Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKleszcz u psa - jak sobie z nim poradzić?

Kleszcz u psa - jak sobie z nim poradzić?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kleszcz u psa - jak sobie z nim poradzić?
Kleszcz u psa - jak sobie z nim poradzić?

Kleszcz to pasożyt równie niebezpieczny dla psa, jak dla człowieka. Psy podobnie jak ludzie mogą stać się żywicielem tego pajęczaka. Choć kleszcze są szczególnie aktywne w ciepłych miesiącach roku, to mogę też zaatakować nawet w zimie. Sprawdź jak ochronić czworonoga przed ukąszeniem, jakie choroby wywołuje kleszcz u psa i jak można się go łatwo pozbyć.

  1.  Skuteczna profilaktyka
  2. Jak poprawnie usunąć kleszcza?
  3. Te choroby wywołuje kleszcz u psa

Kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków. Niektóre osobniki są nosicielami groźnych dla zdrowia i życia psa chorób, dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku ukąszenia - usunięcie kleszcza w całości.

Skuteczna profilaktyka
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, psy należy chronić przed ukąszeniem przez kleszcza. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i gadżetów, których zadaniem jest przeciwdziałanie ukąszeniom lub sprawienie, że kleszcz nie będzie mógł utrzymać się na skórze psa, przez co odpadnie po maksymalnie dwóch dniach. Można kupić specjalną obrożę na pchły i kleszcze, tabletki, sraye lub preparaty w formie płynnej, które umieszcza się, np. na karku psa. Wybór jest ogromny, a ceny zróżnicowane, dlatego każdy właściciel czworonoga znajdzie preparat idealny zarówno dla zwierzęcia, jak i własnego portfela. O ochronę warto zadbać przez cały rok - kleszcze mogą być aktywne również w ciepłych dniach zimowych.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?
Usunięcie kleszcza nie jest skomplikowane, jeśli robi się to przy zachowaniu podstawowych zasad.

  1. Kleszcza najlepiej wyciągać przy pomocy odpowiedniego narzędzia, np. szczypcami, haczykiem lub pompką.
  2. Pasożyta wykręca się zawsze w jedną, wybraną stronę. Nie powinno się jej zmieniać w trakcie wyciągania, aby nie doszło do uszkodzenia organizmu pajęczaka, a tym samym do pozostania części aparatu gębowego w skórze.
  3. Kleszcza i skóry w bezpośredniej okolicy wkłucia nie należy niczym polewać - nawet woda może sprowokować kleszcza do wymiotów, w których treści mogą znajdować się groźne dla psa bakterie i wirusy.
  4. Pasożyta należy pewnie chwycić wybranym narzędziem jak najbliżej skóry psa. Można go delikatnie podważać, ale nie wyrywać lub wyciskać.
  5. Po wyjęciu należy sprawdzić, czy kleszcz jest cały - jeśli nie, miejsce wkłucia powinien obejrzeć weterynarz.

W trakcie procedury pies może być niespokojny, a niekiedy nawet agresywny. W tym wypadku nie warto kontynuować na siłę, ale najpierw uspokoić psa lub poprosić o pomoc osobę, której zwierzę ufa. Kleszcza może również usunąć weterynarz w swoim gabinecie - to opcja dobra dla właścicieli, którzy nie są pewni swoich umiejętności i chcą zapewnić psu najlepszą opiekę.

Te choroby wywołuje kleszcz u psa
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii, wirusów lub innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie da się tego określić po gatunku kleszcza czy jego wyglądzie - konieczne są specjalistyczne badania. U zarażonego psa mogą jednak wcześniej wystąpić objawy chorobowe, np. rumień w miejscu ukąszenia, problemy z poruszaniem się lub brak apetytu.

Choroby, które wywołuje kleszcz u psa, nazywane są chorobami odkleszczowymi i wiele z nich występuje również u ludzi. Do najpopularniejszych należy borelioza, choroba atakująca głównie stawy. Jej leczenie jest skuteczne, aczkolwiek długotrwałe - polega na podawaniu antybiotyków i środków przeciwzapalnych. U psów pojawia się również wywoływana przez pierwotniaki babeszjoza. Jej leczenie jest bardziej skomplikowane niż boreliozy, ponieważ pies może wymagać transfuzji krwi. Inne choroby to odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza lub bartoneloza.

Czytaj więcej na temat:klesz, pies, weterynaria
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole