Dzisiaj jest sobota 16 stycznia 2021, imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17143) SPORT FORUM FIRMY (5572) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-4 / -13oC
Jutropogoda
-12 / -15oC
Pojutrzepogoda
-11 / -11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Siatkarska kolejka: Wilki z wiceliderem, SPS Konsp ... (0)Niepokonany lider zagra w Koninie. Trudny test prz ... (0)

Konin. PO solidaryzuje się z kobietami i młodymi ludźmi  

Dodano: 6.11.2020 13:59

Konińska PO solidaryzuje się z protestującymi o niezbywalne prawa kobietami i młodymi ludźmi – powiedział poseł Tomasz Nowak podczas konferencji online, w której zarząd partii odniósł się do protestów, które przetoczyły się przez całą Polskę.

Koniński zarząd Platformy Obywatelskiej wydał swoje oświadczenie w tej sprawie. - Procesu powszechnego sprzeciwu nic już nie zatrzyma – zapowiedział poseł T. Nowak. - To  decyzje PiS wyprowadziły ludzi na ulicę. Konińska PO solidaryzuje się z protestującymi o niezbywalne prawa kobietami i młodymi ludźmi. Jako PO służymy pomocą prawną tym wszystkim, którzy poddawani są szykanom. 

Oświadczenie Zarządu Koła Platformy Obywatelskiej RP w Koninie

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z 22 października br. w sprawie niekonstytucyjności przesłanki dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka przelała czarę goryczy społecznego przyzwolenia na arbitralne działania rządzących. Decyzja ta naruszyła obowiązujący od 1993 r. ponadpolityczny kompromis aborcyjny powszechnie uznany przez zdecydowaną większość Polek i Polaków, ale przede wszystkim wywołała ogromny gniew kobiet i ich rodzin, które pozbawione możliwości wyboru mają być podporządkowane omnipotentnej władzy państwa.

W polskim dyskursie politycznym wielokrotnie wracano do tematu zaostrzenia lub liberalizacji możliwości przerywania ciąży, które w żadnym stopniu nie znalazły poparcia w parlamencie, który powinien być miejscem debaty i prezentacji argumentów zwolenników i przeciwników danych rozwiązań. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie Jarosław Kaczyński, poprzez zawłaszczony przez siebie Trybunał Konstytucyjny, zawyrokował o wprowadzeniu okrutnych dla kobiet zmian ustawowych zmuszając je m.in. do rodzenia martwych dzieci i niewyobrażalnego z tego powodu cierpienia. Odebranie kobietom ich wolności do samo decydowania o sobie i zmuszanie do heroizmu jest złamaniem podstawowych praw człowieka i obywatela.

Brak konsultacji społecznych, rozmów i stała praktyka rządu PiS niszcząca w Sejmie proces legislacyjny i prawdziwą debatę doprowadziła do tego, że jedyną możliwą formą zamanifestowania swojego sprzeciwu stały się protesty na ulicach polskich miast i miasteczek.. Protesty pełne determinacji i gniewu to krzyk nowego, młodego pokolenia, które tym samym dołączyło do protestujących od 5 lat obywateli broniących państwa prawa. I tego procesu powszechnego sprzeciwu nic już nie zatrzyma. PiS na czele z Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną decyzją wyprowadził ludzi na ulice mimo pandemii grożącej zdrowiu obywateli. Jest to działanie, które obnaża cyniczną grę rządzących, w której dobro obywateli jest podporządkowane grze politycznej.

Konińska Platforma Obywatelska solidaryzuje się z protestującymi o niezbywalne prawa kobietami, ich rodzinami i młodymi ludźmi walczącymi o Polskę otwartą, tolerancyjną i demokratyczną. Jednocześnie, odpowiadając na pojawiające się groźby lub nieproporcjonalne zachowania jako PO służymy pomocą prawną tym wszystkim, którzy poddawani są szykanom.

Wzywamy rząd i Jarosława Kaczyńskiego do podjęcia dialogu z protestującymi i wycofanie się z haniebnej decyzji odbierającej kobietom i ich rodzinom prawo wyboru zgodnie z hasłem pojawiającym się na protestach #WybórNieZakaz Tylko w ten sposób zapobiegnie się ulicznym protestom w tym trudnym pandemicznym czasie. Dla odpowiedzialnej władzy prawdziwy dialog z obywatelami, zwłaszcza jeśli zapobiega on rozszerzaniu się choroby jest, obowiązkiem, z którego nic nie zwalnia.

 

Głos zabrał także Piotr Korytkowski, prezydent Konina i odniósł się przede wszystkim do wcześniejszego oświadczenia radnych PiS i Zjednoczonej Prawicy. - Jestem zdumiony, poruszony i oburzony tym oświadczeniem, w którym sugeruje się, że władze miasta lekceważą zdrowie mieszkańców. Nie przyjmuję tego do wiadomości. W moich wypowiedziach nie było czegoś takiego, że zachęcałem mieszkańców do protestów. Uwaga powinny być skierowana raczej na Nowogrodzką bo tam jest gaśnica, żeby w końcu zaprowadzić ład w Polsce.

O sytuacji covidowej w szpitalach mówił z kolei Wiesław Steinke, wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina, lekarz. - Nie możemy zapominać o ludziach o innych schorzeniach, którzy wokół umierają. Musimy zrobić wszystko aby utrzymać działalność wielospecjalistycznego szpitala, jeśli nie będziemy dokładać łóżek covidowych. Takie łóżka mogą być tworzone z dala. Łatwiej jest przekształcić szpitale powiatowe. Zróbmy wszystko, aby utrzymać taki szpital, jak w Koninie. 

Henryk Drzewiecki, wiceprzewodniczący zarządu PO, również odniósł się do bieżącej sytuacji. - Odnośnie tych protestów na ulicach i słusznego niezadowolenia kobiet - mówi się, że jest dużo wulgaryzmów na ulicy, ale jak twierdzą same kobiety, że  grzeczne to już były.  

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PO,   Tomasz Nowak,   Wiesław Steinke,   Piotr Korytkowski,   koronawirus,   strajk kobiet,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Szkoda że za waszych rządów nie solidaryzowaliscie się z Polakami.
Dodano: 6.11.2020 15:07    Przez: Cuban White
PO tak uwielbia zgłaszać obywateli do Prokuratury, przy każdej okazji lecą do Prokuratury a później dumnie robią sobie zdjęcia dla portalu lm ze zgłoszeniem w ręce, jacy to POrządni obywatele, ja tu widzę kilka artykułów za, które PO powinno odpowiadać w prokuraturze, np. przestępstwo zniesławienia na podstawie art. 212 kodeksu karnego - czy to Jarosław Kaczyński wydał wyrok SN a tak sugeruje pismo PO? cyt. "Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie Jarosław Kaczyński, poprzez zawłaszczony przez siebie Trybunał Konstytucyjny, zawyrokował o wprowadzeniu okrutnych dla kobiet zmian ustawowych" czy szanowne PO i obywatele z PO podadzą sami siebie do Prokuratury?
Dodano: 6.11.2020 15:47    Przez: obywatel przeciwko platformi
Alfred Michalczyk czy oddałeś głos w wyborach czy "twoja demokracja" jest zagrożona, bo nie rządzi twoja opcja polityczna? Czy władza nadal niszczy fundamenty państwa czy je przywraca? czy PIS posprzątał państwo po rozbiorach PO? Czy przepisy Vat są uszczelnione? Czy przepisy ZUS są uproszczone? Czy musisz pracować do śmierci? Czy wyjechałeś za granicę za chlebem? Czy na każdym rogu masz imigrantów? Czy masz obniżony podatek dochodowy? Czy najniższa płaca wzrasta, żeby każdy obywatel coś z tego państwa demokratycznego miał? Czy korzystasz z programów tak jak czyste powietrze? Czy korzystasz z programów socjalnych? Czy państwo proponuje Pracownicze Programy Kapitałowe z dopłatą od pracodawcy czy wolisz OFE z grabieniem publicznych pieniędzy z niewydolnego ZUS przez tzw. fundusze emerytalne? Czy podoba Ci się reforma poprzedników wprowadzająca NFZ i Kasy Chorych? Czy PIS reprywatyzuje najważniejszych sektory polskiego przemysłu? Czy jesteś za sprzedażą polskiej ziemi obcokrajowcom?
Dodano: 6.11.2020 17:26    Przez: kupa kamieni
avatar Pewien POlityk, widząc jak fakir połyka nóż i czuje się bardzo dobrze po tym "zabiegu", POleca to wszystkim swoim znajomym jako najskuteczniejszą formę przyswajania żelaza.
Dodano: 6.11.2020 18:29    Przez: Józef Bąk
Widzieliscie chociaz jednego z nich na koninskich ulicach podczas protestow? oni sie solidaryzuja w swoich biurach zacierajac rece na wybory
Dodano: 7.11.2020 11:45    Przez: Cuban White

KOMENTARZE

Szkoda że za waszych rządów nie solidaryzowaliscie się z Polakami.
Dodano: 06.11.2020 15:07    Przez: Cuban White
Darek Aksamit, naukowiec związany z Politechniką Warszawską, działacz NGO. Oto co powiedział w TVP na żywo:"Świetnym przykładem jest Polska, gdzie nie potrzebujemy teorii spiskowej, bo widzimy, że rząd zmienił sposób liczenia testów i przypadków. Po to, żeby winę za rosnącą liczbę zachorowań zrzucić na strajk kobiet, a nie na to, że rząd sobie nie radzi z opanowaniem pandemii. Więc mamy tu realną konspirację podpartą faktami – stwierdził Aksamit."trafił w samo sedno !
Dodano: 06.11.2020 15:16    Przez: Miki
Cała Polska krzyczy dziś: Jbć PIS Jbć PIS,W nas jest siła w nas jest wiaraA Pisowcy WYP...Ć !!!!!!!!!
Dodano: 06.11.2020 15:22    Przez: OjciecDyrektor
Cuban White: u Hansa to już dawno połowa normalnych Polaków robi i żadna władza tego nie zmieni a zwłaszcza ci pseudo politycy z pisu
Dodano: 07.11.2020 11:39    Przez: OjciecDyrektor
Ojciec, gdyby byli normalni nie musieliby u hansa dygac. Mogli przez oststnie 20 lat myslec podczas wyborow nie musieliby wyjezdzac
Dodano: 07.11.2020 11:43    Przez: Cuban White
PO tak uwielbia zgłaszać obywateli do Prokuratury, przy każdej okazji lecą do Prokuratury a później dumnie robią sobie zdjęcia dla portalu lm ze zgłoszeniem w ręce, jacy to POrządni obywatele, ja tu widzę kilka artykułów za, które PO powinno odpowiadać w prokuraturze, np. przestępstwo zniesławienia na podstawie art. 212 kodeksu karnego - czy to Jarosław Kaczyński wydał wyrok SN a tak sugeruje pismo PO? cyt. "Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie Jarosław Kaczyński, poprzez zawłaszczony przez siebie Trybunał Konstytucyjny, zawyrokował o wprowadzeniu okrutnych dla kobiet zmian ustawowych" czy szanowne PO i obywatele z PO podadzą sami siebie do Prokuratury?
Dodano: 06.11.2020 15:47    Przez: obywatel przeciwko platformi
W PiS, partii, która jest prywatną własnością Pana Jarosława K. nic nie dzieje się bez jego wiedzy ni woli. Nie po to łamał prawo i demolował kolejne segmenty demokratycznego państwa, by ktoś miał własne zdanie. Odkrycie towarzyskie Pana Jarosława wie po co partia wysłała ją na odcinek ''TK''. Demokracje mamy dziś jak za PRL-u - przymiotnikową, czyli zależną od woli sekretarza, czy komendanta / na jedno wychodzi /. Prokuratura dziś, to narzędzie polityczne. Dobrze, że w USA kończy się era populisty Trampa. Jest nadzieja. A POLKI są wielkie.
Dodano: 06.11.2020 16:57    Przez: Alfred Michalczyk
Alfred Michalczyk czy oddałeś głos w wyborach czy "twoja demokracja" jest zagrożona, bo nie rządzi twoja opcja polityczna? Czy władza nadal niszczy fundamenty państwa czy je przywraca? czy PIS posprzątał państwo po rozbiorach PO? Czy przepisy Vat są uszczelnione? Czy przepisy ZUS są uproszczone? Czy musisz pracować do śmierci? Czy wyjechałeś za granicę za chlebem? Czy na każdym rogu masz imigrantów? Czy masz obniżony podatek dochodowy? Czy najniższa płaca wzrasta, żeby każdy obywatel coś z tego państwa demokratycznego miał? Czy korzystasz z programów tak jak czyste powietrze? Czy korzystasz z programów socjalnych? Czy państwo proponuje Pracownicze Programy Kapitałowe z dopłatą od pracodawcy czy wolisz OFE z grabieniem publicznych pieniędzy z niewydolnego ZUS przez tzw. fundusze emerytalne? Czy podoba Ci się reforma poprzedników wprowadzająca NFZ i Kasy Chorych? Czy PIS reprywatyzuje najważniejszych sektory polskiego przemysłu? Czy jesteś za sprzedażą polskiej ziemi obcokrajowcom?
Dodano: 06.11.2020 17:26    Przez: kupa kamieni
Tak się teraz porobiło, że komuniści uczą Polaków demokracji i mówią o wolności, a do tego jeszcze wynajmują biskupów na swoje pogrzeby....
Dodano: 07.11.2020 11:35    Przez: Romek Ress
Najlepsze ,że nasz mateuszek nawet maseczkę źle założył, tak panują nad pandmią...
Dodano: 06.11.2020 15:53    Przez: Miki
sami porządni prawdomówni uczciwi nieskazitelni praworządni obywatele
Dodano: 06.11.2020 17:29    Przez: PO to własnie my
I brawo Platforma.I można stanąć na wysokości zadania.Ale zawsze do wielkich czynów musi bohatera zachęcić kobieta.
Dodano: 06.11.2020 17:34    Przez: Sasanka
Szkoda ze na ulice nie wyszli ze swoimi POddanymi kobietami
Dodano: 07.11.2020 11:23    Przez: Cuban White
Do:kupa kamieni-jest porzekadło:szewcze,pilnuj kopyta,dotyczące przekraczania kompetencji,nadgorliwości i wchodzenia w cudze buty.Tak właśnie postępuje obecny "rząd".
Dodano: 06.11.2020 17:46    Przez: zappa
To obecna zgraja rządzących się,złamała Konstytucję,która mówi o rozdziale Kościoła od państwa (zobaczcie dużą i małą literę).Kościelne zasady wpisała w prawo państwowe,łącząc w braterskim uścisku ołtarz i tron w jedno.
Dodano: 06.11.2020 17:54    Przez: Grzech Walerian
Wolisz murzynow arabow muzulman na ulicach jwk.na.zachodzie europy??
Dodano: 07.11.2020 11:31    Przez: Cuban White
Solidarność zamiast państwowej przemocy wobec Kobiet...!!!
Dodano: 06.11.2020 21:33    Przez: Wiedźma
1 z 3
123>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.