Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17278) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Świadczenie uzupełniające. ZUS podziela stanowisko lekarzy PPOZ

Dodano: 18.10.2019 10:14
Źródło: LM.pl

Ubiegający się świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie muszą gromadzić oryginałów dokumentacji medycznej lub potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdziła stanowisko lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Od 1 października obowiązuje ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przychodnie lekarzy rodzinnych od początku miesiąca zasypywane są wnioskami o wystawienie zaświadczeń o stanie zdrowia, które potrzebne są do wypłaty świadczenia w ZUS i KRUS.

- Niestety, wielu pacjentów po otrzymaniu kopii wymaganych dokumentów, odsyłanych jest przez ZUS do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, aby otrzymać potwierdzenie za zgodność z oryginałem – informują lekarze PPOZ.

W związku z tym PPOZ wystąpił z pismem do dyrektor ZUS-u zwracając uwagę, że kwestie udostępniania dokumentacji medycznej reguluje ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta. Lekarze podkreślili, że przepisy nie uprawniają ich do potwierdzania dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem.

Odpowiedź z ZUS była jednoznaczna.

”Osoba, która występuje z wnioskiem o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych, powinna dołączyć do wniosku dokumentację medyczną z przebiegu leczenia w formie którą posiada. Jeżeli istnieją jakiekolwiek braki, ZUS we własnym zakresie, w kontakcie z placówką ochrony zdrowia, je uzupełni. Zatem osoby występujące z wnioskiem o świadczenie uzupełniające nie mają obowiązku gromadzenia we własnym zakresie oryginałów dokumentacji medycznej lub potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji, którą dołączają do wniosku o świadczenie” - poinformował ZUS.

Dyrektor Departamentu Obsługi Klientów ZUS w Warszawie podkreśliła, że pracownicy przyjmujący wniosek o świadczenie uzupełniające „nie mogą żądać dokumentacji medycznej oraz kopii dokumentacji medycznej poświadczonej za zgodność z oryginałem, ani odsyłać klientów do placówek medycznych w celu jej poświadczenia”. Zalecenia w tej sprawie zostały rozesłane do wszystkich oddziałów ZUS w kraju.

  • Świadczenie uzupełniające. ZUS podziela stanowisko lekarzy PPOZ

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

koniec papieromanii,ale czy tak będzie.....
Dodano: 19.10.2019 10:27    Przez: ~zk

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.