Dzisiaj jest środa 12 sierpnia 2020, imieniny: Klary, Lecha, Hilarii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16859) SPORT FORUM FIRMY (5517) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 17oC
Jutropogoda
26 / 18oC
Pojutrzepogoda
26 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sompolno. 20-latek rozbił auto podczas ucieczki pr ... (2)Przybyszewski zostaje w Górniku! Bardzo ważne wzmo ... (0)

Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Wystąpi Roman Perucki

Dodano: 4.07.2019 10:56
Źródło: LM.pl

Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, zagra w najbliższą niedzielę na pierwszym w historii Międzynarodowym Licheńskim Festiwalu Muzyki Organowej.

Festiwal rozpoczął się w ubiegłą niedzielę. Wtedy dla słuchaczy zgromadzonych w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej zagrał profesor Andrzej Chorosiński. Był to pierwszy z dziewięciu koncertów zaplanowanych na kolejne wakacyjne niedziele. Teraz czas na kolejny. Już 7 lipca o godz. 14.30 na największych organach w Polsce zagra prof. zw. dr hab. Roman Perucki, inicjator powstania Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego. W Licheniu zaprezentuje: Fantazję g-dur (BWV 572) Johanna Sebastiana Bacha, Chorał In Dich hab ich gehoffet Herr Daniela Magnusa Gronau, VII Symfonię organową –Disputa Feliksa Nowowiejskiego, Preludia Maryjne Juliusza Łuciuka.

Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Od roku 1997 profesor gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 prorektor ds. artystycznych). Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha” oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Juror wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska).

W swoim dorobku ma ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej, a od 1999 roku prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. W swoim dorobku posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice , przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz Order św. Sylwestra , nadany przez papieża Benedykta XVI. W roku 2005 uzyskał złotą odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2007 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

  • Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Wystąpi Roman Perucki
  • Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Wystąpi Roman Perucki

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.