Dzisiaj jest środa 28 lipca 2021, imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15747) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
22 / 20oC
Jutropogoda
24 / 17oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (3)

Sztuka nas szuka. Prace Longina Majchrzaka na przystankach MZK

Dodano: 24.06.2021 09:00
Źródło: LM.pl

Kolejna odsłona akcji „Sztuka nas szuka“. Od 28 czerwca na wybranych przystankach i w autobusach MZK pojawią się pastele Longina Majchrzaka.

Do tej pory na konińskich przystankach można było zobaczyć prace m.in. Tadeusza Topolskiego, Andrzeja Tomaszewskiego, rodziny Drzewieckich, Tomasza Olszewskiego, Ryszarda Fórmanka, Jerzego Sznajdra i Adama Widełki.

- Obrazy Longina Majchrzaka malowane z biegłością i realistycznym zacięciem, utrzymane są na ogół w ciemnym kolorycie. Zwraca uwagę czystość i subtelność barw, wdzięk i świetlistość przedstawianych krajobrazów oraz niejednoznaczność budowanych nastrojów – informuje Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Longin Majchrzak urodził się w 1962 r. Maluje od niespełna 10 lat, ale jego zainteresowania ujawniły się już we wczesnym dzieciństwie - w szkole podstawowej. Po Technikum Górniczym była służba wojskowa, następnie rodzina i praca. W wolnych chwilach wracał do malowania, ale obowiązki zajmowały tyle czasu, że niewiele go zostawało na realizację marzeń. Kiedy w 2013 r. odszedł ze służb mundurowych na emeryturę, pojawiło się pytanie: czy iść do jakiejś pracy, czy oddać się poszukiwaniom innej drogi prowadzącej ku sztuce? Wybrał to drugie. Na początku tworzył, jak sam mówi, niestety z różnym skutkiem. Najpierw były przestrzenne prace wykonane na tynku, które zaprezentował na organizowanym przez CKiS Przeglądzie Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę” w 2014 i 2015 r. Jednak w pełni świadome i systematyczne malowanie zaczęło się w chwili, gdy ponownie, po wielu latach odkrył suche pastele.

W 2016 r. jego pastele przedstawiające kosmiczne pejzaże zostały nagrodzone na Przeglądzie „O Złotą Sztalugę”. Jeszcze przez pewien czas te motywy były tematem większości jego prac. Lata 2018 i 2019 w twórczości Longina Majchrzaka to czas poszukiwań i intensywnej pracy nad doskonaleniem warsztatu. Obecnie natura jest głównym tematem jego obrazów i jak sam mówi „To ona tworzy najpiękniejsze dzieła a ja tylko próbuję nieudolnie przenieść jej wycinek do swoich prac. Fascynuje mnie nieustannie zmieniający się obraz, światło, cień i to wszystko, co dzieje się z kolorami. Bardzo często na moich obrazach pojawiają się moje ukochane góry oraz drzewa, woda i oczywiście barwne spektakle na niebie. Inspiracje do moich obrazów czerpię z tego, co nas otacza, ale to głównie od nastroju zależy, czy staram się wiernie oddać malowany pejzaż, czy też przedstawić jego swobodną interpretację”. W 2020 r. w czasie pandemii za cykl pejzaży o znaczących tytułach „Świat bez hejtu - Spektakl na niebie”, „Tylko ptaki są naprawdę wolne”, „Cisza…taka moja”, „Nie mów nic” i „O zmierzchu” otrzymał nagrodę główną na Przeglądzie „O Złotą Sztalugę” - za przekonujący suspens artystyczny wykorzystujący możliwości imitowania pastelami rzeczywistości o fotograficznym walorze i pokazanie krajobrazów o niejednoznacznym nastroju.

Prace Longina Majchrzaka do 25 lipca będzie można zobaczyć na przystankach MZK: ul. Hiacyntowa (Chorzeń), Zespół Szkół im. M. Kopernika, ul. Dworcowa, ul. Wyszyńskiego, Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych, ul. Grunwaldzka, ul. Szarych Szeregów i ul. Kolska.

 

fot. CKiS Konin

  • Sztuka nas szuka. Prace Longina Majchrzaka na przystankach MZK
  • Sztuka nas szuka. Prace Longina Majchrzaka na przystankach MZK

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Dobrze, że nie jeżdzę autobusami MZK i nie czekam na przystankach tej firmy, po prostu szmiry mam dość.
Dodano: 24.06.2021 11:45    Przez: Obywatel RP

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.