Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMikrorachunek podatkowy - czym jest? jak działa?

Mikrorachunek podatkowy - czym jest? jak działa?

Materiał promocyjny

Dodano:
Mikrorachunek podatkowy - czym jest? jak działa?

Ministerstwo Finansów wprowadziło od 1 stycznia 2020 roku totalną rewolucję w sposobie opłacania podatków przez wszystkich podatników, niezależnie od tego, czy są to osoby prywatne czy też prowadzące działalność gospodarczą. Od nowego roku  każdy podatnik i płatnik będzie posiadał swój własny indywidualny mikrorachunek podatkowy. Analogiczny, indywidualny rachunek każdy podatnik posiada w ZUS, teraz natomiast otrzyma rachunek, który będzie służył do wpłat należności z tytułu PIT, CIT i VAT, a także niepodatkowych należności budżetowych. 

  1. Mikrorachunek - zapłać PIT, CIT i VAT na jedno konto
  2. Po co wprowadzać mikrorachunek?
  3. Jak wygenerować mikrorachunek?
     

Mikrorachunek - zapłać PIT, CIT i VAT na jedno konto

Do 1 stycznia 2020 roku każdego płatnika i podatnika obowiązywały różne numery kont, na które wpłacał on poszczególne podatki. Na osobne konto uiszczano opłatę PIT, na inne CIT, a na jeszcze inne VAT. O ile w przypadku podatników, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, zlecenie, dzieło, sytuacja ta nie stanowiła problemu, ponieważ comiesięczne składki odprowadzał za nich pracodawca, to każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musiała znać co najmniej dwa, a czasem nawet trzy różne numery rachunków. Mikrorachunek ma zmienić ten stan rzeczy. Od 1 stycznia tego roku w miejsce rachunków bankowych przypisanych do poszczególnych urzędów skarbowych pojawi się indywidualny rachunek bankowy dla każdego podatnika. Niezależnie, czy będzie on opłacał jednorazowo niedopłatę wynikającą z rozliczenia PITu, czy będą to comiesięczne należności podatkowe oraz VAT w przypadku przedsiębiorcy, wszystko trafi na jeden zbiorczy rachunek. Zasada jest prosta: jeden podatnik - jeden rachunek.

Po co wprowadzać mikrorachunek?

Część osób uważa indywidualny mikrorachunek za niepotrzebną zmianę, natomiast korzyści płynących z tego rozwiązania jest naprawdę sporo. Przede wszystkim jest to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorcy, który nie będzie musiał wykonywać miesięcznie kilku przelewów na różne rachunki. Oczywiste jest, że w takim przypadku znacznie łatwiej o pomyłkę. Prowadzenie mikrorachunku służy więc przede wszystkim ułatwieniu obsługi podatkowej każdego podatnika. Niezaprzeczalnym plusem również z punktu widzenia dobra państwa jest łatwiejsze śledzenie zobowiązań i ewentualnych zaległości podatkowych poszczególnych podatników. 

mikrorachunek
 

Jak wygenerować mikrorachunek?

Osobne konta do wpłat PIT, CIT, VAT były aktywne do 31 grudnia 2019 roku. Wszystkie wpłaty w nowym roku należy już dokonywać na nowy rachunek. Jeśli ktoś się pomyli i zapłaci swoje zobowiązania na stare konta, nie musi się martwić - płatności te zostaną cofnięte. Aby wygenerować mikrorachunek podatkowy, należy wejść na stronę Portalu Podatkowego i tam za pomocą numeru PESEL lub NIP wygenerować numer rachunku. 

Mikrorachunek składać się będzie ze stałych części. Jedynym elementem zmiennym w całym ciągu będzie będzie numer NIP lub PESEL. Mikrorachunek każdego podatnika wyróżniać będzie więc znajdujący się na końcu ciągu liczb numer NIP lub PESEL. Prawidłowo wygenerowany numer mikrorachunku powinien się przedstawiać następująco:

  • Dla identyfikujących się numerem NIP: (LK)10100071222NIP
  • Dla identyfikujących się numerem PESEL: (LK) 10100071222PESEL

Numer PESEL jest nieco dłuższy niż NIP, sam numer rachunku również będzie dłuższy w przypadku identyfikacji opartej o PESEL. Jeśli w trakcie obowiązywania mikrorachunku, któryś z podatników otrzyma numer NIP, jego numer mikrorachunku również powinien ulec automatycznej zmianie, w związku z tym płatności również powinny być dokonywane na zmienione numer. 

Czytaj więcej na temat:podatki, pit, vat, cit, biznes
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole