Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOdrodzenie Domu Zemełki. Nowe życie najstarszej kamienicy w Koninie

Odrodzenie Domu Zemełki. Nowe życie najstarszej kamienicy w Koninie

Dodano:
Odrodzenie Domu Zemełki. Nowe życie najstarszej kamienicy w Koninie
Konin

Otwarcie Domu Zemełki po renowacji. Nowe życie najstarszej kamienicy w Koninie. 

W sobotę, po zakończonych pracach budowalnych i podpisaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, mieszkańcy Konina mieli niepowtarzalną okazję, aby pierwszy raz przekroczyć próg odnowionego Domu Zemełki. Remont tej najstarszej kamienicy to nie tylko odświeżenie jej murów, wnętrz, ale także dobudowa przestronnego pawilonu. Renowacja obiektu nie należała do najprostszych. Zmagano się z licznymi wyzwaniami, w tym koniecznością zmiany firmy budowlanej, aby nie stracić dofinansowania. Kosztowny i skomplikowany proces odnowy dotknął każdego zakamarka budynku - od piwnic aż po dach.

Historia Domu Zemełki to opowieść o przetrwaniu i adaptacji. Przez prawie dwa stulecia była to jedyna murowana konstrukcja mieszkalna w Koninie, która oparła się wielu pożarom. Obiekt wielokrotnie zmieniał swoje funkcje - od ratusza, przez szkoły, aż po urzędy. Każda kondygnacja nosi ślady różnych epok i zmian, z oryginalnymi piwnicami i parterem jako świadectwem jego najdawniejszej przeszłości.

Dzięki opowieściom Andrzeja Łąckiego z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, który oprowadzał po wyremontowanym obiekcie, mieszkańcy i goście mogli podczas "drzwi otwartych" zanurzyć się w historii miasta i samej kamienicy. Nowy Dom Zemełki ma stać się inkubatorem aktywności kulturalnej, oferując odrestaurowane przestrzenie dla różnorodnych inicjatyw i projektów. Zwiedzający mieli możliwość zgłaszania swoich propozycji dotyczących wykorzystania tych wnętrz.

Zainteresowanie historią kamienicy można pogłębić dzięki książce Krzysztofa Gorczycy, wydanej przez Muzeum Okręgowe w Koninie. Publikacja jest efektem prac archeologicznych, które towarzyszyły remontowi, oferując czytelnikom szczegółowy wgląd w bogate dziedzictwo tego miejsca.

Otwarcie Domu Zemełki to nie tylko uwieńczenie prac konserwatorskich, ale przede wszystkim początek nowego rozdziału w historii budynku i miejmy nadzieję, że życia kulturalnego tej części Konina.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole