Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonserwatywny think-tank czy przystań PiS? Ruszyło Centrum Kultury Obywatelskiej

Konserwatywny think-tank czy przystań PiS? Ruszyło Centrum Kultury Obywatelskiej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konserwatywny think-tank czy przystań PiS? Ruszyło Centrum Kultury Obywatelskiej

Centrum Kultury Obywatelskiej, prowadzone przez stowarzyszenie, w którego władzach zasiada dwóch konińskich radnych PiS, rozpoczęło swoją działalność. CKO ma swoją siedzibę, plan działania, a także budżet – dzięki dotacji, jaką stowarzyszenie otrzymało z państwowego instytutu.

W maju informowaliśmy o dotacji, jaką Instytut Jana Zemełki otrzymał na stworzenie Centrum Kultury Obywatelskiej. Chodzi o 350 tys. zł z państwowego Narodowego Instytutu Wolności dla stowarzyszenia, którego prezesem i wiceprezesem są konińscy radni PiS Dominik Szopa i Krystian Majewski. Centrum Kultury Obywatelskiej pod koniec listopada zainaugurowało swoją działalność.

„Otwieramy się na różne środowiska polityczne”

Do tej pory w CKO odbyły się trzy otwarte debaty – o obliczach patriotyzmu, społeczeństwie obywatelskim oraz obliczach społecznego zaangażowania. – Mieliśmy dwa segmenty theoria, a dzisiaj mamy segment praksis. Będziemy mówili o tym, jak społeczne zaangażowanie dzisiejszych prelegentów w praktyce przekłada się na rzeczywistość, jak praktycznie zmieniać świat na lepsze – powiedział przed środowym spotkaniem Krystian Majewski.

W rozmowie z portalem LM.pl podkreślił, że do tej pory w debatach uczestniczyło około 40 osób. – Każdy, kto chce dyskutować o Koninie, Wschodniej Wielkopolsce czy Polsce może do nas przyjść. Otwieramy się na różne środowiska polityczne. Radni z różnych opcji politycznych w tych dyskusjach uczestniczyli i będziemy ich nadal zapraszać. Tylko z dyskusji, która konfrontuje różne poglądy, może wyniknąć coś dobrego – deklarował radny i wiceprezes Instytutu Jana Zemełki.

Konserwatywny think-tank czy zagłębie PiS?

Czy rzeczywiście CKO stanie się centrum wymiany myśli? Podczas pierwszych spotkań i wśród prelegentów, i wśród publiczności widać było sporo osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością – m.in. senatora tej partii Leszka Galembę, radną Krystynę Leśniewską czy byłego radnego PiS Jana Majdzińskiego. Ale podczas drugiego spotkania jedną z prelegentek była Emilia Wasielewska, radna Wspólnego Konina, związana z Polską 2050 Szymona Hołowni.

Jak mówi, podczas debaty panowała kulturalna atmosfera, choć jest sceptyczna wobec zamiarów radnych PiS działających w Instytucie Jana Zemełki. W maju w rozmowie z portalem LM.pl Krystian Majewski przekonywał, że „założenia tego projektu nie są polityczne, ale kulturalne i obywatelskie”. – Czy wyjdzie im platforma wymiany myśli? Nie sądzę – ocenia Emilia Wasielewska. – Ze względu na osoby, które są związane z pewną partią nie będą w stanie zainteresować osób o innych poglądach politycznych do przyjścia i wysłuchania tej debaty.

Ponad 165 tys. zł na wynagrodzenia

Centrum Kultury Obywatelskiej mieści się w wynajmowanym budynku przy ul. Kopernika 2. Po części ma działać jako kawiarnia obywatelsko-kulturalna. We wniosku projektowym radni podkreślali bardziej kameralny charakter planowanych wydarzeń. A tych ma być sporo – co najmniej 28 spotkań lub debat czy zakup lub wydruk co najmniej trzech publikacji książkowych. To wszystko do końca 2025 roku.

Pieniądze pochodzą głównie z Narodowego Instytutu Wolności. To agencja podległa rządowi. Jego obecnym dyrektorem jest Wojciech Kaczmarczyk, były współpracownik wicepremiera w rządzie PiS Piotra Glińskiego. Instytut Jana Zemełki otrzymał w ramach dotacji 350 tys. zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostanie na wynagrodzenia – łącznie przez dwa i pół roku to 166 tys. zł brutto. Otrzymać je mają koordynator projektu oraz zatrudnieni do jego realizacji pracownicy. We wniosku mowa o co najmniej jednym. – Każda osoba, która jest zaangażowana w pracę otrzymuje wynagrodzenie, ale jest też szereg wolontariuszy, którzy robią to pro publico bono – deklaruje Krystian Majewski. Kolejne 123 tys. zł pochłonie dostosowanie i wynajem siedziby CKO, a wśród innych kosztów jest jeszcze obsługa księgowo-płacowa, zakup lub druk publikacji książkowych, catering i działania promocyjne.

Wcześniej tworzyli media

To drugi projekt finansowany z państwowych pieniędzy, który realizuje Instytut Jana Zemełki. O stowarzyszeniu i szefujących mu radnych zrobiło się głośno w pierwszej połowie 2022 r. Wtedy to Krzysztof Pietruszewski prowadzący serwis Konin.Mam Prawo Wiedzieć ujawnił, że nieznany nikomu wcześniej Instytut otrzymał 170 tys. zł z NIW na stworzenie Konińskich Mediów Obywatelskich. Portal ruszył pod koniec 2022 r. Oprócz newsów publikuje również opinie, w większości autorstwa Krystiana Majewskiego.

Kolejna debata w Centrum Kultury Obywatelskiej odbędzie się 13 grudnia. Jej uczestnicy mają rozmawiać o dziedzictwie Solidarności.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole