Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBadają koronawirusa. Koninianie w Wirusowej Grupie Wsparcia

Badają koronawirusa. Koninianie w Wirusowej Grupie Wsparcia

Dodano: , Żródło: LM.pl
Badają koronawirusa. Koninianie w Wirusowej Grupie Wsparcia

Koninianie w Wirusowej Grupie Wsparcia Instytutu Chemii Bioorganicznej Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu. Dwaj młodzi naukowcy badają próbki pobrane od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Obaj skończyli III Liceum Ogólnokształcące w Koninie i obaj studiowali na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Marcin Osuch i Konrad Kuczyński od miesiąca działają w Wirusowej Grupie Wsparcia, która w ostatnim czasie zasłynęła odkryciem polskiego testu na koronawirusa.

- Grupa nazwana Wirusową Grupą Wsparcia liczy około 45 osób i dzieli się na dwa zespoły. Pierwszy z nich zajmuje się analizowaniem próbek dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, drugi zespół opracowuje "polski test na koronawirusa".  Oba zespoły składają się z pracowników naukowych oraz doktorantów IChB  PAN - zarówno biologów jak i chemików. Dzięki temu dość unikalnemu połączeniu dwóch dziedzin naukowych zespół rozwiązuje problemy i realizuje cele dużo skuteczniej. Ja osobiście działam w zespole odpowiedzialnym za pomoc WSSE (w tej samej grupie działa Marcin Osuch - od red.) – mówi Konrad Kuczyński.

Naukowiec podkreśla, że kiedy decydował o kierunku swoich studiów chciał pracować w przemyśle farmaceutycznym bądź chemicznych. Podczas studiów trafił do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i tam odkrył jak fascynująca jest „nauka na wysokim poziomie”.

- Od czasów studiów magisterskich zajmuję się badaniami różnych aspektów Glejaka wielopostaciowego - jednego z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Jak widać pomimo, że początkowo nie wybrałem studiów związanych z medycyną aspekt medyczny i tak znalazł mnie w badaniach naukowych – podkreśla Konrad Kuczyński.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN współpracuje z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu od 18 marca. A zaczęło się od tego, że WSSE miało problem z przytłaczającą ilością próbek poddawanych analizie każdego dnia. Pomóc postanowili młodzi naukowcy. Po wyrażeniu zgody przez dyrektora IChB PAN rozpoczęło się poszukiwanie wolontariuszy.

- Jestem doktorantem w IChB i gdy tylko dowiedziałem się o możliwości pomocy WSSE w sprawie testowania próbek na obecność SARS-CoV-2 zapisałem się na listę mailingową. Do moich zadań należy przygotowanie reakcji qPCR oraz wstępna analiza wyników testów. Zadania zostały przydzielone zgodnie z już posiadanymi umiejętnościami. Z techniką qPCR pracuję od kilku lat, więc mogłem natychmiast włączyć się do badań – opowiada Konrad Kuczyński. - Praca w Wirusowej Grupie Wsparcia pod względem wykonywanych czynności nie odbiega znacząco od pracy jaką codziennie wykonujemy w laboratoriach. Najtrudniejszym elementem jest na pewno świadomość, że tym razem wyniki naszych badań nie mają na celu potwierdzenie jakiejś hipotezy naukowej, a mają dać jasny wynik czy próbka zawiera wirusa z którym aktualnie walczy cały świat. Wszystkie czynności wykonujemy z należytą starannością i z zachowaniem wszystkich zasad bezpiecznej pracy z potencjalnie niebezpiecznym materiałem – dodaje.

Laboratorium IChB PAN w Poznaniu dziennie bada około 270 – 300 pobranych od pacjentów próbek.

fot. ICh PAN w Poznaniu

Badają koronawirusa. Koninianie w Wirusowej Grupie Wsparcia
1587203979-n22udu-_dsf8218.jpg
1587203981-6sme8y-marcin_osuch.jpg
1587203981-v8h29u-_dsf8175.jpg
1587203982-mz7h2d-_dsf8135-2.jpg
1587203982-kqj25i-_dsf8125.jpg
1587203983-kt6gpx-_dsf8161.jpg
1587203983-sgv0t_-_dsf8113.jpg
1587203983-amn3in-20190104-dscf3236.jpg
1587203993-gvp3x7-konrad_kuczynski.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole