Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021, imieniny: Filipa, Leona, Jaromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17429) SPORT FORUM FIRMY (5590) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 10oC
Jutropogoda
15 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielona edukacja na terenie Parku im. Fryderyka Ch ... (7)Jaroszewice Rychwalskie. Kierowca ciężarówki wypad ... (1)

Rychwał. To był międzygminny projekt instalacji fotowoltaicznych

Dodano: 9.08.2019 13:50

W Rychwale podsumowano realizację projektu związanego z fotowoltaiką w czterech gminach. Zadanie obejmowało wykonanie 668 instalacji.

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Umowę na wykonanie instalacji reprezentowaną przez cztery gminy, których liderem była gmina Rychwał, podpisano w sierpniu ubiegłego roku. Ostatnie prace montażowe związane z realizacją prac zakończyły się w lipcu tego roku. Wczoraj w hali widowiskowo-sportowej w Rychwale uroczyście podsumowano projekt.

Warszawska firma, która wygrała przetarg wykonała 172 instalacje na terenie gminy Rychwał, 169 instalacji w gminie Golina, 166 instalacji w gminie Wierzbinek oraz 161 w gminie Tuliszków. W ramach projektu zamontowano instalacje fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną w energię elektryczną o mocy 2,1 kW i 3 kW (łączna moc instalacji wynosi 1895,1 kW).

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 8 535 572,25 zł, z czego dotacja to 5 317 436 zł. Termin realizacji projektu uległ wydłużeniu, a przyczyną zmiany daty zakończenia prac były zmiany nieruchomości, na których montowano instalacje fotowoltaiczne. Wynikało to z rezygnacji mieszkańców z udziału w projekcie, lub przenoszenia instalacji z budynków gospodarczych na mieszkalne i odwrotnie. W sumie na terenie czterech gmin zmieniło się ok. 180 lokalizacji.

źródło informacji i zdjęcia: facebook/Gmina Rychwał

  • Rychwał. To był międzygminny projekt instalacji fotowoltaicznych
  • Rychwał. To był międzygminny projekt instalacji fotowoltaicznych
  • Rychwał. To był międzygminny projekt instalacji fotowoltaicznych
  • Rychwał. To był międzygminny projekt instalacji fotowoltaicznych

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Inwestycja słuszna, ale wykonawca był niemiłosiernie krytykowany za jakość prac i dziania bynajmniej w gminie Golina. Zapewne podwykonawca; być może w innych gminach było lepiej. To już jest jakieś "normalne" działanie ekologiczne a nie walka z parą z kominów elektrowni. Dużo ludzi z tymi panelami nie rozpala kotłów na ciepłą wodę co wieczór i mamy mniej dymu w okolicy, czyli to co może być najgorszego: pyłów rakotwórczych, których jest najwięcej przy rozpalaniu. To właśnie jest smog a nie CO2 z "kopalnio-elektrowni". Szkoda, że duża część projektu poszła do ludzi bogatych finansowa lub intelektualnie. Ci nawet i tak mniej dymili. Nadal zostali Ci biedni bez wkładu własnego lub biedni informacyjnie co dalej dymią a dla nich najlepszy program to termomodernizacja i wymiana kotła na nowy - nadal na węgiel. PV zmniejsz ilość zużytego prądu a termomodernizacja zużytego węgla w kominie bez filtrów. To chyba jest lepszy efekt.
Dodano: 09.08.2019 15:39    Przez: Marcin Swoinski
Pani Aleksandro, rzetelność dziennikarska się kłania,te instalacje za tą cenę to kpina.miały kosztować mieszkańca 3 tys zł,po półtora roku już kosztowały 6 tys.Instalacje które wytworzą odpowiednio,inst 2,1 kW wytworzy energie o wartości 1365 zł,druga 3 kW o wartości 1950 zł rocznie pomniejszone o 20 %przy odbiorze z sieci w okresie zimowym, wychodzi że zwrot z inwestycji nastąpi po 6 latach i to z dofinansowaniem (wartość tej instalacji to ok 12 tys.zł) czyli dłużej niż w przypadku najnowszych monokrystalicznych grafenowych samoczyszczących, gdzie zwrot inwestycji bez żadnego dofinansowania nastąpi po 4 lub 5 latach.Dopuszczenie do montażu firmy z poza powiatu ,kierując się tylko ceną montażu to wyprowadzenie milionów zł z powiatu, proszę przyjrzeć się i uczyć choćby od zachodnich lub chińskich firm co to znaczy ochrona swojego rynku,kto wygrywa przetargi.W rezultacie nie jest niczym dziwnym fakt braku uczciwej pracy i opustoszenia miast i miejscowości,szkół,jeśli taki drenaż pieniądz ...
Dodano: 10.08.2019 01:20    Przez: DP
4-5 lat zwrot ??? bez jaj... na jakich komponentami taki zwrot??? podaj model paneli oraz inwentera, jakie zabezpieczenia i jaki rodzaj montażu. Chętne przytule instalacje co mi sie po tylu latach zwróci
Dodano: 10.08.2019 09:00    Przez: ~9,9kW
A o Gminie Ślesin cisza ... nikt nie pietnuje tego że poszło się sypać 10 mln. dofinansowania
Dodano: 10.08.2019 09:01    Przez: ~smutasek
A gminie Kramsk to już w ogóle nic się nie dzieje. O panelach słonecznych nie wspomnę. Ta gmina to jakaś porażka.
Dodano: 10.08.2019 10:47    Przez: ~On37
Panele z roku na rok tanieją to efekt skali ,po prostu co roku podwaja się ilość wyprodukowanych paneli oraz udoskonala się sprawność czyli ilość wyprodukowanej energii z M2 powierzchni ,to samo jest z falownikami.
Dodano: 10.08.2019 11:01    Przez: Dp
Do 9,9 kW ,zajrzyj na popularną stronę aukcji i zobacz po ile są w tym roku panele i ile wytwarzają energii z M2,oraz jak jest rozwiązane samoczyszczenie paneli,co ma istotny wpływ na wytw.energii zwłaszcza zimą,oraz inne ważne sprawy,a nie dasz się naciągnąć.
Dodano: 10.08.2019 11:06    Przez: Dp

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.