Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo z tymi dotacjami unijnymi?

Co z tymi dotacjami unijnymi?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co z tymi dotacjami unijnymi?

Wszystko jest na dobrej drodze, aby wkrótce pojawiły się pierwsze projekty, umożliwiające sfinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Nowa perspektywa unijna (2014-2020) technicznie zaczęła się już ponad rok temu, jednak możliwość wykorzystania środków na rozwój przedsiębiorczości, jakie otrzymała Polska przesuwa się. Trzeba jednak podkreślić, że wszystko jest na dobrej drodze, aby wkrótce pojawiły się pierwsze projekty, umożliwiające sfinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Mniej więcej pod koniec roku 2014 zakończyły się prace nad ramowym dokumentem określającym kierunki wspierania ze środków unijnych przedsięwzięć, na terenie województwa wielkopolskiego (WRPO na lata 2014-2020). Dokument jest w chwili obecnej na etapie konsultacji i można go znaleźć na stronie wrpo.wielkopolska.pl.

W nowej perspektywie wyróżnionych zostało szereg priorytetów (tzw. inteligentnych specjalizacji), w zakresie których możliwe jest pozyskanie środków zarówno przez przedsiębiorstwa, jak również podmioty niekomercyjne. Szczegóły dotyczące preferowanych obszarów wsparcia zostały przedstawione w dokumencie WRPO 2014-2020.

Należy podkreślić, że poza WRPO, możliwe jest pozyskiwanie także środków z innych źródeł (np. projekty centralne), co znacznie zwiększa zakres merytoryczny możliwych do zrealizowania przedsięwzięć.

W ramach obecnej perspektywy unijnej, możliwe będzie pozyskanie zarówno środków bezzwrotnych w formie dotacji, jak również preferencyjnych pożyczek unijnych (instrumenty finansowe). Pożyczki unijne stanowią ciekawą alternatywę przede wszystkim w odniesieniu do projektów, niewpisujących się w obszar priorytetów dotacyjnych.

Dla przedsiębiorców (oraz innych podmiotów starających się o dofinansowanie) zapewne ważną informacją jest to, że w ramach podejmowanych inwestycji konieczne będzie zagwarantowanie tak zwanego wkładu własnego (w różnej wysokości), jak również zagwarantowanie minimalnej trwałości inwestycji (najczęściej nie krócej niż 3 lata).

W latach 2014-2015 można zaobserwować wyraźne ukierunkowanie na innowacje i rozwój przedsiębiorstw. Oczywiście jednak znajdą się również środki dla osób zamierzających rozpocząć swoją przygodę z własną firmą. Co prawda szczegółów jeszcze nie ma, jednak najprawdopodobniej w podobnym kształcie jak wcześniej będą realizowane projekty w zakresie przyznawania osobom bezrobotnym środków na rozpoczęcie działalności. Zmienią się natomiast kryteria kwalifikacji (np. pojawi się ukierunkowanie na osoby mające ukończone 29 lat), a także najprawdopodobniej zniknie element pomostowy dotacji (na opłaty).

Jeżeli macie Państwo pomysł na przedsięwzięcie rozwojowe albo myślicie o rozpoczęciu biznesu, zapraszamy do kontaktu. Wiemy doskonale jak skomplikowane są procedury dotyczące pozyskiwania środków unijnych i możemy pomóc przeprowadzić Państwa przez wszystkie formalności. Co więcej, nasza firma zajmuje się także obszarem biznesowym. Mamy ogromne doświadczenie w planowaniu i wdrażaniu przedsięwzięć komercyjnych, poczynając od wprowadzania na rynek nowych firm i produktów, poprzez działania rozwojowe i restrukturyzacyjne, a skończywszy na zaplanowaniu i realizacji działań marketingowych i sprzedażowych. Możemy więc kompleksowo zająć się rozwojem każdej firmy, czego jednym z elementów może być pozyskanie środków unijnych.

Wiemy, jak rozwinąć Państwa biznes.

Zapraszamy do współpracy.

Krzysztof Preuss
Dyrektor Zarządzający

KP Consulting
ul. Zakładowa 11
62-510 Konin
tel.: 504-393-465
e-mail: info@kp-consulting.pl

Czytaj więcej na temat:pieniądze, dotacje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole