Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKajaki, koncerty i festiwale - nie przegap tego lata w Koninie!

Kajaki, koncerty i festiwale - nie przegap tego lata w Koninie!

Dodano:
Kajaki, koncerty i festiwale - nie przegap tego lata w Koninie!
Dzieje się!

Dni Konina z gwiazdami, zawody konne, zlot zabytkowych mercedesów, koncert świętojański, teatry uliczne, spływy kajakowe. Oto letni kalendarz imprez, który organizatorzy zaprezentowali na Bulwarze Nadwarciańskim.

Lato w mieście rozpocznie 43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, dla uczestników i mieszkańców przed Konińskim Domem Kultury wystąpi Magda Bereda. 3 czerwca koncert galowy na placu Wolności, gdzie powstaje już olbrzymia scena.

W niedzielę, 4 czerwca w Parku im. Fryderyka Chopina impreza dla dzieci pt. „Zostań zdrowym Krasnoludkiem”. To już dziewiąta edycja tej imprezy. Początek o godz. 13.00. Będą konkursy, nagrody, koncert w wykonaniu zespołu ARETE oraz młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. – To nie jest impreza na czas. Polega na zabawie. Nie trzeba się spieszyć, rywalizować. Chodzi o wspólną zabawę – apelowała już Lucyna Lenard-Woźniak z MDK. – To ma być miły niedzielny spacer.  

Wystartował już (27 maja) cykl spływów kajakowych Złap za wiosło! Organizatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna Marina i miasto Konin. Kolejny spływ odbędzie się 24 czerwca o godz. 10:00, trasa: prom Biechowy – rzeka Warta – Bulwar Nadwarciański (ok. 17 km) oraz trzeci spływ 12 sierpnia, start: godz. 10:00,  trasa: prom Biechowy – rzeka Warta – Bulwar Nadwarciański (ok. 17 km). 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie już po raz trzeci zaprasza na turnieje siatkówki plażowej. 27 maja wystartowało 15 par. Kolejne turnieje odbędą się w lipcu i sierpniu. Drużynę można zgłosić wypełniając formularz dostępny na stronie www.mosirkonin.pl oraz dostarczając do organizatora w dniu turnieju. Turnieje odbędą się na boisku w Przystani Gosławice MOSiR Konin, przy ul. Rybackiej 7. Początek o godz. 9.00.

Na weekend 16-18 czerwca przygotowano Dni Konina. Na plenerowej scenie wystąpią: Natalia Szroeder, Michała Szpak, kultowy KULT i zespół 1ONE z Sylwią Dziardziel. Będą także prezentacje lokalnych zespołów wokalnych i tanecznych, tradycyjne zawody jeździeckie, strefa gastronomiczno-rozrywkowa i dyskoteka na błoniach. W niedzielę, 18 czerwca, Przystanek Koninkowo na Bulwarze Nadwarciańskim, gdzie pojawią się dmuchane zjeżdżalnie, strefa baniek mydlanych, warsztaty ekologiczne, takie jak: mobilna fabryka czerpania papieru, warsztaty z ekosianka, lepienie garnków, fotobudka, warsztaty biżuterii, warsztaty z wiatrakami, z wikliną, szycia z filcu. Wszystkie atrakcje i stanowiska warsztatowe są bezpłatne. 

Dni Konina to także 17. zawody jeździeckie Konin CUP (17-18 czerwca). Jak zapowiada organizator Janusz Lipiński: na konińskich błoniach zobaczymy około stu koni. Pula nagród wynosi 20.000 tysięcy złotych. Odbędzie się kilkanaście konkursów, między innymi dla dzieci, gdzie wysokość przeszkód wynosi 30 cm. W zawodach towarzyskich to 50-80 cm, w regionalnych 100-120, a w rozgrywkach niedzielnych od 130 do 135 cm. Sędziuje Stanisław Helak – medalista mistrzostw Polski w skokach. Za parkur od pierwszej edycji odpowiada Robert Bartkowiak.

Podczas Dni Konina będziemy świadkami niezwykłej imprezy - Zlotu Klubu Zabytkowych Mercedesów „StarDrive”. Do Konina zjadą piękne klasyki z Polski i zagranicy. Najstarszy pojazd został wyprodukowano w latach 30. – Przyjadą właściciele najbogatszych kolekcji pojazdów zabytkowych. Mamy 85 załóg z Litwy, Czech, Niemiec i Polski – zapowiada Mateusz Cieślak, organizator. Największa atrakcją będzie konkurs elegancji (17 czerwca o godz. 12:00) prowadzony przez Patryka Mikiciuka - dziennikarza motoryzacyjnego. Załogi będą prezentować się przed czteroosobowym jury w składzie: Elżbieta Ciurzyńska  (redaktor naczelna magazynu Automobilista), Piotr Korytkowski (prezydent Konina), Jacek Balkan (dziennikarz TokFM) oraz aktor Rafał Zawierucha. – To niepowtarzalna okazja, aby w Koninie zapoznać się z motoryzacją zabytkową z najwyższej półki – powiedział Mateusz Cieślak. – 16 czerwca proszę wypatrywać na ulicach Konina ciekawych pojazdów bo będzie się odbywał rajd nawigacyjny.

Wydarzeniem, które wpisało się w Dni Konina jest Wojewódzki Konkurs Piosenki Literackiej. Gwiazdą wieczoru i przewodniczącym jury będzie Mariusz Lubomski. – W konkursie piosenki literackiej występują młodzi ludzie, którzy cenią słowo. Mamy nadzieję, że za jakiś czas uda się zrobić tak, by nasi laureaci wystąpili w Konkursie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – zapowiada Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektorka MDK-u. Konkurs odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca, na scenie przy bulwarze od strony CKU. Przesłuchania zaplanowano między 16.00 a 18.00. O 19.00 odbędzie się koncert Mariusza Lubomskiego z zespołem.

Na letni wieczór (24 czerwca) zaplanowany jest Koncert Świętojański pod tytułem „W tanecznym nastroju”, który rozpocznie się o godz. 20.30. Na plenerowej scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej w Poznaniu pod dyrekcją Marka Pijarowskiego oraz Hina Maeda – zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2022 roku. Organizatorem jest firma Konimpex. 

Dzień po koncercie (25 czerwca) odbędzie się rekordowy pod względem frekwencji, 25. Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa (OBMS). – Zaczęliśmy skromnie od 500 osób, a obecnie mamy zapisanych 650 uczestników – powiedziała Ewa Kulczyńska, dyrektorka MOSiR Konin. Atestowana trasa biegu na dystansie 10 km łączy stary i nowy Konin, start spod ratusza o 20.00. Dla kijkarzy - 5 km. Każdy z biegaczy otrzyma pakiet: koszulkę, numer startowy z chipem i medal z możliwością wygrawerowania na rewersie imienia, nazwiska i czasu, a także wieszak na medale. MOSiR wrócił do tradycji biegów dziecięcych, które odbędą się 2 czerwca na stadionie Akademii Nauk Stosowanych.

W lipcu po raz trzeci w Koninie zagoszczą teatry uliczne, a wszystko w ramach festiwalu „Otwórz okno na kulturę”. Po raz drugi przyjadą artyści zza granicy, będzie Teatr KTO z najnowszym spektaklem "Arcadia", który miał premierę w ubiegłym roku, Teatr Klinika Lalek i „Podróże Guliwera”, nie zabraknie Konińskiego Teatru Tańca. - Od początku partnerami tego wydarzenia są spółdzielnie mieszkaniowe z Konina – powiedział Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

W wakacyjne miesiące pokazy w kinie plenerowym w różnych punktach miasta, a także dobre filmy na Bulwarze Nadwarciańskim. Już wkrótce szczegółowy repertuar. Będzie letnia kontynuacja cyklu „Muzyczne podróże z MDK” na terenie Muzeum Okręgowego. Koncert organizowany 3 lipca poświęcony będzie Annie Jantar, 17 lipca - Irenie Jarockiej, a 28 sierpnia – twórczości szwedzkiego zespołu ABBA.  

Wakacje zakończy Jarmark św. Bartłomieja, którego pomysłodawcą jest Mateusz Cieślak.16. edycja przyniesie pewną zmianę. Ze względu na planowaną przebudowę placu Wolności, wystawcy pojawią się na placu Zamkowym. Jak co roku w przedostatni weekend sierpnia. 

– Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają w przygotowywaniu tych aktywności: sponsorom, pomysłodawcom, organizatorom. Propozycji jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie – podsumował Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych (i nie tylko) w zakładce IMPREZY.

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole