Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNowoczesne metody śledzenia użytkowników smartfonów, czyli jak firmy monitorują nasze cyfrowe ślady

Nowoczesne metody śledzenia użytkowników smartfonów, czyli jak firmy monitorują nasze cyfrowe ślady

Artykuł partnera

Dodano:
Nowoczesne metody śledzenia użytkowników smartfonów, czyli jak firmy monitorują nasze cyfrowe ślady
Artykuł partnera

Współczesne technologie umożliwiają coraz bardziej zaawansowane śledzenie i monitorowanie zachowań użytkowników smartfonów. Od aplikacji szpiegowskich po zaawansowane techniki identyfikacji, firmy dysponują szerokim wachlarzem narzędzi do gromadzenia danych na temat naszej aktywności w mobilnym świecie. Choć wiele z tych praktyk może wzbudzać obawy o prywatność, zrozumienie mechanizmów stojących za nimi jest kluczowe dla świadomego korzystania z urządzeń.

Aplikacje szpiegowskie – dyskretny monitoring z pełnym dostępem

Jedną z najbardziej zaawansowanych metod śledzenia jest wykorzystanie dedykowanych aplikacji szpiegowskich, takich jak Spyphone SpyOne, które działają m.in. poprzez podsłuch w telefonie. Te zaawansowane narzędzia umożliwiają kompleksowy monitoring smartfona, w tym:

 • Przechwytywanie rozmów telefonicznych i wiadomości
 • Śledzenie historii przeglądania i aktywności w mediach społecznościowych
 • Monitorowanie lokalizacji GPS urządzenia
 • Nagrywanie dźwięku z otoczenia

Co istotne, aplikacje te działają w tle, pozostając niewidoczne dla użytkownika. Stanowią one potężne narzędzie zarówno dla rodziców chcących kontrolować aktywność dzieci, jak i pracodawców śledzących służbowe telefony pracowników.

Fałszywe stacje bazowe GSM – przechwytywanie połączeń

Inną metodą inwigilacji jest wykorzystanie tzw. fałszywych stacji bazowych GSM, określanych również mianem „IMSI Catcher” lub „jaskółek”. Te miniaturowe urządzenia emulują prawdziwe stacje bazowe, zmuszając telefon do połączenia się z nimi. W ten sposób przechwytują one nieszyfrowane połączenia, umożliwiając dostęp do ich zawartości.

Choć taka technologia jest często wykorzystywana przez służby specjalne, coraz większą dostępność zyskuje również na rynku komercyjnym. Stanowi ona poważne zagrożenie dla prywatności, gdyż pozwala na inwigilację użytkowników bez ich wiedzy i zgody.

Śledzenie przez usługi Google

Mimo że aplikacje i usługi Google są powszechnie uznawane za bezpieczne, badania pokazują, że to właśnie one gromadzą najwięcej danych na temat użytkowników smartfonów. Usługi takie jak Google Play, Gmail czy Mapy zbierają rozległy zestaw informacji, w tym:

 • Identyfikatory urządzeń (numer seryjny, kod IMEI)
 • Dane o aktywności użytkownika w zainstalowanych aplikacjach
 • Informacje o lokalizacji i historii przemieszczeń

Co więcej, te dane są następnie łączone w celu stworzenia szczegółowego profilu użytkownika, wykorzystywanego między innymi do targetowania reklam. Stanowi to poważne zagrożenie dla prywatności, szczególnie że użytkownicy często nie mają świadomości skali gromadzonych informacji.

Telemetria producentów urządzeń

Oprócz usług Google, również producenci smartfonów aktywnie zbierają dane telemetryczne na temat użytkowników. Oprogramowanie fabryczne tych urządzeń nieustannie przesyła do firm informacje takie jak:

 • Identyfikatory trwałe (numer seryjny, kod IMEI)
 • Dane o aktywności użytkownika (czas rozmów, odwiedzane strony)
 • Informacje o stanie technicznym urządzenia

Choć producenci uzasadniają to troską o jakość i optymalizację produktów, w rzeczywistości dane te mogą być wykorzystywane do szczegółowego profilowania użytkowników. Co więcej, informacje te są często udostępniane innym podmiotom, tworząc rozbudowaną sieć śledzenia.

Alternatywne systemy operacyjne – mniejsza inwigilacja?

Wobec wszechobecnej inwigilacji ze strony producentów i dostawców usług, niektórzy użytkownicy poszukują alternatywnych rozwiązań. Systemy operacyjne takie jak LineageOS czy /e/ OS, oparte na otwartym kodzie źródłowym Androida, wykazują się znacznie mniejszą aktywnością telemetryczną.

Badania pokazują, że urządzenia z tymi systemami znacząco ograniczają ilość danych przesyłanych do producentów i firm trzecich. Stanowią one zatem interesującą opcję dla osób ceniących swoją prywatność i chcących uniknąć masowego śledzenia.

Ochrona przed inwigilacją – praktyczne wskazówki

Wobec wszechobecnej inwigilacji, kluczowe jest podjęcie kroków w celu ochrony prywatności. Oto kilka praktycznych wskazówek:

 • Regularnie aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe urządzenia
 • Unikaj otwierania podejrzanych załączników i linków
 • Blokuj dostęp do ekranu po okresie bezczynności
 • Wyłączaj sieć Wi-Fi, Bluetooth i NFC, gdy z nich nie korzystasz
 • Rozważ instalację alternatywnego systemu operacyjnego, takiego jak LineageOS lub /e/ OS
 • Regularnie sprawdzaj ustawienia prywatności i ograniczaj dostęp aplikacji do danych osobowych
 • W razie podejrzeń o inwigilację, skorzystaj z usług profesjonalnych firm audytujących

Choć całkowite wyeliminowanie śledzenia może być trudne, świadome podejmowanie kroków ochronnych stanowi istotny krok w kierunku zachowania prywatności w cyfrowym świecie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole