Dzisiaj jest sobota 11 lipca 2020, imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17713) SPORT FORUM FIRMY (5509) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 12oC
Jutropogoda
18 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Są kolejne przypadki zakażenia z powiatu tureckieg ... (1)Konin. Pielgrzymka na Jasną Górę inna niż wszystki ... (2)

Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

Dodano: 18.02.2020 10:52
Źródło: LM.pl

Konińskie Zatorze będzie pierwszym osiedlem w kraju, które na dachach budynków będzie miało panele fotowoltaiczne. Wielkość planowanej instalacji to blisko 750 kW.

Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zatorze” zamierza przetrzeć szlak i skorzystać z przygotowywanego programu związanego z instalacjami fotowoltaicznymi.

- Panele znajdą się nie tylko na dachach wszystkich budynków mieszkalnych, ale też na dachach technicznych, takich jak hydrofornie, czy budynek administracyjny spółdzielni – mówi Maciej Ostrowski, prezes SM „Zatorze”. - Największe korzyści będą miały wieżowce, bo zwrot inwestycji będzie w ich przypadku wynosił około 6-7 lat. Tam różnica w opłatach za eksploatację będzie najbardziej zauważalna. Po spłaceniu kredytu rachunki zmniejszą się o 40-45 zł miesięcznie od mieszkania, bo tyle wynoszą opłaty wnoszone do spółdzielni za energię elektryczną – dodaje.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 3 mln zł. Zostanie ona w całości pokryta z kredytu, który spółdzielnia zamierza uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Jesteśmy na końcówce przygotowywania dokumentacji technicznej, żebyśmy mogli ogłosić przetarg na realizację całej instalacji. Myślę, że ogłosimy go w ciągu miesiąca. Po wyłonieniu wykonawcy, zgłosimy się o sfinansowanie inwestycji – podkreśla Maciej Ostrowski. - Kiedy będziemy spłacać kredyt mieszkańcy w żaden sposób nie odczują różnicy. Otrzymają gwarancję, że od momentu podłączenia instalacji mają zagwarantowaną stałą cenę energii. Po spłacie instalacji będziemy ściągać ze składników eksploatacji i czynsze będą obniżone – dodaje.

Zgodnie z przewidywaniami prezesa SM „Zatorze”, inwestycja ma być gotowa najpóźniej do końca czerwca. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na wszystkich blisko 60 budynkach administrowanych przez spółdzielnię.

  • Fotowoltaika na konińskim Zatorzu. To korzyści dla mieszkańców

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

KOMENTARZE

750 kW ??? nie uwierzę póki nie zobaczę :) Serio ???? gdzie to się zmiesci. Panele o takiej mocy zajmują prawie 2 ha. Gdzie na dachac tyle miejsca ?
Dodano: 18.02.2020 13:13    Przez: ~oj
Same wieżowce to ponat 0,5 hekt.
Dodano: 18.02.2020 20:13    Przez: ~Adam
Pomysł świetny, ale czy aby na pewno w 3mln się zmieszczą? Zaraz się okaże, że energetyka zrobi pod górkę, bo przyłącza nie takie, kable stare, zupa za słona itp. Trzeba będzie wydzielić specjalne pomieszczenia, położyć nowe linie i z 3 zrobi się 4,5mln. Pozostanie kwestia trasy kablowej z dachu do piwnicy. Kolejny straszak obok chamskich, obrzydliwych rurek i korytek dostawców multimediów?
Dodano: 18.02.2020 18:32    Przez: Arkadiusz
Prezes niedawno zamontował panele u siebie i chyba jest OK. No to i w blokach będzie OK.
Dodano: 19.02.2020 13:51    Przez: Oscar
Świetna wiadomość. Bardzo się cieszę z tego podejścia. Prad na czesci wspólnej będzie tańszy po spłacie kredytu po 5- 7 latach. I mieszkańcy tego nie odczują. Bo zamiast płacić rachunki za prąd SM będzie składała kredyt. Się czyta sie wie!
Dodano: 20.02.2020 20:58    Przez: Zatorzanin

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.