Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Praktyczne sposoby
Materiał promocyjny
Pojawienie się pleśni często jest wynikiem nadmiernej wilgoci, niewłaściwej wentylacji lub błędów konstrukcyjnych budynku. Dlatego ważne jest, aby nie tylko skutecznie usunąć istniejący grzyb, ale także zapobiegać jego nawrotom.
W tym artykule przedstawimy praktyczne sposoby na pozbycie się grzyba za pomocą profesjonalnych środków i domowych metod.
Sposoby na pozbycie się grzyba ze ściany
Grzyb na ścianie to wyjątkowo groźny mikroorganizm. Zagraża on nie tylko kondycji budynku, ale także zdrowiu wszystkich domowników.
Aby go pokonać, postaw na profesjonalne środki, takie jak preparaty grzybobójcze, czy pomoc specjalistów. Są one znacznie skuteczniejsze niż domowe sposoby, które działają tylko doraźnie.
Poza samym zniwelowaniem efektów powstawania grzyba warto także usunąć skutki wilgoci.
W tym celu zadbaj o drożność wentylacji, szczelność okien i drzwi oraz zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Pleśń a grzyb — czy to jest to samo?
Pleśń atakuje tylko wierzchnią warstwę danej powierzchni. Objawia się w postaci plam w kolorze brunatnym, szarym, brązowym, czy rdzawym.
Z kolei grzyb w domu wnika w głąb murów i stropów.
Profesjonalne metody walki z grzybem
Do pozbycia się grzyba ze ściany, podłogi, czy sufitu potrzebny jest preparat grzybobójczy. Taki produkt kupisz w sklepie budowlanych lub w sklepie internetowym.
Aby użyć środka grzybobójczego, wystarczy spryskać nim miejsce, w którym pojawił się wykwit i odczekać kilka godzin.
Jeśli grzyb wniknął głęboko w ścianę, konieczne może być usunięcie zainfekowanej warstwy tynku i nałożenie nowego.
Jeśli problem jest już zbyt poważny, pozostaje wezwanie ekipy specjalistów. Firmy zajmujące się odgrzybianiem mieszkań i domów będą pomocne.
Usługa odgrzybiania ścian trwa od 2 do 3 godzin w zależności od wielkości pokoju. Jej koszt to cena od 400 do 1200 zł.
Domowe sposoby walki z grzybem
Wiele osób poleca domowe sposoby na grzyba w domu. Mimo ich popularności trzeba pamiętać, że te metody dają tylko doraźne efekty.
Do skutecznego działania potrzebne jest usunięcia źródła problemu, czyli wilgoci. Konieczne jest także usunięcie grzyba, który wniknął głęboko w strukturę materiałów budowlanych, a do tego niezbędne są profesjonalne środki.
Do domowych sposobów na grzyba zaliczymy:
- Ocet — rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:4, a następnie spryskaj zainfekowaną powierzchnię. Po 15 minutach ścianę przetrzyj czystą wodą.
- Roztwór soli — sól kuchenną rozpuść w wodzie, a następnie nałóż na miejsce pojawienia się grzyba.
- Mydło z olejkiem herbacianym — ścianę zaimpregnuj roztworem z wody, mydła i olejku herbacianego.
Jak zapobiec powstawaniu grzyba w domu
Aby zapobiec powstawaniu grzyba w domu, koniecznie jest zadbanie o odpowiednią wilgotność oraz przepływ powietrza.
Zastosuj osuszacz powietrza
W walce z grzybem pomoże osuszacz powietrza. Polecamy model kondensacyjny, który skrapla wilgoć przez agregat.
Zastanawiasz się, jak działa osuszacz powietrza i dlaczego jest on skuteczny?
W tym urządzeniu znajdziemy higrometr i higrostat, które pozwalają mierzyć poziom wody w powietrzu i ustawić jej odpowiedni poziom.
Poziom wilgotności powinien się zawierać w zakresie od 40 do 60%.
Zadbaj o prawidłową wentylację
Do najczęstszych powodów powstawania wykwitów pleśni należy źle działająca wentylacja. Dlatego tak ważna jest jej drożność i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń zza kratki wentylacyjnej.
Pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia czy piwnica są szczególnie narażone na rozwój grzybów, ale mogą się one również pojawić w salonie czy sypialni.
Warto zadbać także o jakość powietrza we wnętrzu poddając je filtracji. Oczyszczacz czy osuszacz powietrza z filtrem HEPA mogą w tym pomóc, dając upragniony komfort.
Sprawdź stan budynku
Warto kontrolować źródła wilgoci, czyli wycieki i kondensację pary wodnej.
Często zdarza się, że powstawanie grzyba jest spowodowane błędami konstrukcyjnymi budynku.
Z tego względu polecamy wyeliminować wszelkie nieszczelności okien, drzwi, czy pokrycia dachowego.
Przyczyną powstawania kondensacji pary wodnej mogą być także mostki termiczne.
Grzyb na ścianie - podsumowanie
Aby pozbyć się grzyba ze ściany w domu potrzebne są specjalistyczne preparaty, które kupisz w sklepie budowlanym. Działają one skutecznie ze względu na specjalną formułę.
Do popularnych metod walki z grzybem zaliczymy także ocet, roztwór octu, czy mydło z olejkiem herbacianym. Warto ich spróbować, jednak warto pamiętać, że nie wnikną one odpowiednio głęboko w strukturę ściany, sufitu, czy podłogi.
Gdy problem grzyba w domu jest poważny, konieczne może być wezwanie specjalistów. Takie działanie jest stosunkowo drogie, ale daje gwarancję usunięcia problemu.
Jeśli obawiasz się pojawienia się grzyba, warto sprawdzić w domu poziom wilgotności. Powinien on znajdować się w przedziale od 40 do 60%.
W utrzymaniu odpowiedniego stanu wilgotności pomoże osuszacz kondensacyjny. Ważne jest także zadbanie o sprawną wentylację, czy szczelność drzwi, okien oraz poszycia dachowego.
Pamiętaj, że jeśli nie zwalczysz przyczyny, to problem grzyba powróci. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest więc kluczowa i to od niej powinno się zaczynać jakiekolwiek działania.
Sprzedaj swój rower po sezonie i zyskaj dodatkowe miejsce, a przy okazji gotówkę na nowe hobby!