duchowo,by dostać co łaska .Wszystko się teraz będzie psuło i rozwalało.
Dodano: 16.12.2018 18:24    Przez: ~prawda boli 2
Czy Urząd wystąpił już do sadu z roszczeniem od wykonawcy?
Dodano: 16.12.2018 02:22    Przez: ~xXx
Jakbw polowievroku poslanka Nowoczesnej zawiadomila prokurature to sie z niej trole pisowskie nasmiewaly i wyzywaly. Zas sam prokurator paba Zbyszka olal temat....