Dzisiaj jest wtorek 29 września 2020, imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18571) SPORT FORUM FIRMY (5535) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
16 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pomoc dla mieszkańców bloku, w którym doszło do wy ... (0)Świetny start sezonu KKSz, trzy medale na mistrzos ... (1)

Magazynowanie towarów - jak sprawić żeby było wydajne i bezpieczne?

Materiał promocyjny

Dodano: 30.09.2019 11:18

Tylko w zeszłym roku 2018 do użytkowania oddano 2,21 mln kw. nowych powierzchni magazynowo-produkcyjnych, a pod koniec roku w trakcie budowy pozostawało wciąż jeszcze blisko 2 mln mkw. Magazynowanie staje się z roku na rok coraz bardziej istotnym tematem. Jak sprawić żeby było bezpieczne i wydajne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Magazynowanie - podstawowe informacje

Magazynowanie towarów określa się inaczej mianemprzechowalnictwa”, gdyż polega ono na czasowym składowaniu ładunków, które trafią później do dalszego transportu. Sprawny proces magazynowania ładunków jest zależny od wielu różnorodnych czynników, składających się na efektywność całego cyklu. Do tego rodzaju elementów składowych zaliczyć można:

  • sprawne i punktualne dostawy towarów;
  • dobry, przejrzysty system ewidencji przesyłek;
  • funkcjonalny układ magazynu, wybór optymalnego systemu magazynowania, który będzie odpowiadał potrzebom i sprawdzi się najlepiej w stosunku do typu przechowywanych ładunków;
  • prawidłową rotację produktów;
  • systematyczne prace porządkowe oraz dbanie o zapewnienie właściwych warunków dla składowanych towarów;
  • sprzęt umożliwiający sprawny i bezpieczny transport ładunków na miejsce składowania oraz do dalszego transportu;
  • prawidłowe przygotowanie zamówień;
  • dbanie o bezpieczeństwo w całej firmie, poprzez prawidłowe oznakowanie miejsc zagrożonych wypadkiem, dróg transportowych; stabilne przymocowanie regałów itd.

Nie wszystkie z wymienionych powyżej czynników wynikają bezpośrednio z pracy magazynu. Za część odpowiadają zewnętrzne filmy, dostawcy, kurierzy i inni, od których zależy często zarówno dostarczenie towaru na czas, jak i odbiór ładunków we właściwym terminie.

magazynowanie-towarow-podstawy.jpg

Bezpieczeństwo w magazynie

Zapewnienie odpowiednich, bezpiecznych warunków na każdym z etapów procesu magazynowania jest bardzo ważne, zarówno dla składowanych ładunków, jak i wszystkich pracowników obiektu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie sposób wyeliminować wszystkie możliwe zagrożenia w miejscu pracy, ale z pewnością, dzięki określonym działaniom, można próbować skutecznie im zapobiegać, a w efekcie - znacznie ograniczyć niebezpieczne czy ryzykowne sytuacje.

1. Regały

Regały magazynowe to bardzo istotny element wyposażenia pomieszczenia. To na nich składowany jest towar. Od ich ułożenia i dostępu zależy często rotacja towarów.
Podstawową kwestią jest ich nośność. Łączna waga składowanych ładunków nie może przekraczać nośności poszczególnych półek ani całego regału. Ponadto, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, regały powinny być na stałe przymocowane stabilnie do ścian, podłoża, lub nawet sufitu.
Istotny jest również ich rozkład oraz system składowania, od których zależy czy rotacja produktów będzie przebiegała prawidłowo.

regaly-w-magazynie.jpg

2. Drogi magazynowe

Poprawne wytyczanie dróg magazynowych stanowi obszerny temat. Podstawowe zasady jakie powinny obowiązywać w każdym magazynie to wytyczenie dróg magazynowych na powierzchniach utwardzonych, równych i odpornych na zużycie. Szerokość dróg transportowych powinna być wyznaczona na podstawie szerokości poruszających się po magazynie pojazdów, z uwzględnieniem szerokości transportowanych ładunków (jeśli są to przedmioty wielkogabarytowe).
Transport magazynowy i bliski to bardzo istotne procesy, odgrywające często kluczową rolę w procesie magazynowania towarów.

3. Oznakowanie

Duży wpływ na bezpieczeństwo w magazynie ma prawidłowe oznakowanie zarówno stanowisk, dróg transportowych, jak i miejsc potencjalnego zagrożenia. Drogi transportowe powinny być oznakowane za pomocą niezmywalnych farb. Bardzo istotne jest także, widoczne z daleka, oznaczenie dróg ruchu dla pieszych, czy przejść dla pieszych przebiegających przez drogi transportowe.
Nie można zapominać również o przejrzystym systemie wyjść oraz dróg ewakuacyjnych, które powinny być znane wszystkim pracownikom.

4. Urządzenia

Wszystkie urządzenia pracujące w magazynie powinny być ściśle dopasowane do jego potrzeb, tak aby wydajnie i sprawnie wykonywać wszystkie wymagane czynności. Należy koniecznie pamiętać, iż w pomieszczeniach zamkniętych powinno wykorzystywać się wózki o napędzie elektrycznym, a wózki spalinowe mogą być użytkowane na przestrzeniach otwartych lub w pół zamkniętych pomieszczeniach, pod warunkiem, że są dobrze wentylowane.
Środki transportu mogą być proste i nieskomplikowane, począwszy od takich jak tu wózków paletowych ręcznych po wózki widłowe wysokiego składowania (inaczej wózki boczne, o których więcej dowiedzieć się można tutaj). Warto, aby były dokładnie dopasowane do warunków panujących w magazynie oraz ładunków, z którymi mają styczność na co dzień.
W celu zapewnienia ich bezpiecznej, wydajnej pracy, należy regularnie dbać o ich stan techniczny oraz zapewniać systematyczne przeglądy.

urzadzenia.jpg

5. Pracownicy

Tylko wykwalifikowani oraz przeszkoleni pracownicy są w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi magazynowanie towarów.
Pracownicy magazynowi, o ile pracują ze sprzętem, powinni legitymować się stosownymi uprawnieniami zezwalającymi na jego obsługę. Jest to bardzo istotne, gdyż w razie kontroli zakład, w którym operatorzy nie posiadają uprawnień na wózki widłowe może zostać objęty karą finansową.
Drugim aspektem jest bezpieczeństwo. Na kursie na wózki widłowe operatorzy uczą się zasad prawidłowego poruszania się urządzeniami, wykonywania manewrów, poznają także przepisy i normy dotyczące wózków widłowych i ich użytkowania.
Trzecia kwestia jest czysto ekonomiczną - przeszkolony, doświadczony pracownik może wykonywać swoje zadania sprawniej i efektywniej, dzięki czemu magazynowanie towarów staje się wydajniejsze.

Podsumowanie

magazynowanie-podsumowanie.jpg

W powyższym artykule przedstawiliśmy Wam 5 ważnych obszarów, które wpływają na efektywność procesu magazynowania. Każdy z nich odpowiednio zarządzany i prawidłowo dostosowany może pozytywnie oddziaływać na prace magazynowe, jednak dla optymalnego efektu należy zadbać o wszystkie.
Więcej o tym, jak usprawnić pracę przedsiębiorstwa, dowiecie się z artykułu: “Magazynowanie towarów w pigułce - najważniejsze zasady i dobre rady”, który znajdziecie tutaj.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:logistyka,   spedycja,   magazyn,   handelDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.