Skocz do zawartości
LM.plWiadomościInwestycja z opóźnieniem. Kiedy zakończy się budowa ciepłowni geotermalnej?

Inwestycja z opóźnieniem. Kiedy zakończy się budowa ciepłowni geotermalnej?

Dodano:
Inwestycja z opóźnieniem. Kiedy zakończy się budowa ciepłowni geotermalnej?
pociejewo

Dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie zakończona budowa ciepłowni geotermalnej na konińskim Pociejewie. Opóźnienie inwestycji związane jest z sytuacją na świecie.

Budowa ciepłowni geotermalnej ruszyła w czerwcu ubiegłego roku, a miała się zakończyć w grudniu tego roku. Wiadomo już, że tak się nie stanie. Sławomir Lorek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie poinformował o zakończeniu inwestycji w marcu 2023 roku.

– Ze względu na wojnę w Ukrainie, inflację i problemy z dostawami – mówi Sławomir Lorek. – Podpisaliśmy umowę z wykonawcą w zakresie waloryzacji. W tym tygodniu finalizujemy umowę w zakresie wzrostu wynagrodzenia na tą usługę, ale jednocześnie przedłużenia terminu o kwartał – dodaje.

Prezes MPEC Konin podkreśla, że spółka ma wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie na Pociejewie trwają prace przy instalacjach wewnętrznych budynku i instalacji technologicznej układu geotermalnego. Moc zainstalowana ciepłowni wynosić będzie 8,1 MWt, a planowana roczna produkcja energii cieplnej blisko 159 tys. GJ. Ciepłownia będzie trzecim niezależnym źródłem pozyskiwania energii cieplnej (dwa pozostałe to: Elektrownia Konin i Spalarnia MZGOK).

Wartość całej inwestycji to blisko 60,6 mln zł, w tym: dofinansowanie z NFOŚIGW w wysokości ponad 26 mln zł, 15 mln zł pochodzić będzie z pożyczki NFOŚiGW, a 4 mln zł z budżetu miasta.

 

fot. mpec.konin.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole