Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInternetowi sprzedawcy pod lupą

Internetowi sprzedawcy pod lupą

Materiał promocyjny

Dodano:
Internetowi sprzedawcy pod lupą

Sprzedaż na internetowych portalach aukcyjnych to obszar, któremu coraz mocniej przyglądają się różnego rodzaju służby i organy administracji państwowej. Aukcje internetowe są monitorowane przez policję, a także przez Urząd Skarbowy. Każdy kto korzysta z nich do zbywania posiadanego przez siebie majątku musi pamiętać, że obowiązują go twarde reguły wyznaczające przez szereg przepisów, także prawa podatkowego. Czerpanie ponadnormatywnych zysków ze sprzedaży może być podstawą wezwania do korekty PIT.

Sprzedaż okolicznościowa czy profesjonalna?

W znanych portalach aukcyjnych poza ofertami pochodzącymi od osób indywidualnych, wyprzedających swój mniej lub bardziej używany dobytek, znajdziemy także oferty sklepów internetowych, które za pomocą dużych serwisów ogłoszeniowych chcą przyciągnąć do siebie klienta. O ile druga z wymienionych wyżej grup zobowiązana jest do prowadzenia uproszczonej lub pełnej księgowości, o tyle osoby indywidualne sprzedające rzeczy, z których nie chcą już korzystać są zwolnione z płacenia podatku dochodowego, oczywiście pod pewnymi względami. Wszyscy, którzy przekraczają regulacje w tym zakresie podlegają bowiem obowiązkowi odprowadzenia należnego podatku.

Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Okazjonalna sprzedaż w Internecie nie jest opodatkowana, jeśli od dnia nabycia danego towaru do dnia jego sprzedaży minęło nie mniej niż 6 miesięcy. Pod uwagę brana jest tu także częstotliwość jak i kwota, jaką dana osoba uzyskuje z owej „okazjonalnej” sprzedaży. Pamiętać musimy, że uzyskiwanie dochodu w sposób ciągły i zorganizowany daje przesłanki by stwierdzić, że dana osoba prowadzi działalność gospodarczą, pomimo formalnego braku jej rejestracji. Są to czynniki, które stanowią podstawę działań Urzędu Skarbowego, który to na ich bazie wzywa do złożenia korekty zeznania podatkowego lub potraktować daną osobę jako prowadzącego działalność gospodarczą, a co za tym idzie wezwać do zapłaty należnych z tego tytułu podatków.

Warto pamiętać

W praktyce coraz częściej zdarza nam się wystawiać swój dobytek na sprzedaż właśnie poprzez serwisy ogłoszeniowe. Przeświadczeni o bezpieczeństwie takich transakcji coraz częściej wystawiamy na sprzedaż coraz to droższe przedmioty. Przeprowadzenie kilku aukcji rocznie, których przedmiotem są rzeczy o dużej wartości, w sumie powoduje iż na nasze konto wpływają pokaźne kwoty. Uzyskiwanie ponadnormatywnych środków ze sprzedaży okazjonalnej w Internecie może powodować zainteresowanie Urzędu Skarbowego, który w tym roku do analizy transakcji internetowych wykorzystuje technologię informatyczną.

Co można?

W sporze z Urzędem Skarbowym możemy powołać się na okoliczności, które jednoznacznie świadczą o tym, że nasza działalność pozostaje zgodna z prawem, podważając tym samym stawiane nam zarzuty. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy doświadczonych doradców podatkowych. Doradca podatkowy, jak i adwokat specjalizujący się w prawie podatkowym może pomóc nam w sporach o zarobki na aukcjach Internetowych.

Ĺąródło: http://snkancelaria.pl/

Internetowi sprzedawcy pod lupą
Czytaj więcej na temat:handel, internet, prawo
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole