Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości„Małgosia” już nie stoi przy Kleczewskiej. Konin dawniej i dziś

„Małgosia” już nie stoi przy Kleczewskiej. Konin dawniej i dziś

Konin dawniej i dziś

Dodano:
„Małgosia” już nie stoi przy Kleczewskiej. Konin dawniej i dziś
Konin dawniej i dziś

Zapraszam dzisiaj Czytelników Konińskich Wspomnień do nowego cyklu, któremu nadałem roboczą nazwę „Konin wczoraj i dziś”. Będę w nim prezentował zdjęcia różnych miejsc naszego miasta z przeszłości i porównywał z ich dzisiejszym wyglądem.

Kleczewska miała kiedyś tylko jedną jezdnię, a przy całej jej długości, przynajmniej między Poznańską a przejazdem kolejowym, stały domy Czarkowa. Kiedy pojawiły się bloki, po jej zachodniej stronie zaczęło również rosnąć osiedle domków jednorodzinnych a przy nim stanął sklep spożywczy „Małgosia”. Podobnie jak bliźniacza „Barburka” (tak się tę nazwę pół wieku temu pisało), która stała na rogu Alei 1 Maja i Dworcowej, była tak naprawdę trochę większym kioskiem, choć samoobsługowym, z metalowymi koszykami na zakupy.

Zarówno wiejskie chałupy jak i spożywczy zniknęły z tego miejsca, kiedy w latach dziewięćdziesiątych przystąpiono do budowy drugiej jezdni ulicy Kleczewskiej. „Małgosia” ze swoją rachityczną jak na dzisiejsze czasy ofertą zniknęła więc z konińskiego krajobrazu podobnie jak wiele innych osiedlowych sklepików. Dzisiaj z ulicy Północnej nie da się wyjechać na Kleczewską, przez którą można przejść tylko wtedy, kiedy na skrzyżowaniu zapali się zielone światło. I pomyśleć, że kiedy pół wieku temu szliśmy do kolegów, którzy mieszkali przy ulicy Poznańskiej, całą gromadą przechodziliśmy na drugą stronę jezdni w dowolnym miejscu. Ale wtedy Konin miał nieco tylko ponad 40 tys. mieszkańców a jego nowa część liczyła zaledwie pięć osiedli.

Niniejszym ogłaszam konkurs na nazwę nowego cyklu, który nie zastąpi Konińskich Wspomnień w dotychczasowej formule, tylko będzie ich uzupełnieniem. Propozycje proszę zgłaszać w komentarzach pod tekstem lub jego udostępnieniem na naszym facebookowym profilu. Autorzy najciekawszych propozycji otrzymają książki na temat historii Konina.

Za udostępnienie zdjęcia dziękuję Małgorzacie Glegole, która niegdyś, wtedy jeszcze jako Małgorzata Krupa, była moją szkolną koleżanką.

„Małgosia” już nie stoi przy Kleczewskiej. Konin wczoraj i dziś
„Małgosia” już nie stoi przy Kleczewskiej. Konin wczoraj i dziś
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole