Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKolegium sędziów głosuje za odwołaniem kierownictwa sądu w Koninie

Kolegium sędziów głosuje za odwołaniem kierownictwa sądu w Koninie

Dodano:
Kolegium sędziów głosuje za odwołaniem kierownictwa sądu w Koninie

Kolegium sędziów Sądu Okręgowego w Koninie stosunkiem głosów trzy do dwóch poparło wniosek o odwołanie prezesa i wiceprezeski SO Michała Jankowskiego i Kingi Śliwińskiej-Buśkiewicz. Był to kolejny etap procedury wszczętej przez ministra sprawiedliwości.

Wszystko zaczęło się od apelu podpisanego przez siedemnastu z dziewiętnastu sędziów konińskiego sądu, którzy domagali się ustąpienia prezesa i jego zastępczyni ze stanowiska. W odpowiedzi na to minister sprawiedliwości Adam Bodnar, zawiesił w obowiązkach Michała Jankowskiego i Kingę Śliwinską-Buśkiewicz. W opublikowanym na stronie internetowej stanowisku argumentował swoją decyzję m.in. tym, że nie mają należytych kompetencji i powołano ich na funkcję prezesa i wiceprezesa z wyłączeniem samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Okręgowego w Koninie. Umożliwiły to, oprotestowywane przez dużą część środowiska sędziowskiego, zmiany w prawie wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2017 r.

– Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami

– czytamy w komunikacie ministerstwa.

Michałowi Jankowskiemu i Kindze Śliwińskiej-Buśkiewicz resort zarzuca także, że udzielili poparcia kandydatom do tzw. neo-KRS, czyli Krajowej Rady Sądownictwa powołanej na podstawie przepisów wprowadzonych przez PiS, a kwestionowanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz dużą część sędziów.

Michał Jankowski nie chciał komentować sprawy, natomiast Kinga Śliwińska- Buśkiewicz w rozmowie z portalem LM.pl odniosła się do wszystkich zarzutów. Jej zdaniem, ministerstwo nie miało żadnych merytorycznych argumentów. Sąd Okręgowy w Koninie działał bez wstrząsów, nie było żadnych postępowań dyscyplinarnych i zawirowań.

- Argumenty są takie, jak w całej Polsce się przewijają. One dotyczą rzekomego naruszania praworządności. Nie ma żadnych argumentów merytorycznych. (…) Nie ma żadnych zarzutów odnośnie zarządzania sądem

– ocenia w rozmowie z portalem LM.pl.

Teraz Minister Sprawiedliwości zwróci się Zgromadzenia Sędziów SO w Koninie, by to wskazało co najmniej dwóch kandydatów na to stanowisko prezesa. Spośród przedstawionych kandydatur Minister Sprawiedliwości dokonuje wyboru. Wiceprezes sądu okręgowego powoływany jest na wniosek prezesa sądu przez Ministra Sprawiedliwości. Do czasu zakończenia procedury obowiązki prezesa pełni przewodnicząca Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędzia Elżbieta Majewska.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole