Dzisiaj jest piątek 25 września 2020, imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18078) SPORT FORUM FIRMY (5534) PRACA (67) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 14oC
Jutropogoda
18 / 13oC
Pojutrzepogoda
11 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Specjalna aplikacja do segregacj ... (0)Konin. Zdezynfekowano budynek II Liceum Ogólnokszt ... (4)

Oczyszczacz powietrza – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Materiał promocyjny

Dodano: 6.12.2019 14:14

Jesienią i zimą prognozy pogody uzupełniane są o alert smogowy. Powietrze w miastach i miasteczkach nie zachęca do wyjścia z domu, a tym bardziej do jakiejkolwiek aktywności. Wprowadzane programy, które mają ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, to kropla w morzu potrzeb i nie tylko regiony południowej Polski borykają się z zanieczyszczeniami. Temat smogu jest więc jednym z najważniejszych podejmowanych tematów przez rząd i samorządy oraz różne organizacje społeczne i aktywistów. Wiele osób inwestuje w oczyszczacze powietrza. W ten sposób można odetchnąć zdrowiej w mieszkaniu czy biurze – czyli tam, gdzie się przebywa najczęściej i najdłużej. Na spacer warto wybrać dobrej jakości maskę antysmogową.

  1. Czym jest oczyszczacz powietrza?
  2. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  3. Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?
  4. Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

 

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Przy wybieraniu oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry takie jak szybkość filtrowania powietrza oraz oczywiście ilość zatrzymywanych zanieczyszczeń. Ważnym parametrem jest również to, by urządzenie wychwytywało najdrobniejsze pyły. Oczywiście w szeregu różnych sprzętów można się pogubić, bo firmy oferują oczyszczacze z nawilżaczem lub bez. Jedne rekomendują zakup jednego dużego urządzenia, inne doradzają wybór kilku małych.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Smog powstaje na skutek równego rodzaju zanieczyszczeń i spalin, które mieszają się z powietrzem. To efekt działalności człowieka, na który wpływ maja również zmiany klimatyczne, pogoda a także ukształtowanie terenu, co doskonale widać w górach. Smog jest bardzo groźny dla zdrowia i nieprzyjemny. Nie tylko źle się takim powietrzem oddycha, ale może ono prowadzić o alergii oraz astmy, niewydolności i obniżenia odporności a także chorób układu krążenia czy też nowotworów.

Najważniejszym elementem, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest wydajność, czyli jak szybko powietrze będzie oczyszczone. Ten aspekt jest związany również z wielkością pomieszczenia, w jakim postawiły urządzenie. Poza tym istotna jest retencja i zdolność wychwytywania najdrobniejszych pyłów. Z praktycznego punktu widzenia nie zapomnij również zwrócić uwagę na pobór mocy, głośność i oczywiście cenę, choć nie powinien być to parametr, na podstawie którego podejmiemy decyzje zakupowe. Wiele oczyszczaczy jest również wyposażonych w dodatkowe funkcje takie jak jonizacja czy też nawilżenie powietrza.

Zastanawiasz się, jaki oczyszczacz będzie wystarczający do twojego mieszkania. Musisz wziąć pod uwagę i wydajność urządzenia i wielkość pokoju, w jakim najczęściej będzie pracować. Chodzi oczywiście o objętość a nie metraż. Salon o kubaturze 90 m3 to pokój o powierzchni 30 m2 i wysokości 3 m. Oczyszczać powinien w ciągu godziny przefiltrować trzykrotność objętości pomieszczenia. W tym przypadku minimalna wydajność urządzenia nie powinna być mniejsza niż 270 m3/h. W takim pokoju sprawdzi się więc większość oferowanych standardowych oczyszczaczy. Szybkość oczyszczania będzie również związana z wielkością filtra.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Jak możesz przypuszczać, w większych umieszczania, domach, dużych biurach jeden oczyszczacz powietrza nie wystarczy i warto mieć ich kilka oraz ustawić je w miejscach, w których się spędza najwięcej czasu. Jak widać, powinna to być przede wszystkim sypialnia. Oczywiście możesz również przenosić sprzęt z jednego pokoju do drugiego, ale to nie zapewni ci czystego powietrza w całym domu.

Najczęściej w oczyszczaczach powietrza wykorzystuje się filtry węglowe i HEPA, a najlepiej, gdy oba znajdują się w urządzeniach. Optymalna wartość retencji powinna wynosić od 85 do 100%. Filtr węglowy będzie zatrzymywać lotne związki organiczne i związki zawarte w dymie tytoniowym. Doskonale radzi sobie również z niwelowaniem brzydkich zapachów. Filtr HEPA świetnie zatrzymuje pyły PM 10 i PM 2,5, roztocza, pyłki i zarodniki grzybów. Jak widać, to rewelacyjna opcja nie tylko w walce ze smogiem, ale również wtedy, gdy w domu są alergicy. Same filtry HEPA można podzielić na dwie klasy: H13 (ponad 99,95%) i H14 (ponad 99,995%).

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Wydajność i rodzaj filtra to dwa najważniejsze aspekty, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia. Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie sklepu Castorama na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html. Oczywiście wiele z nich będzie również wyposażonych w dodatkowe funkcje, które poprawiają nasz komfort. Niezwykle ważna jest jonizacja i nawilżanie powietrza. Sprawdzają się doskonale w pomieszczeniach, w których jest sucho, pracuje dużo sprzętów elektronicznych, a tym samym możemy się źle w takich miejscach czuć. O oczyszczacz z funkcją nawilżania trzeba odpowiednio dbać  i regularnie go czyścić. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów i drobnoustrojów, a tym samym zamiast pomóc, możemy sobie poważnie zaszkodzić. Postaraj się również wybierać oczyszczacze ekonomiczne i ekologiczne oraz takie, które nie są głośne. To urządzenie w sezonie smogowym będzie prawdopodobnie działać całą dobę, a w uporczywym hałasie ciężko wytrzymać.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   czyste powietrze,   smog

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.