Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOsłony dla konińskich górników i energetyków coraz bliżej. Jest konkretna deklaracja rządu!

Osłony dla konińskich górników i energetyków coraz bliżej. Jest konkretna deklaracja rządu!

Dodano:
Osłony dla konińskich górników i energetyków coraz bliżej.  Jest konkretna deklaracja rządu!

- Projekt ustawy został wpisany do programu prac rządu, jest w wykazie ustaw, nad którymi rząd będzie procedował, więc terminy nie są zagrożone — odpowiedział w sejmie Maciej Małecki z Ministerstwa Aktywów Państwowych posłowi Lewicy Tadeuszowi Tomaszewskiemu.

Parlamentarzysta z konińskiego okręgu wyborczego dociekał podczas posiedzenia sejmu, na jakim etapie są prace związane ze wdrożeniem porozumienia podpisanego z' górnikami i energetykami w grudniu ubiegłego roku. Chodzi m.in. o jednorazowe odprawy pieniężne i płatne urlopy dla pracowników likwidowanych kopalni i elektrowni, którzy są w wieku przedemerytalnym. Świadczenia będą wypłacane z budżetu państwa.

Poseł Tomaszewski podczas posiedzenia sejmu przypomniał, że w naszym regionie transformacja energetyczna trwa, od kiedy zamknięto elektrownię Adamów pięć lat temu. - Zwalniani są ludzie, kilkaset osób we Wschodniej Wielkopolsce odeszło z niczym, część z nich walczy z ZUS-em po sądach, dlatego że źle, niekonkretnie są zapisane tzw. stanowiska górnicze i elektroenergetyczne. Ludzie dochodzą swoich praw przez kilka lat. - mówił.

Przypominał także, że od dawna związki zawodowe, środowiska lokalne, samorządy oczekiwały pomocy ze strony państwa, domagano się wprowadzenia specjalnego programu osłonowego dla konińskich górników i energetyków. Apelowali o to także konińscy parlamentarzyści. Wszystkie te działania przez wiele lat nie przynosiły efektu. Rząd był głuchy na argumenty regionu. W końcu, pod koniec ubiegłego roku, doszło do podpisania umowy społecznej. Poseł podkreślił, że to porozumienie zobowiązuje stronę rządową do przygotowania w ciągu 60 dni aktów normatywnych dotyczących osłon socjalnych dla górników, m.in. wprowadzenia urlopu górniczego, urlopu energetycznego albo jednorazowej odprawy pieniężnej. - Górnicy, z którymi spotkałem się podczas dyżuru poselskiego w Koninie, oczekują też, że te akty normatywne w sposób jednoznaczny określą stanowiska górnicze i elektroenergetyczne, tak żeby w przyszłości nie było tych kłopotów związanych z interpretacją przepisów przez wielmożny ZUS, który biednych ludzi, którzy mają kredyty hipoteczne, mają osoby na utrzymaniu, są często schorowani, ciąga po sądach. - mówił w sejmie poseł Tomaszewski.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki stwierdził, że projekt ustawy został właśnie wpisany do programu prac rządu, jest w wykazie ustaw, nad którymi rząd pochyli w najbliższym czasie. Zapewnił również, że przygotowując ustawę, przyjęto zasadę, żeby nie było takich wątpliwości interpretacyjnych.

Podkreślił, że prace nad ustawą trwały 18 miesięcy. W toku rozmów m.in. ze związkowcami wskazywano konieczność wypracowania zapisów, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki transformacji sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego.

Przekonywał także, że umowa społeczna zabezpiecza uprawnienia pracownicze w okresie transformacji energetycznej oraz przewiduje wprowadzenie pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników w okresie wyłączania bloków energetycznych i w czasie redukcji wydobycia węgla.

Poinformował, że projekt ustawy o osłonach socjalnych ma być przygotowany do końca tego miesiąca. W marcu planowane jest włączenie projektu ustawy do prac komitetu stałego Rady Ministrów. - Zgodnie z założeniami proponowane osłony socjalne mają objąć wszystkich pracowników sektora, bez względu na akcjonariat pracodawcy, czyli będą dotyczyć nie tylko pracowników Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale także wspomnianej przez pana posła Grupy Kapitałowej ZE PAK — zapewnił Maciej Małecki.

Ustawa może wejść w życie już w pierwszej połowie tego roku, jednak rząd musi jeszcze otrzymać zgodę Komisji Europejskiej na objęcie osłonami socjalnymi pracowników sektora elektroenergetycznego i branży wydobycia węgla brunatnego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole