Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020, imieniny: Romualda, Romana, Ireny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16756) SPORT FORUM FIRMY (5516) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 21oC
Jutropogoda
27 / 20oC
Pojutrzepogoda
27 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Oblężona twierdza nie padła. Sokół zremisował z Po ... (0)Pożar trocin przy ul. Marantowskiej. Ciemny dym wi ... (0)

Internetowi sprzedawcy pod lupą

Materiał promocyjny

Dodano: 19.10.2019 23:20

Sprzedaż na internetowych portalach aukcyjnych to obszar, któremu coraz mocniej przyglądają się różnego rodzaju służby i organy administracji państwowej. Aukcje internetowe są monitorowane przez policję, a także przez Urząd Skarbowy. Każdy kto korzysta z nich do zbywania posiadanego przez siebie majątku musi pamiętać, że obowiązują go twarde reguły wyznaczające przez szereg przepisów, także prawa podatkowego. Czerpanie ponadnormatywnych zysków ze sprzedaży może być podstawą wezwania do korekty PIT.

Sprzedaż okolicznościowa czy profesjonalna?

W znanych portalach aukcyjnych poza ofertami pochodzącymi od osób indywidualnych, wyprzedających swój mniej lub bardziej używany dobytek, znajdziemy także oferty sklepów internetowych, które za pomocą dużych serwisów ogłoszeniowych chcą przyciągnąć do siebie klienta. O ile druga z wymienionych wyżej grup zobowiązana jest do prowadzenia uproszczonej lub pełnej księgowości, o tyle osoby indywidualne sprzedające rzeczy, z których nie chcą już korzystać są zwolnione z płacenia podatku dochodowego, oczywiście pod pewnymi względami. Wszyscy, którzy przekraczają regulacje w tym zakresie podlegają bowiem obowiązkowi odprowadzenia należnego podatku.

Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Okazjonalna sprzedaż w Internecie nie jest opodatkowana, jeśli od dnia nabycia danego towaru do dnia jego sprzedaży minęło nie mniej niż 6 miesięcy. Pod uwagę brana jest tu także częstotliwość jak i kwota, jaką dana osoba uzyskuje z owej „okazjonalnej” sprzedaży. Pamiętać musimy, że uzyskiwanie dochodu w sposób ciągły i zorganizowany daje przesłanki by stwierdzić, że dana osoba prowadzi działalność gospodarczą, pomimo formalnego braku jej rejestracji. Są to czynniki, które stanowią podstawę działań Urzędu Skarbowego, który to na ich bazie wzywa do złożenia korekty zeznania podatkowego lub potraktować daną osobę jako prowadzącego działalność gospodarczą, a co za tym idzie wezwać do zapłaty należnych z tego tytułu podatków.

Warto pamiętać

W praktyce coraz częściej zdarza nam się wystawiać swój dobytek na sprzedaż właśnie poprzez serwisy ogłoszeniowe. Przeświadczeni o bezpieczeństwie takich transakcji coraz częściej wystawiamy na sprzedaż coraz to droższe przedmioty. Przeprowadzenie kilku aukcji rocznie, których przedmiotem są rzeczy o dużej wartości, w sumie powoduje iż na nasze konto wpływają pokaźne kwoty. Uzyskiwanie ponadnormatywnych środków ze sprzedaży okazjonalnej w Internecie może powodować zainteresowanie Urzędu Skarbowego, który w tym roku do analizy transakcji internetowych wykorzystuje technologię informatyczną.

Co można?

W sporze z Urzędem Skarbowym możemy powołać się na okoliczności, które jednoznacznie świadczą o tym, że nasza działalność pozostaje zgodna z prawem, podważając tym samym stawiane nam zarzuty. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonych doradców podatkowych. Doradca podatkowy, jak i adwokat specjalizujący się w prawie podatkowym może pomóc nam w sporach o zarobki na aukcjach Internetowych.

Źródło: http://snkancelaria.pl/

  • Internetowi sprzedawcy pod lupą

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:handel,   internet,   prawo

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.