Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło finalizuje wielkie marzenie. W perspektywie kolska geotermia

Koło finalizuje wielkie marzenie. W perspektywie kolska geotermia

Materiał promocyjny

Dodano:
Koło finalizuje wielkie marzenie. W perspektywie kolska geotermia
materiał promocyjny

Dzień 24 listopada 2021 r. zapisze się na kartach historii miasta jako data rozpoczęcia finalnych prac prowadzących do uruchomienia kolskiej geotermii.

Prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Przemysław Stasiak oraz prezes Zarządu Exalo Drilling S.A. Marcin Gawroński i wiceprezes Oliwer Koszowski, w obecności Zgromadzenia Wspólników - burmistrza Koła Krzysztofa Witkowskiego, podpisali umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego Koło GT-2.

- Finalizujemy marzenie, którego początki sięgają 1996 roku, możemy być dumni jako miasto, że będziemy wykorzystywać energię geotermalną - powiedział burmistrz Koła Krzysztof Witkowski.

W postępowaniu pn.: Wykonanie odwiertu geotermalnego Koło GT-2 zlokalizowanego w Kole wybrana została oferta wyłonionej w przetargu nieograniczonym  firmy Exalo Drilling S.A. z ceną brutto 21.707.870,25 zł. W ramach umowy zostanie wywiercony otwór i przeprowadzony szereg badań hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych oraz opracowanie dokumentacji wiertniczej, a działania te trwać będą – zgodnie z założeniami - 315 dni. Przypomnijmy, że wykonanie pierwszego otworu kosztowało ponad 23 mln zł, z czego 22 mln 150 tys. zł. wynosiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spółka MZEC podpisała umowę z NFOŚiGW na dofinansowanie pozostałej części inwestycji (tj. budowy ciepłowni wraz z drugim odwiertem oraz budowę rurociągu geotermalnego). Kwota dofinansowania to 15.095.620,86 zł netto natomiast wartość całej inwestycji to 37.274.065,26 zł brutto, brakująca kwota zostanie uzupełniona pożyczką z NFOŚiGW w Warszawie oraz ze środków własnych spółki.

- Podpisanie umowy na wykonanie drugiego odwiertu Koło GT-2, który będzie służył jako część dubletu geotermalnego, jest ukoronowaniem naszych wieloletnich starań o uruchomienie kolskiej geotermii

– powiedział prezes Przemysław Stasiak.

– Mamy świadomość, że pod naszymi stopami znajdują się udokumentowane złoża. Ich wykorzystanie zmieni oblicze i funkcjonowanie spółki. Wchodzimy w energię geotermalną, po 45 latach działania systemu ciepłowniczego opartego na węglu, rozpoczniemy wykorzystywanie energii odnawialnej z wnętrza ziemi. Zmniejszymy emisję dwutlenku węgla i poprawimy jakość powietrza w mieście, ponieważ drastycznie ograniczymy zużycie węgla. Przyszłe funkcjonowanie spółki opieramy na dwóch filarach: produkcji ciepła z geotermii i rozbudowie sieci ciepłowniczej. Pracy przed nami mnóstwo. Nieustannie prowadzimy kampanię informacyjną, by mieszkańcy zrozumieli, ku czemu dążymy.

Prezes Marcin Gawroński zapewnił, że odwiert wykonają fachowcy.

- Zajmujemy się odwiertami od 70 lat, ten zostanie przeprowadzony sprawnie i szybko,  postaramy się być jak najmniej uciążliwi dla sąsiadującego z inwestycją osiedla. „Zapuszczamy” się 3 km pod powierzchnię ziemi. W Kole jest szansa na bardzo dobre parametry. Jedno jest pewne - będziecie mieć zieloną energię,  niezależną od kaprysów aury, a inwestycja będzie służyć mieszkańcom przez lata.

- Koło przechodzi zmianę cywilizacyjną, bo tak należy określić przejście od węgla do geotermii

– podsumował kolski włodarz.

- To duży skok, otwierający przed miastem przyszłe drogi rozwoju, jak produkcja prądu, turystyka. Dziękuję prezesowi spółki i całemu zespołowi za wytrwałe i profesjonale dążenie do celu. Cieszę się, że wyłoniony w przetargu wykonawca odwiertu jest firmą posiadającą ogromne doświadczenie, realizującą inwestycje w wielu krajach, zatem te trudne technologicznie prace oddaliśmy w dobre ręce. Cieszę się także, że inwestycja jest odbierana pozytywnie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że od węgla należy odchodzić, a spółka musi minimalizować koszty. Mamy nadzieję na stabilizację cen ciepła. Dążymy ku samodzielności energetycznej miasta, co w najbliższych latach będzie decydowało o jego prężnym rozwoju.

Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie przetargu nieograniczonego na budowę ciepłowni geotermalnej w mieście Koło wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o.o. Wyłoniony wykonawca wybuduje nowe obiekty i instalacje ciepłowni.

Koło finalizuje wielkie marzenie. W perspektywie kolska geotermia
Koło finalizuje wielkie marzenie. W perspektywie kolska geotermia
Czytaj więcej na temat:koło, mzec, geotermia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole