Dzisiaj jest sobota 12 czerwca 2021, imieniny: Janiny, Onufrego, Leona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16026) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 11oC
Jutropogoda
17 / 10oC
Pojutrzepogoda
20 / 14oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wierzbinek. Wielki kosz wiklinowy znalazł się prze ... (0)Piłkarska kolejka: Będzie siódmy mecz Górnika Koni ... (0)

Dwa zabytkowe kościoły dostaną dofinansowanie na remont

Dodano: 15.05.2020 15:05
Źródło: LM.pl

Parafie św. Bartłomieja w Osieku Wielkim (powiat kolski) i św. Mikołaja w Miłkowicach (powiat turecki) dostaną łącznie 960 tys. zł na remonty swoich zabytkowych świątyń.

Pieniądze przeznaczone dla parafii z naszego regionu pochodzą z Programu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie do parafii z powiatu kolskiego i powiatu tureckiego trafi 960 tys. zł. 

420 tys. zł otrzyma parafia rzymskokatolicka p.w. św. Bartłomieja w Osieku Wielkim w powiecie kolskim. Powstanie tego kościoła szacuje się na 1890 rok, a przewidziany zakres prac to m.in. remont ceglanych elewacji i dachów wraz z wymianą pokryć dachowych, rynien, rur spustowych i obróbek blacharskich. Poddane renowacji zostaną ślusarka okienna i drzwiowa oraz pojawią się nowe schody przed wejściem w elewacji frontowej – zachodniej – oraz przed wejściami bocznymi w elewacji bocznej północnej. Wykonana zostanie także izolacja przeciwwilgociowa murów. Prace obejmą również wykonanie kanalizacji deszczowej i odgromowej na dachach.

Z kolei 540 tys. zł otrzymała parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach w powiecie tureckim. W tym kościele w latach 2016 - 2019 wykonano już remont elewacji frontowej (południowej) oraz części zachodniej i wschodniej. Ponadto prace związane były z remontem wieży, dachów kościoła oraz wejściem i schodami na wieżę. W 2020 roku wyremontowane zostaną części elewacji zachodniej i wschodniej oraz prezbiterialnej (północnej). W ramach prac wykonany zostanie także system odprowadzenia wód opadowych.

- To kolejne rządowe środki, które przeznaczamy na remonty ważnych dla naszej kultury obiektów. Jestem przekonany, że ta finansowa pomoc pozwoli tym obiektom odzyskać dawny blask - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.  

  • Dwa zabytkowe kościoły dostaną dofinansowanie na remont

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dlatego Ojciec Dyrektor w swej mądrości nazwał nowo powstające budowle muzeami i dostał kolejną transzę 177 milionów zł.
Dodano: 15.05.2020 16:44    Przez: Grzech Walerian
Okoliczności zmusiły Kościół do wyartykułowania prawdy-przychodzicie do świątyni nie dla Boga i pociechy duchowej-przychodzicie,bo przynosicie klechom swoje pieniądze. Prawda was wyzwoli.
Dodano: 15.05.2020 21:26    Przez: Grzech Walerian

KOMENTARZE

Dlatego Ojciec Dyrektor w swej mądrości nazwał nowo powstające budowle muzeami i dostał kolejną transzę 177 milionów zł.
Dodano: 15.05.2020 16:44    Przez: Grzech Walerian
A Ty biedaku Walerianie Grzechu niedługo pękniesz z nienawiści i z zazdrości.
Dodano: 15.05.2020 19:59    Przez: Matilan
Okoliczności zmusiły Kościół do wyartykułowania prawdy-przychodzicie do świątyni nie dla Boga i pociechy duchowej-przychodzicie,bo przynosicie klechom swoje pieniądze. Prawda was wyzwoli.
Dodano: 15.05.2020 21:26    Przez: Grzech Walerian

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.