Dzisiaj jest środa 3 marca 2021, imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18109) SPORT FORUM FIRMY (5586) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
3 / -1oC
Pojutrzepogoda
4 / -2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zmiana w zarządzie ZE PAK. Wybrano nowego wiceprez ... (0)Konin. COVID-19 i braki kadrowe. Przedszkole nr 6 ... (1)

Likwidacja ZOUM. Miasto chce w przetargu promować firmy, które zatrudnią zwalnianych z zakładu pracowników

Dodano: 22.02.2021 17:15
Źródło: LM.pl

Konińscy radni popierają likwidację Zakładu Obsługi Urzędu Miejskiego. Decyzja ostateczna zapadnie dopiero w środę, ale komisje finansów i infrastruktury pozytywnie zaopiniowały projekt prezydenta. Piotr Korytkowski zapowiedział natomiast, że miasto będzie w przetargu na sprzątanie promować firmy, które zatrudnią zwalniane obecnie osoby.

Zakład Obsługi Urzędu Miejskiego zatrudnia obecnie 67 osób. To 31 sprzątaczek, ale również kadra administracyjna, kierowcy, portierzy, magazynierzy i rzemieślnicy. Funkcjonowanie zakładu kosztuje rocznie ponad siedem milionów złotych (połowa z tego to wynagrodzenia pracowników). Prezydent chce go zlikwidować. – Podejmujemy wyzwania związane z racjonalizacją kosztów, ale i racjonalizacją zatrudnienia – zapowiadał podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji.

Zadania zakładu przejęłyby po części istniejące wydziały Urzędu Miejskiego w Koninie, a po części – nowo stworzony Wydział Obsługi Urzędu Miejskiego. Pracę w większości stracą osoby sprzątające. Ich zadania ma przejąć firma zewnętrzna wybrana w przetargu. Jak przekonywał prezydent Piotr Korytkowski, ta zmiana ma przynieść już w tym roku ok. 400 tys. zł oszczędności. Jednocześnie jednak miasto chce w przetargu zawrzeć zapisy, które będą promować firmy zatrudniające obecnie zwalniane osoby z ZOUM.

– Nie jest przyjemnie likwidować jednostki organizacyjne. Racjonalne działanie wymaga jednak likwidacji. Urząd Miejski jest chyba ostatnią instytucją, która zatrudnia panie sprzątające. Wszystkie instytucje publiczne – sądy, prokuratury, PUP zleciły to na zewnątrz – przekonywał Piotr Korytkowski.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt prezydenta. Pomysł poparli radni Koalicji Obywatelskiej, przeciw byli Jakub Eltman i Sławomir Lachowicz (PiS) oraz Jarosław Sidor (niezrzeszony), wstrzymali się Marek Waszkowiak (PiS) oraz Tomasz Andrzej Nowak i Tadeusz Wojdyński (Lewica). Ostateczna decyzja zapadnie podczas środowej sesji Rady Miasta. ZOUM miałby zostać zlikwidowany do końca czerwca. 

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Panie Korytkowski, a może by tak w związku z Pana ambitną polityką "podejmowania wyzwań związanych z racjonalizacją kosztów, ale i racjonalizacją zatrudnienia" zwolniłby Pan jednego ze swoich zastępców. Na takie "kurczące się" miasto jak Konin jeden vice chyba zupełnie wystarczy. Przecież Nowoczesna i tak odpływa powoli do Hołowni. Skoro zwolnienie aż 67 osób, głównie sprzątaczek, da w tym roku astronomiczną kwotę 400 tys. zł oszczędności, to myślę, że brak jednego vice da podobną kwotę. A może by tak iść na całość i pożegnać prezesów spółek miejskich, członków rad nadzorczych, o których pisał Pan Olejnik w jednym z ostatnich artykułów. To da może nawet i miliony w szerszej perspektywie. Niech Pan stawia na jakość zwalnianych, a nie ilość.
Dodano: 22.02.2021 19:19    Przez: Andrzej Kowalski
Szukając tych pozornych oszczędności zacznijcie od siebie ! a nie od biednch sprzątaczekludzi,którzy mają i tak najniższe uposażenia. Moze warto zacząc od siebie i obniżyć sobie "pensyjkę " W dobie pandemii i związanego z tym krzyzysu wyrzucać kogoś na bruk to nie moralne !
Dodano: 22.02.2021 19:22    Przez: aśka
Oczywiście panie prezydencie, pan za burtę wywali trochę zbędnego balastu, takiego jak: fotograf z emeryturą w kieszeni, kierownik jednego z wydziałów z emeryturą w kieszeni, a także inne persony wałęsające się po korytarzach magistratu. Może trzeba podpowiedzieć paniom sprzątającym, żeby założyły działalność gospodarczą i przystąpiły do przetargu. Wierzę, że o tych najmniej zarabiających i najbardziej pokrzywdzonych, na pewno pomyślą radni z lewicy oraz radni dobrej zmiany, tak zapamiętale walczący o byt obywatela. Zewnętrzna firma, to pracowników przyjmie, a potem da im propozycję nie do odrzucenia... Pracownicy przyjęci, sami się zwolnią!
Dodano: 22.02.2021 21:00    Przez: Felek Stankiewicz
Idę o zakład, że Pan Michał S. były szef SLD swój stołek ocali (ma wykształcenie jak te biedne zwalniane sprzątaczki ale PLECY ROBIĄ SWOJE). Pewnie Pan fizjoterapeuta( z wykształcenia), który zajmuje się zamówieniami publicznymi (ostatni konkurs z ZOUM, ten który sam ogłaszał i wygrał) pewnie też zostaje. POLECAM BIP OGŁOSZENIA O NABORACH
Dodano: 22.02.2021 17:40    Przez: ZŁOM
A nie pisałem już kiedyś, że zwolnią tylko sprzątaczki ? ew. jeszcze (tak dla zmylenia oczu), jakiegoś kierowcę, portiera, konserwatora ? W Polsce urzędasy są nie do ruszenia !!!
Dodano: 22.02.2021 21:25    Przez: Matilan

KOMENTARZE

Kalkulator w dłoń. Wystarczy 8 osób zwolnić aby uzyskać podobny próg oszczednosci, a jeśli ktoś zarabia więcej niż średnia wynikająca z powyższych danych to nawet mniej niż 8/mówię o koszcie całkowitym wynagrodzenia.Pozdrawiam
Dodano: 23.02.2021 09:21    Przez: RLink
2 z 2
<<12

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.