Dzisiaj jest wtorek 26 marca 2019, imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22396) SPORT FORUM FIRMY (5320) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
8 / 6oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Cztery przedszkola nie przystąpią do strajk ... (62)Słupca. Rajdowcy z Kamena Rally Team rywalizowali ... (0)

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu szkolnym?

Materiał promocyjny

Dodano: 15.03.2019 12:13

W polskich szkołach i ich najbliższej okolicy dochodzi rocznie do ok. 80 tys. różnego rodzaju wypadków z udziałem małoletnich. Na nasze pociechy w wieku szkolnym czyha wiele zagrożeń i nieprzewidywalnych sytuacji. Najczęściej w szkołach podstawowych dochodzi do pierwszych złamań, zwichnięć i innych zdarzeń o charakterze losowym. Jako rodzice, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami tych sytuacji, wykupujemy tzw. szkolne ubezpieczenie NNW.

Co daje nam takie ubezpieczenie?
Zazwyczaj ubezpieczenie szkolne NNW jest ubezpieczeniem grupowym i co za tym idzie, to szkoła występuje w nim jako strona umowy, a ubezpieczonymi są uczniowie. To bardzo istotne, bo niesie za sobą określone konsekwencje. Zdarza się, że rodzice nie czytają warunków ubezpieczenia i w takich sytuacjach zazwyczaj nie wiedzą, czy one podlegają jakimkolwiek negocjacjom. Tymczasem to właśnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określony jest jego zakres, od którego zależy, w jakiej kwocie i na jaki cel zostanie wypłacone świadczenie, w przypadku przykrego zdarzenia.

Często jako rodzice jesteśmy przekonani, iż ubezpieczenie szkolne jest obowiązkową opłatą wnoszoną z początkiem roku szkolnego. Tymczasem NNW dzieci i młodzieży jest ubezpieczeniem dobrowolnym i wcale nie jest naszym obowiązkiem, by za nie płacić.

Ubezpieczenia dzieci to ewidentnie bardzo istotna kwestia i traktując ją poważnie powinniśmy zainteresować się warunkami i jego zakresem oferowanym w ramach ubezpieczenia grupowego. By uniknąć przykrych niespodzianek, musimy się tym zainteresować przed opłaceniem składek, a nie po zdarzeniu.

Jak sytuacja wygląda w trakcie wakacji?
Ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowania, jeśli do zdarzenia dojdzie w trakcie nauki, w drodze do i ze szkoły. Objęte są też nimi zajęcia pozalekcyjne, wycieczki i obozy szkolne. Najczęściej ubezpieczenie działa w czasie wolnym - również podczas wakacji, a także za granicą. Warto sprawdzić, jakie terytorium jest objęte danym ubezpieczeniem.

Z reguły obozy, kolonie, wycieczki i inne wyjazdy zorganizowane mają swoje osobne ubezpieczenie i działają od siebie niezależnie, w konsekwencji oznacza to, że możemy ubiegać się o odszkodowanie z każdej polisy osobno. W takim wypadku występuje kumulacja odszkodowań.

Wychowywanie dziecka w wieku szkolnym to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i pedagogów. Przechodzenie etapów rozwoju dziecka od okresu dzieciństwa po wiek nastoletni do wczesnej dorosłości to najważniejszy czas w życiu człowieka. Jest to też czas czyhających niebezpieczeństw i wypadków. Zazwyczaj wtedy występują pierwsze wypadki, choroby, złamania, czy zwichnięcia podczas gier sportowych. Przyjrzyjmy się, co w odpowiedzi na te „zdarzenia”, a ściślej następstwa nieszczęśliwych wypadków proponują  towarzystwa ubezpieczeniowe. Jakie oferty znajdziemy w ramach ubezpieczenia NWW w szkole?

Czy ubezpieczenie pokrywa wszystkie wydatki na leczenie?
Najczęściej wypłata odszkodowania w ramach polisy NNW następuje w oparciu o tzw. % uszczerbku na zdrowiu i wysokość sumy ubezpieczenia. By łatwiej zobrazować tą zasadę, posłużymy się  przykładem przy złamaniu kości ramienia, uszczerbek na zdrowiu to 7% i  przy przykładowej wartości sumy ubezpieczenia 20 tys. złotych, da nam to kwotę odszkodowania w wysokości ok. 1400 zł. Pełna kwota ubezpieczenia  jest wypłacana najczęściej w przypadku trwałego 100% uszczerbku na zdrowiu lub śmierci dziecka.

Z reguły w przypadku zwrotu kosztów leków, środków opatrunkowych, czy sprzętu ortopedycznego, są one zwracane tylko do pewnej wysokości, zazwyczaj jasno wskazanej w polisie np. 25% sumy ubezpieczenia.

Polisa NNW może również obejmować dodatkowe usługi jak pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej, transportu medycznego czy porad psychologicznych.

Czy dostaniemy odszkodowanie w przypadku choroby?
Mimo tego, iż zakres polis NNW jest stosunkowo szeroki, to jednak z reguły nie obejmuje on swoim zakresem chorób, nawet tych najpoważniejszych. By to sprawdzić, warto przejrzeć tabelę norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu – stanowić może ona na przykład aneks do umowy. Wskazuje się tam bardzo szczegółowo dolegliwości i objawy, które są przypisane odpowiednio: uszkodzeniom głowy, wzroku i słuchu, szyi, klatki piersiowej, narządów płciowych, brzucha, kręgosłupa, miednicy i urazom kończyn. Wszystkie wymienione są Następstwami Nieszczęśliwych Wypadków.

Wypadek wypadkowi nierówny?
Zapoznając się z warunkami umowy musimy zapoznać się z tzw. włączeniami odpowiedzialności, które w przypadku polis grupowych z reguły nie obejmują zdarzeń i ich skutków wynikających z bójki, spożywania alkoholu, lub narkotyków.

Czy szkolne NNW jest tylko dla niepełnoletnich?
Szkolna polisa NNW może dotyczyć wszystkich, którzy się uczą i z reguły mogą korzystać z niego dorośli uczniowie, studenci, uczniowie szkół wieczorowych i zaocznych bez względu na wiek.

Gdy na ubezpieczenie grupowe zdecydowała się cała szkoła, polisa może obejmować również na przykład nauczycieli i pozostały jej personel.

Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy NNW?

  • Czy okres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje czas 12 miesięcy wraz z okresem wakacji ?
  • Czy zakres ubezpieczenia obejmuje także zdarzenia mające miejsce poza terenem szkoły ?
  • Czy  wybrany przez nas wariant polisy chroni przed skutkami trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci ?
  • Na jakim poziomie została określona suma ubezpieczenia? (im wyższa, tym lepsza)
  • Jakie są wyłączenia odpowiedzialności?
  • Czy polisa zapewnia świadczenie szpitalne w razie wypadku?
  • Jaką stawkę za 1 % uszczerbku na zdrowiu oferuje ubezpieczyciel?
  • Czy zakres ubezpieczenia obejmuje  zwrot kosztów rehabilitacji ?
  • Czy i pod jakimi warunkami zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia odpowiedzialności obejmują uprawianie sportów?

Artykuł powstał we współpracy z https://www.link4.pl/

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ubezpieczenie

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

Dlaczego cenzura LM-u nie usuwa komentarzy, przecież tu występuje mowa nienawiści ?
Dodano: 15.03.2019 16:24    Przez: ~Pytam się
Tak się na LM-e przejęliśmy Twoim zaleceniem, że pousuwaliśmy wszystkie komentarze, a zostawiliśmy tylko Twój - Zadowolony ?
Dodano: 15.03.2019 18:42    Przez: ~REDAKCJA
Tak, ubezpieczenie "szkolne" jest nieobowiązkowe, ale jest haczyk. Żaden organizator wycieczki szkolnej, a nawet zwykłego wyjścia do kina w granicach miasta, nie weźmie na taką wycieczkę dziecka bez ubezpieczenia. Oczywiście, jeśli uczeń jest ubezpieczony zewnętrznie przez rodzica, nie ma żadnego problemu, jedynie zaświadczenie o tym lub numer polisy do wiadomości kierownika wyjścia (najczęściej wychowawcy), jeśli nie jest, to pojedzie na wycieczkę, ale palcem po mapie.
Dodano: 15.03.2019 21:14    Przez: ~k-k
MARCINKOWSKIEMU ,PO ŚNIE DRĘTWIEJĄ NOGI ,I NIE UMIE DOPROWADZIĆ DO POMOCY ,BY NIE DRĘTWIAŁY ,I TO W PRZYCHODNI : MEDAL- CO . ...
Dodano: 15.03.2019 23:32    Przez: ~L
Oszustwo na miarę światową
Dodano: 15.03.2019 23:46    Przez: ~Pn
Ten LM faktycznie schodzi na psy ,nie mają o czym pisać to piszą takie głupoty
Dodano: 16.03.2019 11:15    Przez: ~pzu
Ubezpieczenie grupowe oferowane przez szkołę ma niestety zazwyczaj bardzo ograniczony zakres ochrony. Jeśli zatem dziecko ma gdzieś jechać na wakacje, to zdecydowanie warto zakupić dla niego dodatkowo ubezpieczenie turystyczne. W kalkulatorze Ubea można sprawdzić różne oferty takich polis i znaleźć najkorzystniejszą.
Dodano: 18.03.2019 15:30    Przez: ~Katarzyna

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.