Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019, imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19080) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (70) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 18oC
Jutropogoda
25 / 18oC
Pojutrzepogoda
26 / 20oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Po prezentacji listy, wojewoda odwiedził Urząd Mie ... (0)Piłkarska kolejka: Sokół podejmie największy zawód ... (0)

Ziemianin i milioner z kresów, których... Wołodyjowski strzegł

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 15.02.2019 21:51

Był właścicielem „trzeciego w guberni kaliskiej latyfundium”, czyli majątku Kazimierz Biskupi, który w chwili śmierci Stanisława Mańkowskiego w 1937 r. wart był ponad milion ówczesnych złotych.

W posiadanie owych dóbr wszedł około roku 1906, a znaczną część kapitału na zakup liczących prawie 6 tysięcy hektarów dóbr, dostał w spadku po bezdzietnym bracie swojego dziadka.

Z Mańkowa na Podole

Dziadek ów o oryginalnym imieniu Emeryk i jego brat Wacław to kluczowe postacie w historii rodziny Mańkowskich. Obaj panowie niemal przez cały dziewiętnasty wiek z dużym talentem i powodzeniem pomnażali majątek, pozostawiony im przez nie mniej przedsiębiorczych przodków.

Mańkowscy to stara rodzina wywodząca się z ziemi kaliskiej, gdzie znajdowała się ich rodowa siedziba Mańkowo, dzisiaj już nieistniejące. Pierwsze wzmianki o tym nazwisku znaleźć można w dokumentach jeszcze z lat 1396-1401. Ponad trzysta lat później Jan Zaremba Mańkowski przeniósł się na dalekie Podole. Jego syn Ignacy dorobił się pod koniec XVIII między innymi na handlu z Rosją, która z powodu konfliktu zbrojnego z Turcją kupowała niemal całą żywność, produkowaną przez nadgraniczne majątki. Za zarobione w ten sposób pieniądze kupił w 1801 roku dwa majątki w powiecie jampolskim, z których większy – Borówka – miał ponad tysiąc poddanych.

Gdzie Azja Basię porwał

Tam właśnie, w okazałym pałacu urodził się i spędził długie życie Emeryk Mańkowski. Powiat jampolski to okolica doskonale znana wszystkim czytelnikom sienkiewiczowskiej trylogii, Borówka (il. 1) leży bowiem zaledwie 25 kilometrów w linii prostej na północ od Jampola, za którym Azja Tuhajbejowicz porwał Basię Wołodyjowską, kiedy eskortował ją wraz z Ewą Nowowiejską i towarzyszącymi jej paniami i kupcami w podróży ze stanicy w Chreptiowie do Raszkowa. Tego samego Raszkowa, pod którym młody Nowowiejski nadział Azję na pal, a w „Ogniem i mieczem”, pierwszej części sienkiewiczowskiej trylogii, Horpyna więziła Helenę Kurcewiczównę, ukochaną Jana Skrzetuskiego.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Ziemianin i milioner z kresów, których Wołodyjowski strzegł
  • Ziemianin i milioner z kresów, których Wołodyjowski strzegł

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A moze wspomnicie o hr. Kwileclim jak biednych psami szczul, jak za zerwanie trawy na miedzy panskiej przez dzieci , kazal lamac swoim dozorcom koszyki tych dzieciakow, jak za zbieranie chrustu w panskim lesie biedne kobiety dostawaly baty, tak panowie przed wojna byli wspanialomyslni i o niczym nie mysleli tylko o tym , zeby biedni ludzie mieli lepiej, teraz tez wszystko zmierza ku temu i wszelkiej masci krwiopijcy i dorobkiewicze maja narod w pogardzie i chcieliby , zeby u nich ludzie pracowali za miske zupy, co nie raz ma to miejsce..
Dodano: 16.02.2019 08:13    Przez: ~pro publico bono
a moze napiszcie o czworakach tych ludzi jak żyła służba i jakie było w polsce ubustwo i narodowe zubożenie dzięki wyzyskowi szlachty
Dodano: 16.02.2019 07:29    Przez: ~zyx
Jak dobrze, że już takich panów nie ma... Chociaż teraz jakby niektórzy już próbowali nimi być... Czyli od czasu do do czasu rewolucje są potrzebne.
Dodano: 17.02.2019 16:22    Przez: ~PAN sprawiedliwy
Bardzo dobry artykuł, szkoda tylko że dla LM, tu się Pan marnuje........ A po komentarzach można sobie wyobrazić kto tu przebywa ;p
Dodano: 16.02.2019 10:08    Przez: ~If7fu

KOMENTARZE

a moze napiszcie o czworakach tych ludzi jak żyła służba i jakie było w polsce ubustwo i narodowe zubożenie dzięki wyzyskowi szlachty
Dodano: 16.02.2019 07:29    Przez: ~zyx
A moze wspomnicie o hr. Kwileclim jak biednych psami szczul, jak za zerwanie trawy na miedzy panskiej przez dzieci , kazal lamac swoim dozorcom koszyki tych dzieciakow, jak za zbieranie chrustu w panskim lesie biedne kobiety dostawaly baty, tak panowie przed wojna byli wspanialomyslni i o niczym nie mysleli tylko o tym , zeby biedni ludzie mieli lepiej, teraz tez wszystko zmierza ku temu i wszelkiej masci krwiopijcy i dorobkiewicze maja narod w pogardzie i chcieliby , zeby u nich ludzie pracowali za miske zupy, co nie raz ma to miejsce..
Dodano: 16.02.2019 08:13    Przez: ~pro publico bono
tak mądralo - lepiej uprawiać socjalizm lub działać jak Janosik. Aktualnie to w zasadzie wystarczy głosować na właściwą partię - to ona już się postara aby zabrać mądrzejszym a dać nierobom i pasożytom za głosy wyborcze. Taki wzór kraju jest idealny - wskazywanie palcem tym niezbyt mądrym a krzykliwym, że ich wrogiem jest ... mądrzejszy i trzeba mu zabrać. To jest to samo co szczucie psami o któych wspomniałeś. Tylko zamiast zwierząt są aktualnie i niestety ludzie tym "narzędziem".
Dodano: 16.02.2019 09:36    Przez: ~socjalizm utopijny
Dla mnie ideałem szlachcica jest Bogumił Niechcic.
Dodano: 16.02.2019 08:17    Przez: ~On
Artykuł to same brednie !!!Dlaczego autor się nie ujawnił ??? Fantazje literacką uznaje za fakt historyczny !!!! Kpina z czytających artykuły !!! Tak trzymać i nie popuszczać !! nawet piszącym artykuły
Dodano: 16.02.2019 08:41    Przez: ~Erwin
Jak to się nie ujawnił? Autor podpisała się na końcu. Robert Olejnik. podany nawet numer telefonu i email.
Dodano: 20.03.2019 12:00    Przez: ~BlackArni
Przeczytałem tylko pierwszą stronę , dalej nie szło czytać !!
Dodano: 16.02.2019 08:44    Przez: ~Erwin
a teraz wszystko przepite :)
Dodano: 16.02.2019 08:48    Przez: ~klan
avatar Raczej- a teraz to wszystko jest hałdą pokopalnianą.
Dodano: 16.02.2019 09:36    Przez: Urlich von Jungingen
Bardzo dobry artykuł, szkoda tylko że dla LM, tu się Pan marnuje........ A po komentarzach można sobie wyobrazić kto tu przebywa ;p
Dodano: 16.02.2019 10:08    Przez: ~If7fu
Pani Mańkowska podpisywała się: Wandą Plater-Zyberk. Skąd ten Zyberg w tekście?
Dodano: 16.02.2019 22:43    Przez: ~sacas
Jak dobrze, że już takich panów nie ma... Chociaż teraz jakby niektórzy już próbowali nimi być... Czyli od czasu do do czasu rewolucje są potrzebne.
Dodano: 17.02.2019 16:22    Przez: ~PAN sprawiedliwy
Zastanawiam się co jest nie tak z większością komentujących? Pan Robert Olejnik próbuje odtworzyć przeszłośc historyczną naszego regionu, nie tylko fizycznych obiektów jak budynki ale także ludzi. Takie to były tamte czasy że historię tworzyli głównie ludzie zamożni bo to oni mieli pieniądze, kontaktu i wizje które tymi pieniedzmi realizowali. To po nich jest szansa odnależć jakieś historyczne ślady jak zapisy w kronikch, zdjęcia itd. Niestety po pracownikach folwarcznych trudno odnależć jakieś ślady oprócz metryk w księgach parafialnych - no chyba że we wspomnieniach powyżej wspomnianych "hrabiach".Wiele artykułów opowiadających o naszej histori powojennej Pan Olejnik poświęcił już ludziom nie mającym tytułów szlacheckich -zwykłych pracownikach okolicznych zakładów jak kopalnia, huta czy elektrownia. Procentowo więcej jest o "klasie robotniczej" niż "szlachcie" . Ze szlachty to chyba tylko o Kwileckich i na siłe można jeszcze naciągn ...