Skocz do zawartości
LM.plWiadomościInwestycje drogowe i modernizacja Starostwa Powiatowego w Koninie

Inwestycje drogowe i modernizacja Starostwa Powiatowego w Koninie

Materiał promocyjny

Dodano:
Inwestycje drogowe i modernizacja Starostwa Powiatowego w Koninie

Na drogach powiatu konińskiego sporo się dzieje i wszystko wskazuje na to, że dziać się będzie. Kilka dni temu podpisana została umowa na dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej na odcinku Skulsk – Mielnica Duża. Starostwo Powiatowe w Koninie już przygotowało kolejne wnioski o zdobycie środków na w sumie sześć inwestycji drogowych.

W ramach rządowego programu „Polski Ład” powiat koniński może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie na poziomie 95% istotnych inwestycji drogowych. I z tej możliwości starosta Stanisław Bielik zamierza skorzystać.

- Te trzy wnioski związane z przebudową dróg były zgłoszone do Funduszu Dróg Lokalnych i znajdują się na liście rezerwowej. Przez wiele miesięcy nic się nie zadziało, więc uznaliśmy, że trzeba szukać innej drogi zdobycia dofinansowania. To są ważne dla powiatu inwestycje – mówi Stanisław Bielik.

Chodzi przede wszystkim o przebudowę drogi Wilczyn – Wilczogóra na odcinku 1820 metrów. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 11 mln 946 tys. zł. Kwota dofinansowania opiewałaby na 11 mln 348 tys. zł, a więc powiat musiałby dołożyć do realizacji zadania około 600 tys. zł. Druga inwestycja to przebudowa 4-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Dąbroszyn – Modlibogowice. Prace oszacowano tu na 6 mln 500 tys. zł, z czego 6 mln 175 tys. mogłyby stanowić środki pozyskane z funduszu. Zadanie realizowane byłoby w latach 2022 – 2023. Trzeci wniosek, który zamierza złożyć powiat koniński to przebudowa drogi w Kawnicach, na odcinku około 870 metrów. Koszt inwestycji to blisko 5 mln zł, a wysokość dofinansowania mogłaby wynieść 4 mln 715 tys. zł.

- Wartość wszystkich trzech inwestycji to 23 mln 409 tys. 299 zł. Dofinansowanie, jakie moglibyśmy zdobyć to 22 mln 238 tys. 834 zł

– podkreśla starosta Bielik.

Kolejnym programem, z którego Starostwo Powiatowe w Koninie chciałoby skorzystać jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Przygotowane są trzy wnioski, na przebudowę drogi 3220P w Brzeźnie (wartość ponad 8 mln zł), drogi nr 3191P na odcinku Leśnictwo – Stara Ruda (wartość 6 mln 200 tys. zł) oraz ul. 11 Listopada w Sompolnie (wartość ponad 5 mln zł).

- W ubiegłym tygodniu wojewoda wielkopolski ogłosił nabór do programu, który potrwa od 20 lipca do 18 sierpnia.

– mówi Stanisław Bielik.

- Nasza sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że możemy bez obaw wnioski składać. Będziemy na pewno korzystać z kredytów, ale możliwości ich pozyskania są dobre

– dodaje.

Na tym nie koniec. W połowie lipca w Urzędzie Miejskim w Koninie podpisane zostały umowy na dofinansowanie projektów z puli marszałka województwa wielkopolskiego. Wśród nich znalazła się budowa ścieżki rowerowej Skulsk – Mielnica Duża o długości prawie 3,4 km wraz z parkingiem dla rowerów. Łączna wartość inwestycji to blisko 3 mln 780 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie tu niespełna 2 mln 893 tys. zł. Inwestycja ta zostanie zrealizowana w 2022 roku.

Powiat koniński w tym roku kończy już przebudowę drogi powiatowej w Żychlinie. To kontynuacja inwestycji z 2020 roku, a wartość zadania opiewa na 3 mln 569 tys. zł. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać blisko 2 mln 340 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Kolejna droga, która jest w trakcie realizacji to przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Dobrosołowo. Jej koszt to blisko 5 mln zł, a dofinansowanie prawie 3 km odcinka z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 3 mln 391 tys. zł. Ostatnie i największe zadanie, które ma zakończyć się w październiku to przebudowa drogi Różopole – Licheń Stary – Wola Podłężna na odcinkach łączących miejscowości Piotrkowice – Licheń Stary i Grąblin – Wola Podłężna. Wartość zadania to 13 mln 667 tys. zł, wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 8 mln 123 tys. zł, a pomoc finansowa z gminy Kramsk – 500 tys. zł. Całkowita długość przebudowywanej drogi to blisko 8,5 km.

- Kiedy jesienią zakończymy tę inwestycję to będziemy mieli przebudowany, łącznie z chodnikami, bezpieczny odcinek na całej długości od Woli Podłężnej do Różopola przez Licheń

– mówi Stanisław Bielik.

Drogi to jednak nie wszystko. W lipcu została podpisana umowa z wykonawcą robót budowlanych w budynku Starostwa Powiatowego w Koninie. Niebawem w związku z tym rozpocznie się realizacja zadania pod nazwą „Zakup i montaż klimatyzacji, instalacja fotowoltaiki, wymiana stolarki okiennej i montaż stropu podwieszonego w budynku Starostwa Powiatowego w Koninie przy Alejach 1 Maja 9”.

- To będzie między innymi wymiana 55 okien. Operacja będzie uważam dosyć skomplikowana, bo Starostwo Powiatowe będzie pracowało i trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami

– mówi starosta Bielik.

- Chciałem, żeby klimatyzacja działała już w tym sezonie, ale procedury przetargowe trwały i ten efekt, najbardziej oczekiwany przez pracowników, będzie widoczny dopiero
w roku następnym

– dodaje. Roboty mają zostać skończone do 30 października tego roku.

Tutaj warto też wspomnieć o sukcesie powiatu, który znalazł się na 40. miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce, a na 5. miejscu w Wielkopolsce. Tym samym samorząd powiatu konińskiego awansował
w porównaniu z rokiem ubiegłym o 12 pozycji. Ranking Finansowy przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, a działalność samorządów została oceniona w oparciu o dane Regionalnej Izby Obrachunkowej na koniec 2020 roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole