Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17775) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (4)

Reorganizacja oświaty. Likwidacja ZST i zespoły przedszkolne

Dodano: 12.01.2021 16:26
Źródło: LM.pl

Likwidację Zespołu Szkół Technicznych i stworzenie czterech zespołów złożonych z dziewięciu przedszkoli proponują władze Konina. Dziś ten pomysł przedstawiony został radnym.

Założenia projektowanych zmian w systemie oświaty w Koninie na wtorkowym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przedstawił Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. Pierwsza część zmian zakłada likwidację Zespołu Szkół Technicznych i przejęcie jej kierunków kształcenia przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego. 

Druga część zmian to stworzenie czterech zespołów przedszkolnych. W pierwszym zgrupowane zostałyby przedszkola nr 5, nr 11 i nr 17, w drugim: nr 6 i nr 25, w trzecim: nr 7 i nr 32 oraz w czwartym nr 12 i nr 15. Przedszkola nie byłyby łączone w jedne placówki, miałyby tylko wspólne zespoły kierowniczo-administracyjne. - Dla rodziców i dzieci nie zmieni się nic - deklarował zastępca prezydenta Witold Nowak. 

Jeżeli ten pomysł wszedłby w życie i władze miasta byłyby z niego zadowolne, w przyszłym roku stworzone miałyby zostać dwa kolejne zespoły przedszkolne. Niewykluczone jest również w przyszłości powoływanie zespołów szkolno-przedszkolnych. Zarówno w ZS CKU, jak i nowych zespołach przedszkolnych rozpisane zostałyby konkursy na dyrektorów. Jednocześnie padło zapewnienie, że w tym i w przyszłym roku nie są planowane żadne zmiany w szkołach podstawowych. 

Miasto szuka oszczędności

Powodem tych zmian są oszczędności, które chce poczynić miasto. Jak wyliczał zastępca prezydenta Witold Nowak, koszt utrzymania systemu oświaty w przeciągu trzech ostatnich lat wzrósł z 186 mln zł do 220 mln zł. Subwencja rządowa na utrzymanie tego systemu - ze 112 mln zł do 136 mln zł. - Rośnie nam subwencja, ale jeszcze bardziej rosną nam wydatki. Musimy podjąć działania - oceniał. I wyliczał, że w ostatnim czasie miasto obcięło już etaty (głównie administracyjne i obsługi) w szkołach o 84, łączone były klasy i zlikwidowany MODN. 

ZST wytypowana została do likwidacji z dwóch względów. Po pierwsze subwencja rządowa na tę placówkę zapewnia niecałe 70% kosztów jej utrzymania. To najmniej spośród wszystkich szkół średnich w mieście. Na dodatek szkoła jest mała, obecnie uczy się w niej 260 uczniów w dziesięciu oddziałach. Włączenie ZST do ZS CKU ograniczyłoby liczbę etatów administracyjnych, ale również nauczycielskich, jeżeli dublowałyby się z uprawnieniami nauczycieli w ZS CKU. Stworzenie zespołów przedszkolnych dałoby oszczędności głównie w administracji. Jednym zespołem zarządza bowiem jeden dyrektor, a teraz każde przedszkole ma oddzielne stanowiska kierownicze.

Ile dokładnie mogą wynieść oszczędności - tego władze miasta jeszcze nie przedstawiły. - Gdy państwo podejmiecie te decyzje, będziemy analizować etaty - mówił Witold Nowak. Dopytywany przez radnych podał kwotę 800 tys. zł przy założeniu redukcji etatów o 20 z najniższym wynagrodzeniem. - Zakładam, że te oszczędności będą wyższe. Postaram się pewną symulację oszczędności przedstawić na najbliższej komisji. 

Zmiany już od nowego roku szkolnego?

Radni pytali głównie o finansowe kwestie związane z reorganizacją, ale również o liczbę ewentualnych zwolnień. - Demografia jest nieubłagalna. Średnia wieku mieszkańca Konina jest powyżej 44 lat. Spodziewałem się więcej po tej komisji, bo nie ma konkretnych wyliczeń. Więcej - poszedłbym nawet szerzej. Przepraszam za moje słowa, ale obserwuję finanse miasta. Fakty są nieubłagalne - oceniał Jarosław Sidor (niezrzeszony). Marek Cieślak (KO) mówił: - Sygnalizowaliśmy na komisji finansów o konieczności podjęcia działań, realnych działań zmierzających do tego, by poprawić finanse miasta. Największe wydatki w budżecie są w działach oświaty. Dziękuję za odwagę, panie prezydencie. Nie można brnąć w tej rzeczywistości i nic nie robić.

Dyskusja ma być ponowiona na kolejnym posiedzeniu komisji w styczniu. Uchwała intencyjna dot. likwidacji ZST ma być podjęta jeszcze w tym miesiącu, a druga o stworzeniu zespołów przedszkolnych - w lutym. Zmiany mogłyby wejść w życie od nowego roku szkolnego.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Prawdziwe pieniądze leżą w spółkach miejskich, prezesa i rady nadzorcze np mpec pwik po 500 tyś na głowę, jedno stanowisko generuje wielkie koszty a obetna tam gdzie najłatwiej dając podwyżki kolesiem w spółkach miejskich, cała polityka, jeden będzie miał miliony by kilkunastu osobom zabierać najniższą krajową
Dodano: 12.01.2021 22:12    Przez: Max oszczednosci
najlepsze jest to , że najpierw zlikwidowali SP5 by zaraz otworzyć nową SP7 po drugiej stronie ulicy...
Dodano: 12.01.2021 16:42    Przez: Miki
Zadania z zakresu oświaty to zadanie własne gminy, ile Konin wam nauczyciele dołożył ponad to co dał wam rząd, czy dołożył konin np do wychowawstwa? Czy podniósł inne dodatki, rząd podnosi tylko zasadnicza, a dodatki zależą od gminy , czy Konin dał wam więcej ponad to co daje rząd? Oczywiście że nie ale kolesie w spółkach miejskich zarabiają krocie i na to nie brakuje pieniędzy, cały czas samorząd wyciera sobie gębę oświata że największy wydatek ale to jest zadanie gminy na które płacicie podatki drodzy nauczyciele
Dodano: 13.01.2021 06:59    Przez: Tusk
Praworzadnie was teraz zamkną i zlikwiduja, możecie odwołać się do Strasburga
Dodano: 13.01.2021 07:23    Przez: Prawo i oswiata
To ciekawe...duże przedszkola trzeba łączyć (np 32 i 7) a te przedszkola co mają po 2-3 oddziały i całą obsługę taką samą jak te duże, nie. Czyli dużym przedszkolom odbieramy administrację, by te same osoby wykonywały więcej pracy za to samo wynagrodzenie (a część pewnie tę pracę straci), a w tych 2-3 oddziałowych jak w Gosławicach czy Łężynie (to nadal Konin), nic nie łączymy, bo one są opłacalne...Ciekawe te decyzje
Dodano: 13.01.2021 10:43    Przez: Kros Tka

KOMENTARZE

najlepsze jest to , że najpierw zlikwidowali SP5 by zaraz otworzyć nową SP7 po drugiej stronie ulicy...
Dodano: 12.01.2021 16:42    Przez: Miki
avatar Dawna trójka jakby nie patrzeć, zawsze miała więcej uczniów
Dodano: 12.01.2021 16:57    Przez: Stary Ch...j
Prawdziwe pieniądze leżą w spółkach miejskich, prezesa i rady nadzorcze np mpec pwik po 500 tyś na głowę, jedno stanowisko generuje wielkie koszty a obetna tam gdzie najłatwiej dając podwyżki kolesiem w spółkach miejskich, cała polityka, jeden będzie miał miliony by kilkunastu osobom zabierać najniższą krajową
Dodano: 12.01.2021 22:12    Przez: Max oszczednosci
To nie tajemnica, wystarczy chcieć i przejrzeć oświadczenia majątkowe prezesów spółek miejskich, a potem pogonić to towarzystwo wzajemnej adoracji. To "tylko" prezesi ,a gdyby policzyć zarządy i rady nadzorcze (to też skarbonki dla "kolegów")??? Do tego dodajmy, że zarabiają bo spółki osiągają zyski z podwyżek opłat dla mieszkańców, ale dość gadania - fakty o pensjach PANÓW prezesów: MZGOK- blisko 300 tys; PWIK blisko 450 tys; MTBS ponad 350 tys.; PKS ponad 300 tys.; MPEC ponad 400 tys. a gdzie tu jeszcze PGKiM, MZK, Hotel Konin itd. Dla porówniania tych "głodowych" wynagrodzeń naszych PANÓW to prezydenci naszego miasta zarabiają po ok 150 tys. Panie prezydencie Nowak!!! Obciąć wynagrodzenia kierownictw spółek miejskich, urealnić zatrudnienie w UM i jednostkach organizacyjnych miasta i spokojnie mamy kilka, kilkanaście milionów w kieszeni. Mało???
Dodano: 14.01.2021 08:57    Przez: Oscar
Nauczyciele to najgorsza grupa zawodowa, słabi, nic nie mogą, uważacie się za inteligencje, wolnych ludzi, a jesteście niewolnikami we własnym kraju, boicie się cokolwiek powiedzieć władzy, skrytykować władzę, dyrektorom wchodzicie do tyłka, donosicie na innych w pracy, jesteście inrygantami w pracy, głosujcie na PO a nie na zascianek, bo myślicie że jedtescie lepsi, uważacie się za europejczyków, za lepszych od innych, a tak naprawdę jesteście niewolnikami, nie potraficie powalczyć o swoje , glosowakiscie na PO to teraz macie za swoje
Dodano: 13.01.2021 06:36    Przez: Do nauczycueli
Czy nauczyciele zorganizujecie teraz manife z błyskawicami ? Czy potraficie przeciwstawić się władzy ? Czy będziecie krzyczeć wypier...
Dodano: 13.01.2021 06:47    Przez: Intrygantka
Zadania z zakresu oświaty to zadanie własne gminy, ile Konin wam nauczyciele dołożył ponad to co dał wam rząd, czy dołożył konin np do wychowawstwa? Czy podniósł inne dodatki, rząd podnosi tylko zasadnicza, a dodatki zależą od gminy , czy Konin dał wam więcej ponad to co daje rząd? Oczywiście że nie ale kolesie w spółkach miejskich zarabiają krocie i na to nie brakuje pieniędzy, cały czas samorząd wyciera sobie gębę oświata że największy wydatek ale to jest zadanie gminy na które płacicie podatki drodzy nauczyciele
Dodano: 13.01.2021 06:59    Przez: Tusk
Praworzadnie was teraz zamkną i zlikwiduja, możecie odwołać się do Strasburga
Dodano: 13.01.2021 07:23    Przez: Prawo i oswiata
To ciekawe...duże przedszkola trzeba łączyć (np 32 i 7) a te przedszkola co mają po 2-3 oddziały i całą obsługę taką samą jak te duże, nie. Czyli dużym przedszkolom odbieramy administrację, by te same osoby wykonywały więcej pracy za to samo wynagrodzenie (a część pewnie tę pracę straci), a w tych 2-3 oddziałowych jak w Gosławicach czy Łężynie (to nadal Konin), nic nie łączymy, bo one są opłacalne...Ciekawe te decyzje
Dodano: 13.01.2021 10:43    Przez: Kros Tka
Co to za twór Centrum Kształcenia Zawodowego - dwóch dyrektorów i czterech nauczycieli ?
Dodano: 13.01.2021 11:00    Przez: wiesław
Jedna ksiegowa na dwa lub trzy przedszkoka naliczajaca tez wynagrodzenia, zus, gus a w szkole to samo robia trzy osoby🙉🙉🙉
Dodano: 13.01.2021 16:30    Przez: Oszczędności

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.