Dzisiaj jest poniedziałek 19 kwietnia 2021, imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17789) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 9oC
Jutropogoda
14 / 8oC
Pojutrzepogoda
14 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Bon ton również w pracy - „Czwartkowe spotkania z ... (1)MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (9)

Rzeka naprawiona

Dodano: 14.01.2013 09:45
Źródło: LM.pl
Kiełbaska to niewielka rzeka, ale rolnikom m.in. z gminy Brudzew przysporzyła wielkich problemów, kiedy wylewała i doprowadzała do podtopień. Teraz już tak nie będzie, bo Kiełbaska przeszła gruntowny remont.

Od początku było wiadomo, że przedsięwzięcie naprawy rzeki nie jest proste, ale konieczne. Kiełbaska bowiem ma długość 47 km, z czego 45 km wymagało odnowienia stanu koryta. Prace były nie tylko trudne, ale też kosztowne, bo na terenie powiatu tureckiego kosztowało one blisko czterysta tysięcy. Źródłem finansowania był budżet samorządu wojewódzkiego, ale swój wkład miały też samorządy gminne i instytucje działające na terenie powiatu.
]
W ramach naprawiania Kiełbaski wykoszono porosty ze skarp, odmulono dno i wycięto niepotrzebną roślinność.

  • Rzeka naprawiona

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Powiat turecki,   powiat kolski,   rzeka Kiełbaska



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

I dobrze. Tak powinno być.
Dodano: 14.01.2013 10:12    Przez: ~qw
To może w ogóle rzeki puścić rurami, żeby nie ryzykować powodzi? Hę?
Dodano: 14.01.2013 11:51    Przez: ~qww
Przy najbliższych opadach deszczu nieco powyżej przeciętnej Kiełbaska podtopi okolicę. Po raz kolejny przekonacie się, że poprawianie natury to pieniądze wyrzucone - tu dosłownie - w błoto. Nie mówiąc o stratach środowiska, bo nie ma niepotrzebnej roślinności w przyrodzie - niepotrzebni to są cwaniacy zarabiajacy na niszczeniu tego środowiska.
Dodano: 14.01.2013 11:44    Przez: ~wędkarz
"Niepotrzebna roślinność”!!!!!! To nie sztuka zrobić z rzeki K A N A Ł! To nie rzeka jest wina powodzi, ale ludzie zamieniający naturalne rozlewiska na pola uprawne czy osiedla. A potem będą płakać, że uprawy na polu wysychają, że nie ma wód gruntowych. Teraz woda spłynie i koniec a powinna ona zostawać w meandrach i na rozlewiskach, bagnach wpływając na utrzymanie wód gruntowych, odpowiedniej wilgotności.................. ale komu to tłumaczyć. Co za sformowanie - "NAPRAWIONA" to może wybetonować jej koryto? A przy okazji jeszcze wybetonować koryta Wisły, Odry i Warty, które i tak nie mają już nic wspólnego z naturalnymi rzekami.
Dodano: 14.01.2013 12:20    Przez: ~Powiew Prawdy
ps: obecnie w cywilizowanym świecie "NAPRAWIANIEM RZEK" nazywa się proces przywracania im ich pierwotnej formy, czyli szerokiej, leniwej, otoczonej bagnami i rozlewiskami, trzcinowiskami. A my w XXI wieku nazywamy NAPRAWIANIEM zamienianie rzeki, która i tak była kanałem w jeszcze bardziej banalny kanał. Wiecie, czemu ta rzeka ma nazwę "Kiełbaska"? Bo jeszcze w latach 60-tych wiła się (jak pętka kiełbasy) wtedy właśnie była to naturalna rzeka, tak jak napisałem parę zdań wyżej. Ale w latach 60-tych postanowiono ją „wyprostować” i wyszła kiełbasa, ale chyba Krakowska. Nie cofajmy się teraz w myśleniu do lat powojennych.
Dodano: 14.01.2013 12:36    Przez: ~Powiew Prawdy
Woda nam jest niepotrzebna. Woda z deszczu nie powinna wsiąkać w ziemię , rozlewać się itp. Woda jak najszybciej ma spłynąć rynnami, rurami, kanałami ściekowymi, wybetonowanymi i pogłębionymi korytami rzek do tego swojego morza. Woda do podlewania, picia, mycia i produkcji przemysłowej, rolnej ma być nam dostarczona zgodnie z zapotrzebowaniem na czas i w odpowiednich ilościach. Skutek mamy. W rzekach wody nie ma a jeśli się pojawi to zdecydowanie za dużo. Jeziora wysychają. Studnie trzeba kopać czy też wiercić coraz głębsze. Zjeść tę Kiełbaskę, popić nie będzie czym.
Dodano: 14.01.2013 13:31    Przez: ~912
Chyba was poje*ało. Jak coś zrobią jest źle a jak będą powodzie to od razu pretensje do Tuska że woda wylała. Sami nie wiecie czego chcecie od życia.
Dodano: 14.01.2013 13:39    Przez: ~Patriota
Wypij szklankę piasku zamiast wody to może zrozumiesz