Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKonin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy

Konin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy

Dodano:
Konin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy
Kultura

Kolorowo i ciekawie zapowiada się 68. edycja OKFA Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby. Konin już czeka na niezależnych filmowców.

- Festiwal organizowany od 9 do 12 czerwca przez Centrum Kultury i Sztuki, wspierany przez miasto Konin i partnerów, jest kilkudniowym świętem, w których pomieściliśmy sporo ciekawych i atrakcyjnych artystycznie wydarzeń – powiedziała Emilia Sypniewska z CKiS w Koninie.

Program kilkudniowego święta niezależnych twórców zapowiada się rzeczywiście atrakcyjnie. Po pierwsze są konkursowe projekcje. Spośród 177 nadesłanych filmów, zespół selekcyjny wybrał 53 tytuły, które powalczą o nagrody. Te obrazy zostaną zaprezentowane jury pod kierownictwem Krzysztofa Majchrzaka. Aktor związany jest konińskim konkursem od kilkunastu lat. Podobnie jak filmoznawca, krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który wraz z Pauliną Pachulską-Wojdak, dyrektorem OKFA i Emilią Sypniewską z CKiS w Koninie, wirtualnie zaprosił na tegoroczne wydarzenie.

Oprócz prezentacji konkursowych, które można będzie można śledzić także w internecie, OKFA znana jest z wydarzeń towarzszących. Są to spotkania z artystami, twórcami, w tym roku z aktorem Łukaszem Simlatem i pokaz filmu fabularnego „Sonata”, w którym zagrał. To także plakaty Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”.  Artysta spotka się w Koninie z widzami i oprowadzi po wystawie, na którą składa się 60 plakatów do filmów mistrza polskiej kinematografii. To także filmy pełnometrażowe „Jakoś to będzie”, „Bliscy” i dokumentalne jak „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. A na galę, oprócz wręczenia Grand Prix dla najlepszego filmu amatorskiego, studenckiego i niezależnego, koncert Kaśki Sochackiej. Na podsumowanie OKFA w niedzielne przedpołudnie kolorowy świat polskiej animacji dla najmłodszych. A więc Konin ma swoje filmowe święto. 

Program:

 9 czerwca (czwartek)
10.00 – 14.00, 15.00 – 17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
18.00 – inauguracja, wernisaż Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” i spotkanie z artystą – prowadzenie Łukasz Maciejewski (wstęp wolny)
19.30 – pokaz specjalny „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa (bilet 10 zł)

10 czerwca (piątek)
9.30 – 13.30, 14.30 –17.30 – projekcje konkursowe (wstęp wolny)
18.30 – pokaz specjalny „Sonata” Bartosza Blaschke i spotkanie z Łukaszem Simlatem – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 20 zł film + spotkanie)

11 czerwca (sobota)
10.00 – 12.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.00 – 14.00 – pokaz specjalny „Bliscy” Grzegorza Jaroszuka i spotkanie z reżyserem – prowadzenie Łukasz Maciejewski (bilet 10 zł)
19.00 – gala wręczenia nagród
koncert galowy Kaśka Sochacka

12 czerwca (niedziela)
11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ (bezpłatne wejściówki)
17.30 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 68. OKFA (bezpłatne wejściówki)
19.30 – pokaz specjalny „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego (bilet 10 zł)
Festiwalowi towarzyszy wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” (wstęp wolny)

Filmy konkursowe będą również dostępne online (9-12 czerwca) na stronie internetowej festiwalu oraz na kanale CKiS na YouTube. Bilety, wszystko o programie na www.okfa.ckis.konin.pl

Spędźcie kilka czerwcowych dni na OKFA i cieszcie się filmem! 

 

 

Konin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy
Konin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy
Konin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy
Konin jak Cannes. Ma swój niezależny festiwal filmowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole