Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJaki jest roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem?

Jaki jest roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jaki jest roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem?
Materiał promocyjny

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że klimatyzator może być dobrym sposobem na ogrzewanie. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń dwufunkcyjnych. Dzięki temu mamy możliwość chłodzenia latem, zaś ogrzewania zimą. Co warto wiedzieć o takim urządzeniu? W jakich przypadkach warto rozważyć jego zakup? A przede wszystkim – ile to kosztuje? Zapraszamy do lektury, która odpowie na wiele nurtujących pytań.

Klimatyzacja z funkcją ogrzewania

Kupując klimatyzator pokojowy, warto rozważyć zakup urządzenia dwufunkcyjnego. Wiele osób obawia się, że takie ogrzewanie będzie bardzo kosztowne. Warto jednak zdać sobie sprawę, że koszt pracy klimatyzatora zależy od wielu indywidualnych czynników. Jest to chociażby model urządzenia. Nie bez znaczenia jest temperatura na zewnątrz (im zimniej, tym wyższy koszt). Wiele zależy też od kubatury pomieszczenia, szczelności okien, czy ocieplenia ścian. Każdy przypadek jest więc indywidualny. Warto jednak zwrócić uwagę na współczynnik SCOP, dzięki któremu łatwiej oszacować koszty takiego ogrzewania.

Co powie nam współczynnik SCOP?

Współczynnik SCOP wyraża stosunek ilości wyprodukowanej energii cieplnej do poboru 1 kWh. Ma on istotne znaczenie dla funkcji ogrzewania w klimatyzatorze. Niemal każdy sklep z klimatyzacją ma dziś w swojej ofercie klimatyzatory. Współczynnik ten jest w nich bardzo atrakcyjny. Co za tym idzie, może wpływać na korzystną cenę ogrzewania.

Jakie są koszty takiego ogrzewania?

Szacując koszty ogrzewania klimatyzatorem, najważniejsze jest to, ile zużywa on prądu w danym trybie. Jeśli pomnożymy tę wartość przez liczbę godzin pracy urządzenia, będziemy w stanie obliczyć średni koszt. Odpowie on na nasze pytanie, czy taka forma ogrzewania jest opłacalna w stosunku do innych. Z reguły klimatyzator pokojowy ma wyższą moc grzewczą od mocy chłodzenia. Gdzie znaleźć takie parametry? Producent podaje je w specyfikacji technicznej. Dla przykładu, w urządzeniu o mocy chłodzenia 4,5 kWh, moc grzewcza będzie wynosiła 5 kWh. Zazwyczaj zależy nam na możliwie niskiej cenie takiego urządzenia. Warto wtedy zapytać sprawdzony sklep z klimatyzacją o klimatyzatory energooszczędne.

Czy warto zakupić klimatyzator dwufunkcyjny?

Przed ostateczną decyzją o zakupie, warto dokonać szacunkowych obliczeń. W odniesieniu do indywidualnych czynników i parametrów wybranego urządzenia. Dzięki temu dowiemy się, jakich kosztów możemy się spodziewać. Często okazuje się, że są one niższe niż w przypadku grzejników lub tradycyjnych farelek. Klimatyzator jako sposób ogrzewania jest bardzo bezpieczny. Nie ma źródła zapłonu, więc to dobra alternatywa chociażby dla kotłów na paliwa kopalne. Aby uruchomić takie ogrzewanie, wystarczy jedynie nacisnąć przycisk. Jego obsługa jest więc banalnie prosta. Klimatyzator pokojowy to też świetna możliwość w sezonie przejściowym. Szybko i komfortowo dogrzeje pomieszczenia, gdy jest taka potrzeba. Przy zakupie warto postawić na energooszczędną i nowoczesną jednostkę.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole