Dzisiaj jest wtorek 27 lipca 2021, imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16154) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 19oC
Jutropogoda
26 / 16oC
Pojutrzepogoda
25 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Do godz. 9.00 burze z gradem. Opady deszczu do 40 mm, porywy wiatru do 80 km/h.

Polecamy:

Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

Dodano: 18.02.2020 10:52
Źródło: LM.pl

Konińskie Zatorze będzie pierwszym osiedlem w kraju, które na dachach budynków będzie miało panele fotowoltaiczne. Wielkość planowanej instalacji to blisko 750 kW.

Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zatorze” zamierza przetrzeć szlak i skorzystać z przygotowywanego programu związanego z instalacjami fotowoltaicznymi.

- Panele znajdą się nie tylko na dachach wszystkich budynków mieszkalnych, ale też na dachach technicznych, takich jak hydrofornie, czy budynek administracyjny spółdzielni – mówi Maciej Ostrowski, prezes SM „Zatorze”. - Największe korzyści będą miały wieżowce, bo zwrot inwestycji będzie w ich przypadku wynosił około 6-7 lat. Tam różnica w opłatach za eksploatację będzie najbardziej zauważalna. Po spłaceniu kredytu rachunki zmniejszą się o 40-45 zł miesięcznie od mieszkania, bo tyle wynoszą opłaty wnoszone do spółdzielni za energię elektryczną – dodaje.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 3 mln zł. Zostanie ona w całości pokryta z kredytu, który spółdzielnia zamierza uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Jesteśmy na końcówce przygotowywania dokumentacji technicznej, żebyśmy mogli ogłosić przetarg na realizację całej instalacji. Myślę, że ogłosimy go w ciągu miesiąca. Po wyłonieniu wykonawcy, zgłosimy się o sfinansowanie inwestycji – podkreśla Maciej Ostrowski. - Kiedy będziemy spłacać kredyt mieszkańcy w żaden sposób nie odczują różnicy. Otrzymają gwarancję, że od momentu podłączenia instalacji mają zagwarantowaną stałą cenę energii. Po spłacie instalacji będziemy ściągać ze składników eksploatacji i czynsze będą obniżone – dodaje.

Zgodnie z przewidywaniami prezesa SM „Zatorze”, inwestycja ma być gotowa najpóźniej do końca czerwca. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na wszystkich blisko 60 budynkach administrowanych przez spółdzielnię.

  • Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

750 kW ??? nie uwierzę póki nie zobaczę :) Serio ???? gdzie to się zmiesci. Panele o takiej mocy zajmują prawie 2 ha. Gdzie na dachac tyle miejsca ?
Dodano: 18.02.2020 13:13    Przez: ~oj
Same wieżowce to ponat 0,5 hekt.
Dodano: 18.02.2020 20:13    Przez: ~Adam
Pomysł świetny, ale czy aby na pewno w 3mln się zmieszczą? Zaraz się okaże, że energetyka zrobi pod górkę, bo przyłącza nie takie, kable stare, zupa za słona itp. Trzeba będzie wydzielić specjalne pomieszczenia, położyć nowe linie i z 3 zrobi się 4,5mln. Pozostanie kwestia trasy kablowej z dachu do piwnicy. Kolejny straszak obok chamskich, obrzydliwych rurek i korytek dostawców multimediów?
Dodano: 18.02.2020 18:32    Przez: Arkadiusz
Prezes niedawno zamontował panele u siebie i chyba jest OK. No to i w blokach będzie OK.
Dodano: 19.02.2020 13:51    Przez: Oscar
Świetna wiadomość. Bardzo się cieszę z tego podejścia. Prad na czesci wspólnej będzie tańszy po spłacie kredytu po 5- 7 latach. I mieszkańcy tego nie odczują. Bo zamiast płacić rachunki za prąd SM będzie składała kredyt. Się czyta sie wie!
Dodano: 20.02.2020 20:58    Przez: Zatorzanin

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.