Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDługoterminowe trendy na polskim rynku nieruchomości

Długoterminowe trendy na polskim rynku nieruchomości

Materiał promocyjny

Dodano:
Długoterminowe trendy na polskim rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości stale rozwija się w Polsce. Ma na to wpływ niska stopa bezrobocia, wzrastające wynagrodzenia oraz niska stopa procentowa. Dzięki czemu coraz więcej nabywców decyduje się na inwestycje. Mniejsze ryzyko stanowią długotrwałe zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego. Jak długo ta sytuacja się utrzyma? Co czeka nas w najbliższych latach?

Rosnący popyt
Polski rynek nieruchomości od pewnego czasu znajduje się w bardzo dobrej sytuacji. Stale rośnie kupno mieszkań, a także wciąż wzrasta popyt na ich wynajem. Spowodowane jest to dużą ilością studentów, mobilnością wśród osób młodych oraz napływem migrantów ze wschodnich państw w celach zarobkowych. Ponadto według badań Eurostatu sytuacja w Polsce prawdopodobnie nie ulegnie pogorszeniu. Nadal średnia liczba osób przypadających na jedno mieszkanie jest większa niż w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Dlatego też wciąż będą się tworzyć nowe ośrodki zamieszkania ze względu na utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie.

Wpływ wzrostu wynagrodzeń na rynek nieruchomości
Warto dodać, że sytuacja obecnie różni się diametralnie w zestawieniu z rokiem 2007, czyli tuż przed globalnym kryzysem finansowym. Według analizy Narodowego Banku Polskiego wynagrodzenia Polaków wzrosły o ponad połowę, a kredyty staniały o ponad 30%. Dodatkowo w ciągu ostatniego roku ceny używanych mieszkań wzrosły średnio o 9%. To obrazuje, że nadchodzącej perspektywy na rynku nieruchomości w Polsce nie da się dokładnie przewidzieć.

Warto obserwować dynamikę zmian w poszczególnych miastach. Wiele praktycznych wskazówek na temat rynku nowych mieszkań i domów można znaleźć na obido.pl. Można też bez opłat i pośredników zapoznać się z ofertami nowych mieszkań w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, co daje pewien pogląd na polski rynek.

Rynek powoli hamuje, ale...
Według spekulacji na rozpoczynający się rok 2019 zapowiada się delikatne wyhamowanie w stosunku do rekordowego roku 2017 pod względem sprzedaży nieruchomości i ilości rozpoczętych inwestycji. Duży wpływ na to mają rosnące koszty materiałów budowlanych i ceny wynagrodzeń fachowców. Specjaliści jednak stale uspokajają, że nie jest to jeszcze okres załamania, a jedynie stabilizacji na rynku. O ile stopy procentowe utrzymają się na podobnym poziomie, to nie powinno być powodu do niepokoju.

Rynek mieszkaniowy a migracje
Na sytuację rynkową będą oddziaływały także inwestycje związane z przyciąganiem kapitału ludzkiego z zagranicy. Dzięki czemu zwiększy się np. zapotrzebowanie na mieszkania pod wynajem ze strony międzynarodowych korporacji. Coraz bardziej popularne są platformy umożliwiające łatwy wynajem mieszkania na krótki okres jak Airbnb. Z tego też powodu ludzie chętniej udostępniają swoje lokum w celach zarobkowych. Powstają także trójwymiarowe kreatory, w których można zagospodarować całą powierzchnię naszej nieruchomości i dokonać wizualizacji. Te narzędzia ułatwiają zobrazowanie, jak będzie się prezentować całość naszego przedsięwzięcia po zrealizowaniu wszystkich detali.

Lepszy dostęp do informacji
Podsumowując, ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie trendy będą obecne w najbliższych latach na polskim rynku nieruchomości. Obecnie przeżywa on jeden z lepszych okresów i nie zanosi się na pogorszenie sytuacji. Jednak patrząc na ostatnie 10 lat, można zaobserwować, że jest to zbyt długi okres, by dokładnie określić zmiany, jakie mogą nadejść. Na pewno wzrośnie udział aplikacji ułatwiających gospodarowanie przestrzeni, a także serwisów umożliwiających łatwe wynajmowanie powierzchni. Być może trend technologiczny sprawi, że sytuacja na rynku nabierze jeszcze większego rozpędu. Kto wie? Pozostaje nam więc czekać kolejną dekadę.

Długoterminowe trendy na polskim rynku nieruchomości
Czytaj więcej na temat:nieruchomości, biznes, pieniądze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole