Dzisiaj jest piątek 25 czerwca 2021, imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16230) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
22 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Konin bez unijnych kar za wodę (0)Rządził OSP Chorzeń przez 52 lata. Oddał Złoty Klu ... (0)

Patriotycznie czy artystycznie? Rzecz o konińskich muralach

Dodano: 12.05.2021 11:13

W majowym wydaniu programu społeczno - kulturalnego "Nic się dzieje?" poruszyliśmy temat konińskich murali.

Sporo tego pojawiło się ostatnio w przestrzeni miejskiej. Do dyskusji na ten temat sprowokował nas jednak mural, który pojawił się w minionych dniach na szczycie budynku należącego do Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Tematyka i wykonanie wywołało w internecie falę różnych komentarzy. Dlatego podjęliśmy temat konińskich murali bo to nie pierwszy i pewnie nie ostatni ścienny malunek w miejskiej przestrzeni. Warto więc zadbać o to, aby ta przestrzeń, poza zielenią, prezentowała się jak najlepiej. Stąd tytuł programu "Murale na miarę naszych możliwości". Patriotycznie czy artystycznie? Komu potrzebne są murale?

Wprowadzeniem do dyskusji były wypowiedzi dyrektora Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Kopernik, które pozyskało fundusze na szkolny mural z fundacji PZU.

Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, nie ukrywał zaskoczenia powstaniem muralu na szkolnym murze Kopernika. Przyznała, że konieczne były wyjaśnienia dyrekcji szkoły.  Wspólnie z pozostałymi rozmówcami, zastanawialiśmy się, jak uniknąć w przyszłości tego typu zaskoczenia? Na jakie ścienne ozdoby postawić? Czy powinno istnieć jakieś modelowe postępowanie w sprawie murali, żeby uniknąć szpecących miasto, przypadkowych malunków? Czy też należy pozostawić to wolnym od wpływów inicjatywom? Czy Konin potrzebuje miejskiego plastyka albo przynajmniej jakiegoś konsultanta w tej dziedzinie, który by pomógł uporządkować wygląd miasta?

O muralu, który powstała jako projekt KBO, opowiedziała Monika Marciniak, historyczka sztuki. Odniosła się także do jakości innych tego typu prac na terenie miasta. Do rozmowy w programie zaproszony został także Jakub Eltman z Rady Miasta Konina, który ocenił dyskusyjny mural. Przyznał, że z niecierpliwością czeka na uchwałę krajobrazową, która jego zdaniem, powinna pomóc uporządkować miejską przestrzeń. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:nic się nie dzieje,   maj 2021,   konińskie murale,   Kopernik,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

zrodziło się dziwne przekonanie, że mural inny niż barwy narodowe to atak na Polskę, co jest debilizmem. Jest tak wielu wybitnych Polaków, Kopernik, Skłodowska-Curie, Szymborska, do tego sportowcy, długo by wymieniać. czy naprawdę to musi być za każdym razem nawiązanie do walki, wojny itp.? Czy my mamy jakoś kompleks z tym związany?
Dodano: 12.05.2021 14:22    Przez: Ropuch

KOMENTARZE

Podoba mi się mural na budynku Z S Z im M. Kopernika, widziałem jak młody człowiek go malował z wysięgnika dżwigu, nawiązuje do naszej historii i o to chodzi.
Dodano: 12.05.2021 11:47    Przez: Trzecie osiedle
zrodziło się dziwne przekonanie, że mural inny niż barwy narodowe to atak na Polskę, co jest debilizmem. Jest tak wielu wybitnych Polaków, Kopernik, Skłodowska-Curie, Szymborska, do tego sportowcy, długo by wymieniać. czy naprawdę to musi być za każdym razem nawiązanie do walki, wojny itp.? Czy my mamy jakoś kompleks z tym związany?
Dodano: 12.05.2021 14:22    Przez: Ropuch
Wisława Szymborska była Polką ?
Dodano: 12.05.2021 15:47    Przez: Naprawdę ?
"Szewcze,pilnuj kopyta".
Dodano: 12.05.2021 21:59    Przez: Zappa
Nie dajcie się dzieciaki nabrać na ten cały patriotyzm.Wy będziecie ginąć w okopach,bo pan Duda miał kaprys wk.urwić Rosjan.A pan Błaszczak będzie w tym czasie popijał słodką kawkę w swym gabinecie MON i podziwiał kupione wczoraj wykwintne meble za 600 tys.z pieniędzy Waszych rodziców.
Dodano: 12.05.2021 17:05    Przez: Grzech Walerian
Już mam dosyć widoku tych sumiastych wąsików i jeżyka na łebku.Odwagi artyści graficiarze-dajcie Nalepe,albo Ryśka Riedla,niech dziaderstwo mdleje.
Dodano: 12.05.2021 17:20    Przez: uciekinier z hodowli
W jakiej hodowli przebywałeś i jakim zatem jesteś zwierzątkiem ?
Dodano: 12.05.2021 18:14    Przez: Schronisko
Hodować też można rośliny i ludzi.Uciec z hodowli może każdy,komu się taki sposób traktowania nie podoba.Jak ziemniaki u Lema,które na wolności zostały piratami.
Dodano: 12.05.2021 23:46    Przez: efe merofit
Efe merofit! Myślę, że oprócz mnie i Ciebie nikt z tego forum Lema nie czytał i czytać nie będzie, bo forumowicze mają inne zainteresowania np. polityka, kościół, krytykowanie wszystkich o innych poglądach czy wyznaniu lub wyzywanie i obrażanie...!!! To tak jak z Twoim nickiem, ja od razu wiedziałam co oznacza, ale inni pewno będą musieli sprawdzić to w necie...!!! Tylko nieliczni mają pasje i zainteresowania wychodzące poza " obręb" polityczno- kościelny...!!!
Dodano: 13.05.2021 02:03    Przez: Wiedźma

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.