Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJaki telewizor kupić? Sprawdź ranking telewizorów i najważniejsze cechy

Jaki telewizor kupić? Sprawdź ranking telewizorów i najważniejsze cechy

Materiał promocyjny

Dodano:
Jaki telewizor kupić? Sprawdź ranking telewizorów i najważniejsze cechy
materiał promocyjny

Jaki telewizor kupić? Sprawdź ranking telewizorów i najważniejsze cechy

Wybór odpowiedniego telewizora to trudne zadanie. Trzeba rozważyć wiele opcji: wyświetlacz, jakość dźwięku, rozdzielczość i wiele opcji dodatkowych. Zastanawiając się, jaki telewizor kupić warto zadać sobie pytania:

 1. Jak często i do jakich celów będziemy go używać?
 2. Jakie są nasze preferencje co do jakości obrazu i dźwięku?
 3. Jak duży ekran będzie odpowiedni do naszego pokoju?

Pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania, aby ułatwić wybór urządzenia.

Jakość obrazu i dźwięku

Płynność obrazu i dźwięku to cechy, które doceni każdy, niezależnie od tego, jak wykorzystuje telewizor. Zarówno podczas oglądania telewizji (filmów, seriali, czy kanałów sportowych), słuchania muzyki, jak i grania na konsoli dobrze jest mieć płynny obraz i czysty dźwięk.

Obecnie do wyświetlania obrazów na ekranie telewizora wykorzystywane są technologie:

 • OLED (Organic Light Emitting Diode): Każdy piksel emituje własne światło, co pozwala na indywidualne włączanie i wyłączanie pikseli, zapewniając doskonałą czerń. Dzięki temu OLED oferuje doskonały obraz pod każdym kątem. Telewizory OLED są idealne do oglądania transmisji sportowych, dynamicznych scen oraz dla graczy, świetnie sprawdzając się także w rozdzielczości Full HD.
 • QLED (Quantum Dot LED) - stosowana w telewizorach Samsunga, wykorzystuje kropki kwantowe do poprawy jakości obrazu. Telewizory QLED mają podświetlenie LED, a kropki kwantowe konwertują światło na żywe kolory, zwiększając gamę kolorów i osiągając bardzo wysoką jasność, idealną do jasnych pomieszczeń.
 • Mini-LED to ulepszona wersja tradycyjnego podświetlenia diodami LED, wykorzystująca mniejsze diody. Pozwala to na precyzyjniejsze sterowanie podświetleniem i lepszy kontrast.
 • MicroLED podobnie jak OLED, używa samodzielnie emitujące diody LED, ale są to mikro-diodowe struktury, które oferują wyjątkową jakość obrazu i wydajność.
 • Technologia HDR (High Dynamic Range) oferuje poprawioną jasność, kontrast i kolory, co zwiększa realizm obrazu.
 • Dolby Vision - bardziej zaawansowany format HDR, który dostosowuje ustawienia obrazu scena po scenie lub nawet klatka po klatce. Technologia Dolby Vision jest ceniona przez kinomanów i osoby, które chcą najwyższej jakości obrazów.

Dźwięk

Jakość dźwięku w telewizorze jest zależna od wbudowanych systemów dźwiękowych oraz jakość głośników. Warto wybrać telewizor wyposażony w zaawansowane systemy dźwiękowe. Telewizory z większą liczbą wbudowanych głośników i subwooferem zazwyczaj oferują lepszą jakość dźwięku, w tym głębsze basy i bardziej zrównoważone tony średnie i wysokie. Najczęściej stosuje się standardy takie jak Dolby Atmos, DTS:X, czy Dolby Digital Plus pozwalają cieszyć się przestrzennym dźwiękiem.

Rozdzielczość telewizora

Rozdzielczość ekranu jest kluczowa dla jakości obrazu wyświetlanego na telewizorze. Najpopularniejsze obecnie rozdzielczości to Full HD (1920x1080 pikseli), 4K Ultra HD (3840x2160 pikseli) oraz 8K (7680x4320 pikseli). Telewizor o wyższej rozdzielczości jest gwarancją płynności obrazu. Rozdzielczość Ultra HD staje się dziś standardem i każdy może mieć płynniejszy obraz. Jest ona dobra, kiedy rozmiar telewizora jest większy, a my korzystamy z bliska (np. grając w gry).

Łączność TV

Nasz odbiornik może dawać wiele możliwości. Zastanawiając się, jaki telewizor wybrać powinniśmy rozważyć wejścia:

 • HDMI 2.1, który obsługuje wyższe rozdzielczości i szybsze prędkości odświeżania, umożliwia przesyłanie obrazu w 4K przy 120 Hz oraz 8K przy 60 Hz. Obsługuje eARC (enhanced Audio Return Channel), co pozwala na przesyłanie dźwięku wysokiej jakości z telewizora do soundbara lub amplitunera.
 • Porty USB pozwalają na podłączanie różnorodnych urządzeń, umożliwiając np. oglądanie serwisów streamingowych.
 • Ethernet zapewnia stabilne i szybkie połączenie z internetem.
 • Bluetooth umożliwia bezprzewodową łączność telewizora z różnymi urządzeniami, takimi jak słuchawki, głośniki, kontrolery do gier czy klawiatury. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na większą swobodę.

Wielkość telewizora

To, jaki rozmiar ma ekran telewizora, wpływa na jakość oglądania filmów i grania. Jeśli mamy duży pokój i odległość od odbiornika, to warto sprawdzić ranking telewizorów 65 cali oraz ranking telewizorów 55 cali. Choć ważniejsze są technologia OLED i częstotliwość odświeżania ekranu, to przekątna ekranu też ma znaczenie. Aby wyświetlany obraz zadowolił najbardziej wymagających użytkowników, a doznania dźwiękowe były na najwyższym poziomie, zwracajmy uwagę na różne rozwiązania, jakie daje telewizor.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole