Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy łuszczyca jest uleczalna? Tutaj znajdziesz odpowiedź

Czy łuszczyca jest uleczalna? Tutaj znajdziesz odpowiedź

Materiał promocyjny

Dodano:
Czy łuszczyca jest uleczalna? Tutaj znajdziesz odpowiedź

W Polsce ok. 1 mln osób cierpi na łuszczycę. Nie jest to choroba zagrażająca życiu, lecz jest dość uciążliwa oraz znacząco przyczynia się do zmniejszenia jakości życia. Charakterystyczne zmiany skórne mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, są swędzące i wyglądają mało atrakcyjnie. Osoby zmagające się z łuszczycą często zadają sobie pytanie, czy można się z niej wyleczyć. Sprawdź, czy całkowite pozbycie się łuszczycy jest możliwe.
 

Skąd bierze się łuszczyca?

Łuszczyca jest dermatozą, a więc chorobą skórną, o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że źródło jej rozwoju leży po stronie układu odpornościowego, który sam atakuje organizm. W efekcie tego działania następuje stan zapalny oraz wzmożona produkcja komórek skóry, a następnie zbyt szybkie ich złuszczanie. Objawia się to różowymi, łuszczącymi się wykwitami na powierzchni skory (tzw. blaszki łuszczycowe) - o różnym kształcie i wielkości. Łuszczyca najczęściej pojawia się na owłosionych częściach ciała (także skórze głowy oraz w okolicach dłoni, łokci i stóp).

W zależności od jej typu może przebiegać z różną intensywnością. Co ważne, naukowcy do tej pory nie odkryli dokładnej przyczyny jej występowania. Wiadomo tylko, że prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę rośnie, jeśli posiada ją już ktoś w najbliżej rodzinie. Zwraca się również uwagę, że dermatoza ta pojawia się często podczas przewlekłego stresu, zmęczenia organizmu oraz przy niezdrowym trybie życia. Można to jednak uznać za czynniki wyzwalające ją, nie zaś za bezpośrednie przyczyny rozwoju łuszczycy.
 

Rodzaje łuszczycy i jej przebieg

Klasyfikacja łuszczycy opiera się na wieku osoby dotkniętej schorzeniem oraz wyglądem i miejscem występowania powodowanych przez nią stanów zapalnych. W pierwszym przypadku wyróżnia się łuszczycę typu 1, tzw. genetyczną - pojawia się jeszcze przed 40. rokiem życia. Łuszczyca typu 2. z kolei najczęściej objawia się już po ukończeniu 50 lat. Pod względem rodzaju zmian, można zaś wyróżnić m.in. łuszczycę zwykłą (łuski są białe), uogólnioną (kiedy są nią dotknięte większe powierzchnie ciała), stawową (wiąże się z zapaleniem stawów) i paznokci.

Leczenie łuszczycy oraz jej przebieg zależą od nasilenia choroby, oraz jej rodzaju. Czy można wyleczyć ją całkowicie? Niestety nie mamy dobrej wiadomości. Jest to choroba, która przebiega z okresami nasilenia i remisji, jednak nie jest możliwa do wyleczenia, a jej objawy mogą wrócić w każdym momencie.
 

Sposoby leczenia - także domowe

Mimo że łuszczyca nie jest uleczalna, to możliwe jest oswojenie tej choroby oraz złagodzenie jej przebiegu. Często zdarza się też, że nawroty choroby nie pojawiają się przez bardzo długi czas - jest to nadal zależne od indywidualnych predyspozycji oraz prowadzonego stylu życia. Leczenie łuszczycy opiera się więc na stosowaniu środków, mających zlikwidować powstałe zmiany na skórze. Stosuje się w tym celu preparaty na bazie mocznika i kwasu salicylowego, a także glikokortykosteroidy, które przyspieszają łuszczenie się skóry i redukują w ten sposób łuski.

Niezbędna jest oczywiście indywidualna terapia prowadzona przez dermatologa, który odpowiednio przeprowadzi cały proces leczenia. Żeby zaś zapobiec nawrotowi łuszczycy, należy prowadzić zdrowy styl życia: zbilansowana dieta, odstawienie używek, aktywność fizyczna, unikanie stresu i wysypianie się. Warto też stosować łagodne kosmetyki o naturalnym składzie. Pomocny będzie regularny peeling całego ciała i twarzy oraz używanie kosmetyków silnie nawilżających. Leczenie łuszczycy wspiera również morska woda i słońce. Jeśli weźmiesz sobie powyższe rady do serca - możliwe będzie utrzymanie choroby w ryzach.

Po więcej informacji zapraszamy na https://www.centrumluszczycy.pl/

Czytaj więcej na temat:zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole