Skocz do zawartości
LM.plWiadomościStarostwo na turkusowo

Starostwo na turkusowo

Dodano:
Starostwo na turkusowo

W czwartek, 8 maja, kilka obiektów architektonicznych w centrum Konina, w tym budynek Starostwa Powiatowego, rozbłyśnie turkusowym światłem.

W czwartek, 8 maja, kilka obiektów architektonicznych w centrum Konina, w tym budynek Starostwa Powiatowego, rozbłyśnie turkusowym światłem.

To wszystko z okazji Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika, Iluminacje będzie można obejrzeć w godzinach wieczornych, od godz.19.00 do 22.00.

Z inicjatywy organizacji pacjentów wspierających kobiety chorujące na nowotwory ginekologiczne, m.in. stowarzyszenia Magnolia w Koninie, 8 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Celem akcji jest podniesienie poziomu wiedzy na temat choroby, jej objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia.

Kolory wykorzystywane są w akcjach profilaktyki różnych jednostek chorobowych. Różowa wstążka weszła do kanonu kilka lat temu stając się międzynarodowym symbolem świadomości raka piersi. Turkusowa barwa też niesie ze sobą znacznie większe znaczenie. Kolor ten przypisano rakowi jajnika, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem ginekologicznym w Polsce i na świecie. Ze względu na niespecyficzne objawy i zbyt późną diagnozę cechuje go wysoka umieralność. Towarzyszące chorobie zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu czy rosnący obwód brzucha często są bowiem lekceważone lub traktowane jako dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

Zainicjowane 8 maja obchody Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika w Polsce i prowadzone w tym dniu „turkusowe” akcje mają zwrócić uwagę mieszkanek polskich miast i powiatów na problem raka jajnika oraz konieczność wykonywania regularnych badań ginekologicznych, które dają szansę na wykrycie choroby w jej wczesnym stadium rozwoju i całkowite wyleczenie. - To ważne by kolor turkusowy na stałe zagościł w naszej świadomości jako symbol raka jajnika i przypominał o systematycznych wizytach w gabinetach ginekologicznych. Zachęcam wszystkie panie, by 8 maja - w geście solidarności z chorymi i ich rodzinami - zadbały o turkusowe dodatki w swoim stroju (biżuterię, apaszkę, pasek, torebkę, buty) albo pomalowały na ten kolor powieki, czy paznokcie – apeluje starosta koniński Małgorzata Waszak, popierając akcję stowarzyszenia Magnolia.

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole