Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMinister chce odwołać, sędzia zabiera głos. Miotła Bodnara dotarła do Konina

Minister chce odwołać, sędzia zabiera głos. Miotła Bodnara dotarła do Konina

Dodano: , Żródło: LM.pl
Minister chce odwołać, sędzia zabiera głos. Miotła Bodnara dotarła do Konina
Sąd Okręgowy w Koninie

Osoby zarządzające Sądem Okręgowym w Koninie nie mają należytych kompetencji – twierdzi minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zawieszona wiceprezes ripostuje: „Nie ma żadnych argumentów merytorycznych”.

W niedzielę poinformowaliśmy za portalem Oko.press, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesa i wiceprezes Sądu Okręgowego w Koninie. Stało się to po apelu siedemnastu z dziewiętnastu sędziów SO w Koninie wnioskujących o taki ruch. Procedura wszczęta została w piątek 7 czerwca, a w sobotę kierownictwo sądu zostało zawieszone przez ministra sprawiedliwości.

W poniedziałek te informacje w komunikacie potwierdziło ministerstwo sprawiedliwości. Poznaliśmy też argumenty stojące za tą decyzją.

Bo poparli kandydatów do nowej KRS i nie mają kompetencji

Ministerstwo wskazało w komunikacie, że powołani na funkcję prezesa i wiceprezesa Michał Jankowski i Kinga Śliwińska-Buśkiewicz wybrani zostali bez udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Okręgowego w Koninie. Powodem były zmiany w prawie, które wprowadził w 2017 roku rząd Zjednoczonej Prawicy. – Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami – stwierdziło ministerstwo w komunikacie.

Dalej przedstawiciele resortu wyliczają, że Michał Jankowski i Kinga Śliwińska-Buśkiewicz udzielili poparcia kandydatom do tzw. neo-KRS, czyli Krajowej Rady Sądownictwa powołanej na podstawie przepisów uchwalonych przez rząd PiS, a kwestionowanych przez część środowiska prawniczego oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sami zaś wybrani zostali w procedurze konkursowej przed niewłaściwie powołaną KRS. – Wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej – ocenia ministerstwo.

Minister decyzję miał podjąć po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami. – Jest to jedyne rozwiązanie, które jest w stanie zapobiec pogłębianiu się chaosu w zarządzaniu sądem, czego przyczyną jest brak należytych kompetencji zarządzających nim osób – czytamy w komunikacie.

Wiceprezes: Nie ma żadnych zarzutów odnośnie zarządzania sądem

Z taką argumentacją nie zgadza się wiceprezes Sądu Okręgowego w Koninie Kinga Śliwińska-Buśkiewicz. – Argumenty są takie, jak w całej Polsce się przewijają. One dotyczą rzekomego naruszania praworządności. Nie ma żadnych argumentów merytorycznych. (…) Nie ma żadnych zarzutów odnośnie zarządzania sądem – ocenia w rozmowie z portalem LM.pl.

Jak wyjaśniła, udzieliła poparcia tylko jednemu sędziemu startującemu do nowej KRS – Markowi Jaskulskiemu. – W uhonorowaniu jego zasług udzieliłam mu poparcia. Takiego kandydata poparłam, kogoś, kto walczył w sprawach pracowników sądów – powiedziała, wskazując, że sędzia działał wówczas w stowarzyszeniu Iustitia (sprzeciwiającemu się zmianom w sądach i w prawie wprowadzanych przez PiS i Zbigniewa Ziobrę; Jaskulski został z niego usunięty w 2018 r. po tym właśnie, jak kandydował do nowej KRS).

Powiem szczerze: nie wiem – mówi o apelu sędziów SO w Koninie dot. odwołania prezesa i wiceprezesa Kinga Śliwińska-Buśkiewicz. – Myślę, że to odzwierciedlenie ogólnej sytuacji w kraju takiej, jaka się porobiła. Ja pamiętam, że sędziowie w otwartych komunikatach mówili mi, żebym przyszła, kibicowali mi, a stało się tak, jak się stało

Prezes Michał Jankowski nie zdecydował się na rozmowę z portalem LM.pl.

Kolegium jeszcze w tym miesiącu

W ramach procedury odwołania minister sprawiedliwości zwrócił się do kolegium sędziów SO w Koninie o opinię dot. odwołania prezesa i wiceprezes. W skład kolegium wchodzą prezes Sądu Okręgowego w Koninie oraz prezesi sądów rejonowych z Konina, Słupcy, Turku i Koła. Według naszych informacji posiedzenie kolegium wstępnie wyznaczone zostało na ostatni tydzień czerwca.

W przypadku negatywnej opinii kolegium minister może przedstawić zamiar odwołania kierownictwa Krajowej Radzie Sądownictwa. Jej decyzja jest dla niego wiążąca, jeżeli została podjęta większością dwóch trzecich głosów.

Obecnie obowiązki prezesa SO w Koninie przejęła sędzia Elżbieta Majewska, przewodnicząca Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole