Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17628) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (4)

Radni PiS i ZP pytają władze Konina o dopuszczenie do zgromadzeń

Dodano: 5.11.2020 09:39

Radni PiS I Zjednoczonej Prawicy w Radzie Miasta Konina przesłali swoje stanowisko odnoszące się do ostatnich wydarzeń w kraju i w Koninie. 

Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października b.r. w sprawie przepisu zezwalającego na dopuszczalność aborcji w przypadku przesłanki embriopatologicznej jako niezgodnego z konstytucją.

I. Aspekt merytoryczny

            Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu stwierdził, że tzw. przesłanka eugeniczna czyli mówiąca o prawdopodobnej chorobie dziecka przed urodzeniem, dopuszczająca możliwość aborcji jest niezgodna z Konstytucją RP, a w szczególności z jej 38 artykułem. Podobnie stanowi Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 18 października 2011 r. w sprawie o sygn.. C-34/10 przyznaje prawną ochronę człowieka w prenatalnej fazie życia.

            Mówiąc wprost, Trybunał Konstytucyjny potwierdził podstawowe prawo człowieka, które mówi, że my wszyscy, obywatele RP mamy takie same prawa, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy stopień niepełnosprawności umysłowej czy fizycznej i to zarówno przed jak i po urodzeniu. Ta zasada stanowi podstawowy filar demokratycznego państwa prawa. Odmawianie komukolwiek i z jakiegokolwiek powodu równego traktowania, a w szczególności prawa do życia, jest przejawem dyskryminacji i rasizmu.

            Zasadność protestu, do którego prawo ma każdy obywatel, z zasady definiują cele artykułowane przez osoby w nim uczestniczące. To oni muszą zmierzyć się z bagażem wątpliwości i pytań, które w tym przypadku należy postawić. Pytamy więc:

  • Czy prawo do wolności, tak mocna podkreślane przez osoby uczestniczące w marszu, ma być przywilejem tylko wybranych? Co z wolnością dzieci, które są ofiarami tzw. aborcji?
  • Czy mój wybór ma być ważniejszy od wyborów dokonywanych przez innych? Czy mam prawo do wyboru, którego skutkiem jest odebranie życia innemu człowiekowi?
  • Czy wyrażę zgodę na zbicie dziecka, które urodziło się szczęśliwe i zdrowe, ale w wyniku wypadku zostało potwornie okaleczone? Czy opieka nad takim dzieckiem nie wymaga heroizmu ze strony rodziców? Czy logiczną konsekwencją akceptacji prawa do zabicia chorego dziecka przed urodzeniem nie będzie usankcjonowanie prawa do zabijania chorych dzieci po urodzeniu?
  • Czy rzeczywiście opowiadam się za tym, by osoby niepełnosprawne były eliminowane z naszego życia społecznego w wyniku aborcji eugenicznej?
  • Czy wreszcie obojętne jest mi, nie tylko cierpienie dziecka, które umiera w potwornej agonii, ale cierpienie kobiety, która do końca życia obarczona będzie PAS ( Post Abortion Syndrome) 

            Pytania, które stawiamy nie są natury światopoglądowej, a tym bardziej religijnej. To są pytania, na które powinien udzielić sobie odpowiedzi każdy człowiek, niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu, wyznawanych wartości, osoba wierząca jak i niewierząca – jednym słowem, każdy uczciwy człowiek

II. Aspekt prawny.

            Nie bez znaczenia jest aspekt prawny związany z samą organizacją marszy. Pandemia, z którą mamy dziś do czynienia jest wydarzeniem wyjątkowym. Podkreśla to bardzo mocno Światowa Organizacja Zdrowia, która wręcz zobowiązuje rządy wszystkich państw do podjęcia wszelkich działań, które mają doprowadzić do zwalczenia bardzo groźnego wirusa SARS-CoV-2.

            Ten dramatyczny apel jest szczególnie aktualny właśnie w tej chwili. Mamy bowiem do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby osób zarażonych na całym świecie, także w Polsce. Systemy zdrowia bardzo wielu bogatych krajów są na granicy wydolności. Życie ogromnej rzeszy ludzi jest bardzo poważnie zagrożone. Dlatego też różne państwa wprowadzają m.in. blokady miast, przerywają naukę w szkołach, zamykają poszczególne działy przemysłu i usług, zarządzają godzinę policyjną, zamykają lokale gastronomiczne. Czynią to z jednego powodu. Respektowanie dystansu społecznego, obok dezynfekcji rąk i noszenia maseczek, jest jedynym sposobem ograniczania liczby osób zarażonych.

            Organizowanie marszy w takim czasie, bez względu na cele jakie im przyświecają, jest w kontekście ogromnych wysiłków podejmowanych przez ludzkość, przejawem ogromnej ignorancji i skrajnej nieodpowiedzialności. Ponad to, zgoda na manifestacje w takim czasie jest zgodą na łamanie prawa. Jesteśmy zdumieni, że władze miasta, lekceważąc życie i zdrowie mieszkańców, nie tylko nie powstrzymały marszów, ale wręcz do nich zachęcały. A  prawo opisuje tę sytuację jednoznaczne.

            Przepisy o zgromadzeniach spontanicznych zawarte zostały w ustawie – Prawo o zgromadzeniach w 2015 r. i zostały znowelizowane w 2016 r. Ustawa wymienia sytuacje (art. 28. ust. 1), w których zgromadzenie spontaniczne może być rozwiązane: "Zgromadzenie spontaniczne może być rozwiązane przez funkcjonariusza kierującego działaniami Policji, jeżeli: ust.1 jego przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach..."

            W czasie pandemii zagrożenie życie i zdrowia jest realne, bezpośrednie i dotyczy każdego człowieka. Dlatego od sprawujących władzę oczekujemy podejmowania szybkich działań. Jest to niezbędny warunek radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Zakładamy, że taką logiką kierował się rząd PO-PSL przyjmując w dniu 5 grudnia 2008 r. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.  Ustawa ta jednoznacznie wskazuje w Art. 46 ust.1-2, kto i w jakim trybie może wprowadzać stan zagrożenia epidemicznego i wynikające z niego stosowne przepisy. W rozporządzeniu z dnia 7 sierpnia 2020 r., par. 25 ust. 1 precyzuje obowiązujące prawo w aspekcie organizowania zgromadzeń: „ Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób.”

            Dziś, ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń, liczba ta nie może przekroczyć 5 osób.

            Żałujemy, że władze naszego miasta nie skorzystały z wytycznych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, gdzie znajdziemy następujący zapis: Zgromadzenie może być rozwiązane przez przedstawiciela organu gminy. Do przedstawiciela organu gminy o rozwiązanie zgromadzenia może się zwrócić funkcjonariusz policji. Tak może się zdarzyć gdy przebieg zgromadzenia zagraża życiu lub zdrowiu ludzi.

            Wobec tego stawiamy bardzo konkretne pytanie: Czy nie warto było skorzystać z tego prawa wiedząc, że wśród manifestujących mogą być osoby zarażone koronawirusem oraz osoby będące na obowiązkowej kwarantannie? Dziś, wobec lawinowego wzrostu osób zarażonych to nie jest już pytanie, to może być oskarżenie ze strony tych, którzy ucierpią z powodu roznoszenia koronawirusa.

III. Forma i styl protestów.

W naszym oświadczeniu pominiemy opinię odnoszącą się do formy i stylu protestów. Te marsze komentują się same!

Z życzeniami zdrowia: Klub Radnych PiS i Zj. Pr. Rady Miasta Konina

Fot. Archiwum 

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PiS Konin,   radni PiS,   Dominik Szopa,   Krystian Majewski,   oświadczenie,   koronawirus,   marsz,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Myślałem ,że nic już mnie nie zdziwi... to szczyt hipokryzji i nieodpowiedzialności. Swoimi słowami mogą doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu. Czy oni potrafią rozmawiać? Tylko jątrzyć i napuszczać nas na siebie? Żałosne ! Jedyne co mnie cieczy, że ci co głosowali na pis wreszcie zaczynają dostrzegać co zrobili...
Dodano: 5.11.2020 10:08    Przez: Miki
Hahahaha.... Chojnackiego, Leśniewską, Jaworską, Majewskiego i resztę znów coś w d..... ukąsiło, czyli przyszły wytyczne z Nowogrodzkiej, bo te lokalne tuzy same by tego nie wymyśliły. Majewski to niech lepiej powie, żeby mu dali spokój bo nie ma tylu marynarek aby nimi obwiesić wszytkie wieszaki, które mu podarowano...
Dodano: 5.11.2020 10:42    Przez: Oscar
Zlezli się złodzieje i pytają kto tu kradnie. Won kościołów pilnować i pampersy dla kaczora zbierać.
Dodano: 5.11.2020 10:24    Przez: Tom Bach
avatar Ostatni skowyt leśnych dziadków. To Państwo nie istnieje już nawet teoretycznie. A przyczynili się do tego niestety wszyscy. Polacy to durny naród...
Dodano: 5.11.2020 10:57    Przez: FGK
a Kobrzycki zaślepiony miłością do Jarka swoje, naprawdę nie widzisz tego co się dzieje? Skrajnie prawicowe poglądy i kościółek tak namieszały Ci w głowie? Jakie to smutne nie mieć własnego zdania tylko słuchać księdza jak prawi polityczne kazania z ambony!
Dodano: 5.11.2020 11:04    Przez: Ropuch

KOMENTARZE

Myślałem ,że nic już mnie nie zdziwi... to szczyt hipokryzji i nieodpowiedzialności. Swoimi słowami mogą doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu. Czy oni potrafią rozmawiać? Tylko jątrzyć i napuszczać nas na siebie? Żałosne ! Jedyne co mnie cieczy, że ci co głosowali na pis wreszcie zaczynają dostrzegać co zrobili...
Dodano: 05.11.2020 10:08    Przez: Miki
avatar Podobnie jak u Rudego życie ludzkie nie ma dla nich żadnego znaczenia, skoro z Putinem porafili wymordować w Smoleńsku polskiego prezydenta wraz z elitami dla korzyści politycznych i biznesowych, to życie zwykłych obywateli nie ma dla nich żadnego znaczenia, dlatego dla doraźnych korzyści wysyłali na ulicę głupiutką gimbazę która nie tylko nie rozróżnia wirusa od bakterii sle krowy od kóry by nie odróżniła. Pozanosili więc zarezę do domu a ich bliscy starsi i słabsi sznukiem idą pod ziemię.Z czego cieszy się NFZ bo to przeważnie rakowi pacjenci wysokosztowi,ZUS bo emerytr i rent nie będzie płacił,no i księża bo na pogrzebach zarobią.Rasumując lewctwo i lberałty mają prostych ludzi za nic igrajác ich życiem dla swoich doraźnych iteresów.
Dodano: 05.11.2020 10:51    Przez: Tomasz Kobrzycki
a Kobrzycki zaślepiony miłością do Jarka swoje, naprawdę nie widzisz tego co się dzieje? Skrajnie prawicowe poglądy i kościółek tak namieszały Ci w głowie? Jakie to smutne nie mieć własnego zdania tylko słuchać księdza jak prawi polityczne kazania z ambony!
Dodano: 05.11.2020 11:04    Przez: Ropuch
avatar "Żydzi też jebią PiS" Tak, to prawda. Robią to z Wami w każdej pozycji, perwersyjnie, wszędzie i przy wszystkich. Jak z każdym innym szabesgojem ...
Dodano: 05.11.2020 11:27    Przez: internet
Martwię się o stan polskiej psychiatrii. ''Kobrzycki'', czy Pan się słyszy ?
Dodano: 05.11.2020 13:55    Przez: Alfred Michalczyk
avatar Do @Miki: - Żałosne to są Twoje komentarze. Potrafisz w nich tylko jątrzyć i podjudzać innych do bezprawnych demonstracji, a to już jest z Twojej strony dosłownie szczyt hipokryzji i nieodpowiedzialności w obecnej sytuacji. Przejawiasz w swym komentarzu dosłownie zero merytorycznej treści odnoszącej się do artykułu. Tylko judzenie i wyszydzanie. Sam się nakręcasz do eskalacji konfliktu wyimaginowaną walką z tym czego nie ma (czyżby syndrom Don Kichota?). Jesteś tak prosty że nie rozumiesz, iż Trybunał Konstytucyjny dostosowuje nasze prawo do prawa Unii Europejskiej, które jest nadrzędnym w Europie?
Dodano: 05.11.2020 14:27    Przez: Pulsar71
avatar Do @Miki: - Gdzie Ty w powyższym artykule widzisz szczyt hipokryzji i nieodpowiedzialności? Wskaż mi, jakie słowa w powyższym artykule mogą doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu i dlaczego? Wskaż mi także, gdzie Ty widzisz w powyższym artykule treści, które jątrzą i napuszczają społeczeństwo na siebie? Bo mnie się widzi, iż masz ogromne problemy z interpretacją tekstu czytanego. Widzisz tam to czego tam nie ma. Na Twoje szczęście schizofrenię da się leczyć, tylko leki bierz regularnie.
Dodano: 05.11.2020 15:21    Przez: Pulsar71
Mam poważny problem, bo jak traktować poważnie kogoś, kto nie ma odwagi podpisać się pod własną myślą. Widać ''Pulsar 71'' nie rozumie prostej myśli. Zrzucanie odpowiedzialności za wzrost pandemii na protestujące kobiety, to podłość, tchórzostwo itp. itd. ale do kogo ja to mówię ? Bo mam wrażenie, że do kosmity. Takich w PiS wielu.
Dodano: 05.11.2020 20:16    Przez: Alfred Michalczyk
Donaldzie tusku wracaj do hell in poland. Ratuj nas i nasze kobiety.
Dodano: 06.11.2020 08:37    Przez: Cuban White
Miki nie ci co glosowali na pis tylko twoja frustracja
Dodano: 06.11.2020 08:38    Przez: Cuban White
Pucnijta manifestujących w żyć.
Dodano: 05.11.2020 10:19    Przez: koluś
Zamykać to ich powinni starców żeby ich korona świrus nie dopadł
Dodano: 05.11.2020 10:20    Przez: buahahahah
Zlezli się złodzieje i pytają kto tu kradnie. Won kościołów pilnować i pampersy dla kaczora zbierać.
Dodano: 05.11.2020 10:24    Przez: Tom Bach
Hahahaha.... Chojnackiego, Leśniewską, Jaworską, Majewskiego i resztę znów coś w d..... ukąsiło, czyli przyszły wytyczne z Nowogrodzkiej, bo te lokalne tuzy same by tego nie wymyśliły. Majewski to niech lepiej powie, żeby mu dali spokój bo nie ma tylu marynarek aby nimi obwiesić wszytkie wieszaki, które mu podarowano...
Dodano: 05.11.2020 10:42    Przez: Oscar
avatar Dzieci na strajku wulgarnych aborcjonistek. Czy sprawą zajmie się kurator sądowy.
Dodano: 05.11.2020 10:42    Przez: internet
młodzież też widzi co się dzieje i uczą się jak wygląda walka o wolność, której prawicowcy nie znają bo ciągle ktoś im mówi co mają robić bo inaczej OGIEŃ PIEKIELNY! żałosne jak jesteście prości. Do boju dziewczyny! ***** ***
Dodano: 05.11.2020 11:40    Przez: Ropuch
Tobą powinien się zająć bo siedzisz w robocie i zamiast robić to w internetach grzebiesz
Dodano: 05.11.2020 12:09    Przez: bezrobotny
Taaaak. Powinni zostać wezwani w charakterze świadków w sprawie łamania ludzkich praw przez Jarosław K. I Julię P.
Dodano: 05.11.2020 15:13    Przez: Alfred Michalczyk
avatar Katarzyna TS: Lockdown zabija.
Dodano: 05.11.2020 10:44    Przez: internet
avatar PILNE! Konflikt w Zjednoczonej Prawicy! Politycy Solidarnej Polski nie chcą podlegać Morawieckiemu.
Dodano: 05.11.2020 10:49    Przez: internet
avatar Ostatni skowyt leśnych dziadków. To Państwo nie istnieje już nawet teoretycznie. A przyczynili się do tego niestety wszyscy. Polacy to durny naród...
Dodano: 05.11.2020 10:57    Przez: FGK
Podpalacze, którzy najgłośniej krzyczą że trzeba gasić. PiS w kosmos, i niech już nie wraca! Inaczej nigdy nie skończą z napuszczaniem jednych ludzi na drugich, nastawianiem przeciwko sobie. Podziwiam determinację i odwagę ludzi biorących udział w protestach, którzy manifestują sprzeciw wobec PiS, nawet kosztem zdrowia.
Dodano: 05.11.2020 11:04    Przez: urbis_incola
Państwo radni PiS dali nam swym apelem wytłumaczenie w jakim celu potrzebne ich formacji jest zabicie demokracji w Polsce. Tzw Trybunał Konstytucyjny odkrycia towarzyskiego Pana Jarosława K. , czyli Pani Julii P. nazywają TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM choć wszyscy wiemy, że to dziś kolejna pisowska atrapa. Tak też jest z innymi atrybutami demokracji. Teraz lokalna egzekutywa PiS chce wymusić na samorządzie, by służył ich władzy a nie obywatelom. Oświadczam, że jest mi wstyd za tych ludzi, że to populiści są a nie demokraci. Wstyd, wstyd, wstyd.
Dodano: 06.11.2020 10:16    Przez: Alfred Michalczyk
1 z 3
123>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.