Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17474) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Wojewoda: Głosowanie w KBO bez konieczności podania PESEL

Dodano: 5.03.2021 12:34
Źródło: LM.pl

Przyjęty w styczniu regulamin Konińskiego Budżetu Obywatelskiego, zdaniem wojewody wielkopolskiego, zawiera zapisy niezgodne z prawem. Część z nich została uchylona.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewoda wielkopolski wydał na początku marca. Dotyczy ono regulaminu Konińskiego Budżetu Obywatelskiego przyjętego przez konińskich radnych pod koniec stycznia tego roku. Wojewoda zakwestionował kilka zapisów tego regulaminu.

Najwięcej miejsca poświęcił kwestii podawania numerów PESEL przy głosowaniu. Służy on weryfikacji przez Urząd Miejski w Koninie, czy osoba oddająca głos jest rzeczywiście mieszkańcem naszego miasta. Zdaniem wojewody jednak numer PESEL nijak tego nie potwierdza. – Elementami umożliwiającymi określenie, kto jest mieszkańcem gminy a kto nim nie jest, są: imię i nazwisko, a także adres danej osoby, pod którym ona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Numer PESEL nie jest ani warunkiem, ani przesłanką bycia mieszkańcem gminy, jak również nie obejmuje danych dotyczących miejsca zamieszkania – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia.

Wojewoda wielkopolski przywołuje przy tym orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 września 2019 r. NSA podtrzymał to stanowisko w orzeczeniu z 11 grudnia 2020 r. – Wspomniany wyrok NSA wpisuje się w pewną linię orzeczeń, w których przepisy uchwał przewidujące obowiązek podania numeru PESEL w ramach budżetu obywatelskiego były uznawane za sprzeczne z prawem – ocenia dr Adrian Misiejsko na łamach portalu prawo.pl.

Wymóg podawania numeru PESEL stosuje bowiem nie tylko Konin, ale również wiele innych samorządów. Problemów z weryfikacją tożsamości mieszkańców Konin doświadczył zresztą już w 2017 r. Duża pula numerów PESEL jest bowiem ogólnodostępna (np. w KRS). Część mieszkańców zgłaszała wtedy, że ich numer został wykorzystany w głosowaniu. Obecnie, w przypadku głosowania przez Internet, należy podać również  numer telefonu, na który wysyłany jest sms z kodem do potwierdzenia udziału w głosowaniu.

Wojewoda wielkopolski ponadto zakwestionował zapis o dopuszczeniu realizacji projektu po zakończeniu roku budżetowego, w planie którego został ujęty oraz trzy rozdziały regulaminu dotyczące kampanii informacyjnej i edukacyjnej, monitoringu oraz ewaluacji KBO.

Rozstrzygnięcie wojewody oznacza wstrzymanie obowiązywania wymienionych wyżej zapisów danej uchwały. Władze Konina mogą zaskarżyć rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Kaczysci przegłosują ideologiczne krzyze na każdym skrzyżowaniu
Dodano: 5.03.2021 19:21    Przez: Tom Bach

KOMENTARZE

Kaczysci przegłosują ideologiczne krzyze na każdym skrzyżowaniu
Dodano: 05.03.2021 19:21    Przez: Tom Bach
Wielcy "eksperci", zwykłego regulaminu nie potrafią sformułować. Zatrudnijcie do tego jeszcze kilku urzędników. Która to już uchylona uchwała UM ?
Dodano: 05.03.2021 20:25    Przez: Eryk21
avatar Pozwoliłem skopiować, bo prawdę człowiek piszeIle PO znajomych dostało kasę z KBO wręcz patologiczne pomysły jak sĺawetny projekt o seksie Pani wtedy związanej z prowadzeniem strony Miasta, Ckis i MDK!!! Konin to POjechani kolesiostwem ludzie. Wszystkie stanowiska obsadzone od sprzątania, kulturę, nauczanie po mzk...
Dodano: 05.03.2021 22:23    Przez: komornikKoninski
PO co nam inne opcje POlityczne w Polsce jak jest PO ?
Dodano: 06.03.2021 16:23    Przez: Borys Wódka

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.