Dzisiaj jest czwartek 6 maja 2021, imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17125) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
5 / 3oC
Pojutrzepogoda
9 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rychwał. Rower dla ucznia SOSW za zbiórkę niepotrz ... (0)Konin. Aktywne sprzątanie na hałdach i nad jeziork ... (3)

Konin. Wraca sprawa patrona biblioteki. Jednak Zofia Urbanowska?

Dodano: 24.01.2021 10:51
Źródło: LM.pl

Już w najbliższą środę radni po raz kolejny decydować będą, czy Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie powinna mieć patrona. Tym razem zaproponowana została Zofia Urbanowska.

Projekt uchwały dot. nadania bibliotece imienia Zofii Urbanowskiej złożył radny Tomasz Andrzej Nowak (Lewica). - Proponowana patronka MBP w Koninie to postać historyczna, znana i uznana pisarka, związana z Koninem i Wielkopolską, zasłużona dla miasta, niebudząca kontrowersji, godna uczczenia w formie nadania jej imienia ww. instytucji kultury - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Sprawa patrona konińskiej biblioteki rozgrzała radnych pod koniec października. Grupa społeczników z dyrektorem MBP w Koninie Damianem Kruczkowskim na czele zaproponowała postać Pawła Ernesta Michla. Dyskusja na posiedzeniu komisji trwała prawie dwie godziny, niektórym radnym nie pasowały fragmenty biografii konińskiego księgarza, a jednym z najzagorzalszych krytyków pomysłu wybrania Michla na patrona MBP w Koninie był właśnie Tomasz Andrzej Nowak. Już wtedy proponował na patronkę Zofię Urbanowską.

Ostatecznie podczas sesji Rady Miasta Konina czternastoma głosami „przeciw" (Lewica, PiS i radni niezrzeszeni) pomysł nadania bibliotece imienia Pawła Ernesta Michla upadł. Projekt uchwały o nadaniu imienia Zofii Urbanowskiej we wtorek opiniowany będzie przez radnych z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, a w środę trafi na obrady sesji Rady Miasta.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.