Dzisiaj jest poniedziałek 26 października 2020, imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16334) SPORT FORUM FIRMY (5544) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 11oC
Jutropogoda
12 / 7oC
Pojutrzepogoda
13 / 7oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wyjątkowy wieczór z okazji "50" KDK, w trudnych cz ... (2)Nowy autobus elektryczny testowany w Koninie. Kurs ... (2)

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu szkolnym?

Materiał promocyjny

Dodano: 15.03.2019 12:13

W polskich szkołach i ich najbliższej okolicy dochodzi rocznie do ok. 80 tys. różnego rodzaju wypadków z udziałem małoletnich. Na nasze pociechy w wieku szkolnym czyha wiele zagrożeń i nieprzewidywalnych sytuacji. Najczęściej w szkołach podstawowych dochodzi do pierwszych złamań, zwichnięć i innych zdarzeń o charakterze losowym. Jako rodzice, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami tych sytuacji, wykupujemy tzw. szkolne ubezpieczenie NNW.

Co daje nam takie ubezpieczenie?
Zazwyczaj ubezpieczenie szkolne NNW jest ubezpieczeniem grupowym i co za tym idzie, to szkoła występuje w nim jako strona umowy, a ubezpieczonymi są uczniowie. To bardzo istotne, bo niesie za sobą określone konsekwencje. Zdarza się, że rodzice nie czytają warunków ubezpieczenia i w takich sytuacjach zazwyczaj nie wiedzą, czy one podlegają jakimkolwiek negocjacjom. Tymczasem to właśnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określony jest jego zakres, od którego zależy, w jakiej kwocie i na jaki cel zostanie wypłacone świadczenie, w przypadku przykrego zdarzenia.

Często jako rodzice jesteśmy przekonani, iż ubezpieczenie szkolne jest obowiązkową opłatą wnoszoną z początkiem roku szkolnego. Tymczasem NNW dzieci i młodzieży jest ubezpieczeniem dobrowolnym i wcale nie jest naszym obowiązkiem, by za nie płacić.

Ubezpieczenia dzieci to ewidentnie bardzo istotna kwestia i traktując ją poważnie powinniśmy zainteresować się warunkami i jego zakresem oferowanym w ramach ubezpieczenia grupowego. By uniknąć przykrych niespodzianek, musimy się tym zainteresować przed opłaceniem składek, a nie po zdarzeniu.

Jak sytuacja wygląda w trakcie wakacji?
Ubezpieczyciele gwarantują wypłatę odszkodowania, jeśli do zdarzenia dojdzie w trakcie nauki, w drodze do i ze szkoły. Objęte są też nimi zajęcia pozalekcyjne, wycieczki i obozy szkolne. Najczęściej ubezpieczenie działa w czasie wolnym - również podczas wakacji, a także za granicą. Warto sprawdzić, jakie terytorium jest objęte danym ubezpieczeniem.

Z reguły obozy, kolonie, wycieczki i inne wyjazdy zorganizowane mają swoje osobne ubezpieczenie i działają od siebie niezależnie, w konsekwencji oznacza to, że możemy ubiegać się o odszkodowanie z każdej polisy osobno. W takim wypadku występuje kumulacja odszkodowań.

Wychowywanie dziecka w wieku szkolnym to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i pedagogów. Przechodzenie etapów rozwoju dziecka od okresu dzieciństwa po wiek nastoletni do wczesnej dorosłości to najważniejszy czas w życiu człowieka. Jest to też czas czyhających niebezpieczeństw i wypadków. Zazwyczaj wtedy występują pierwsze wypadki, choroby, złamania, czy zwichnięcia podczas gier sportowych. Przyjrzyjmy się, co w odpowiedzi na te „zdarzenia”, a ściślej następstwa nieszczęśliwych wypadków proponują  towarzystwa ubezpieczeniowe. Jakie oferty znajdziemy w ramach ubezpieczenia NWW w szkole?

Czy ubezpieczenie pokrywa wszystkie wydatki na leczenie?
Najczęściej wypłata odszkodowania w ramach polisy NNW następuje w oparciu o tzw. % uszczerbku na zdrowiu i wysokość sumy ubezpieczenia. By łatwiej zobrazować tą zasadę, posłużymy się  przykładem przy złamaniu kości ramienia, uszczerbek na zdrowiu to 7% i  przy przykładowej wartości sumy ubezpieczenia 20 tys. złotych, da nam to kwotę odszkodowania w wysokości ok. 1400 zł. Pełna kwota ubezpieczenia  jest wypłacana najczęściej w przypadku trwałego 100% uszczerbku na zdrowiu lub śmierci dziecka.

Z reguły w przypadku zwrotu kosztów leków, środków opatrunkowych, czy sprzętu ortopedycznego, są one zwracane tylko do pewnej wysokości, zazwyczaj jasno wskazanej w polisie np. 25% sumy ubezpieczenia.

Polisa NNW może również obejmować dodatkowe usługi jak pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej, transportu medycznego czy porad psychologicznych.

Czy dostaniemy odszkodowanie w przypadku choroby?
Mimo tego, iż zakres polis NNW jest stosunkowo szeroki, to jednak z reguły nie obejmuje on swoim zakresem chorób, nawet tych najpoważniejszych. By to sprawdzić, warto przejrzeć tabelę norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu – stanowić może ona na przykład aneks do umowy. Wskazuje się tam bardzo szczegółowo dolegliwości i objawy, które są przypisane odpowiednio: uszkodzeniom głowy, wzroku i słuchu, szyi, klatki piersiowej, narządów płciowych, brzucha, kręgosłupa, miednicy i urazom kończyn. Wszystkie wymienione są Następstwami Nieszczęśliwych Wypadków.

Wypadek wypadkowi nierówny?
Zapoznając się z warunkami umowy musimy zapoznać się z tzw. włączeniami odpowiedzialności, które w przypadku polis grupowych z reguły nie obejmują zdarzeń i ich skutków wynikających z bójki, spożywania alkoholu, lub narkotyków.

Czy szkolne NNW jest tylko dla niepełnoletnich?
Szkolna polisa NNW może dotyczyć wszystkich, którzy się uczą i z reguły mogą korzystać z niego dorośli uczniowie, studenci, uczniowie szkół wieczorowych i zaocznych bez względu na wiek.

Gdy na ubezpieczenie grupowe zdecydowała się cała szkoła, polisa może obejmować również na przykład nauczycieli i pozostały jej personel.

Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy NNW?

  • Czy okres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje czas 12 miesięcy wraz z okresem wakacji ?
  • Czy zakres ubezpieczenia obejmuje także zdarzenia mające miejsce poza terenem szkoły ?
  • Czy  wybrany przez nas wariant polisy chroni przed skutkami trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci ?
  • Na jakim poziomie została określona suma ubezpieczenia? (im wyższa, tym lepsza)
  • Jakie są wyłączenia odpowiedzialności?
  • Czy polisa zapewnia świadczenie szpitalne w razie wypadku?
  • Jaką stawkę za 1 % uszczerbku na zdrowiu oferuje ubezpieczyciel?
  • Czy zakres ubezpieczenia obejmuje  zwrot kosztów rehabilitacji ?
  • Czy i pod jakimi warunkami zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia odpowiedzialności obejmują uprawianie sportów?

Artykuł powstał we współpracy z https://www.link4.pl/

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ubezpieczenieDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dlaczego cenzura LM-u nie usuwa komentarzy, przecież tu występuje mowa nienawiści ?
Dodano: 15.03.2019 16:24    Przez: ~Pytam się
Tak się na LM-e przejęliśmy Twoim zaleceniem, że pousuwaliśmy wszystkie komentarze, a zostawiliśmy tylko Twój - Zadowolony ?
Dodano: 15.03.2019 18:42    Przez: ~REDAKCJA
Tak, ubezpieczenie "szkolne" jest nieobowiązkowe, ale jest haczyk. Żaden organizator wycieczki szkolnej, a nawet zwykłego wyjścia do kina w granicach miasta, nie weźmie na taką wycieczkę dziecka bez ubezpieczenia. Oczywiście, jeśli uczeń jest ubezpieczony zewnętrznie przez rodzica, nie ma żadnego problemu, jedynie zaświadczenie o tym lub numer polisy do wiadomości kierownika wyjścia (najczęściej wychowawcy), jeśli nie jest, to pojedzie na wycieczkę, ale palcem po mapie.
Dodano: 15.03.2019 21:14    Przez: ~k-k
MARCINKOWSKIEMU ,PO ŚNIE DRĘTWIEJĄ NOGI ,I NIE UMIE DOPROWADZIĆ DO POMOCY ,BY NIE DRĘTWIAŁY ,I TO W PRZYCHODNI : MEDAL- CO . ...
Dodano: 15.03.2019 23:32    Przez: ~L
Oszustwo na miarę światową
Dodano: 15.03.2019 23:46    Przez: ~Pn
Ten LM faktycznie schodzi na psy ,nie mają o czym pisać to piszą takie głupoty
Dodano: 16.03.2019 11:15    Przez: ~pzu
Ubezpieczenie grupowe oferowane przez szkołę ma niestety zazwyczaj bardzo ograniczony zakres ochrony. Jeśli zatem dziecko ma gdzieś jechać na wakacje, to zdecydowanie warto zakupić dla niego dodatkowo ubezpieczenie turystyczne. W kalkulatorze Ubea można sprawdzić różne oferty takich polis i znaleźć najkorzystniejszą.
Dodano: 18.03.2019 15:30    Przez: ~Katarzyna

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.