Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17486) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (63) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (3)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Muzeum przypomni postać przedwojennego burmistrza Konina

Dodano: 3.08.2019 09:58
Źródło: LM.pl

W najbliższym tygodniu ruszy praca nad niezwykle ciekawym projektem poświęconym przedwojennemu burmistrzowi Konina – Wincentemu Grętkiewiczowi.

Muzeum Okręgowe w Koninie wspólnie z Andrzejem Mosiem z Konińskiego Domu Kultury rozpoczyna realizację projektu „Wspomnienie. Pamiętnik Wincentego Grętkiewicza”. Jest ona możliwa dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w kwocie 15 tys. zł z programu „Patriotyzm jutra”. Całość konińskiego projektu pochłonie 24 tys. zł.

- Myślę, że będzie to ciekawa propozycja dla mieszkańców Konina. Historia przedwojennego burmistrza jest mało znana – mówi Elżbieta Barszcz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie.

Bezcennym będzie spotkanie i wspomnienia Hanny Jarodzkiej, córki Wincentego Grętkiewicza.

- Pani Hanna przyjedzie do Konina, żeby odbyć spacer sentymentalny związany z dzieciństwem i życiem jej ojca. Pamięta, kiedy odwiedzała ojca w gabinecie w ratuszu, tam gdzie dzisiaj mieści się biuro przewodniczącego Rady Miasta. Wtedy miała ok. 5 lat i bawiła się na podłodze, a ojciec pracował przy biurku. Pamięta też jak zanosiła przesyłkę od rodziców Zofii Urbanowskiej i kiedy spotykała się ze Stefanią Esse – mówi Andrzej Moś. - Zaproponowaliśmy formułę płyty multimedialnej. Będzie się na nią składał krótki film dokumentalny o Wincentym Grętkiewiczu, zeskanowane będą rękopisy jego pamiętników i będzie też przeczytany przez lektora fragment tych pamiętników. Wymyśliliśmy, że przeczytane będzie fragment dotyczący wydarzeń z 11 listopada 1918 roku w Koninie, kiedy młodzież dokonała próby rozbrojenia Niemców. Wincenty Grętkiewicz był uczestnikiem tych wydarzeń jako komendant konińskiego POW - dodaje.

- Chcielibyśmy przypomnieć to, co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku. Dla Konina to dzień historyczny i tragiczny. W tym dniu zginęło 7 osób, w tym 4 nastolatków – mówi Iga Janiszewska-Pawlak z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Oceny faktograficznej postaci burmistrza dokonają Janusz Gulczyński i Piotr Rybczyński. Podsumowanie projektu zaplanowano na 18 listopada w Konińskim Domu Kultury. Płyty, które będą efektem pracy dokumentalistów trafią do wszystkich szkół w mieście.

  • Muzeum przypomni postać przedwojennego burmistrza Konina
  • Muzeum przypomni postać przedwojennego burmistrza Konina

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.