Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrezent na gwiazdkę. Most Bernardynka na pograniczu gmin w końcu przejezdny

Prezent na gwiazdkę. Most Bernardynka na pograniczu gmin w końcu przejezdny

Dodano:
Prezent na gwiazdkę. Most Bernardynka na pograniczu gmin w końcu przejezdny

Most Bernardynka oficjalnie otwarty. Po 7 latach kierowcy mogą korzystać z tej przeprawy na granicy miasta Konina i gminy Ślesin.

Most w Bernardynce został zamknięty w 2015 roku ze względu na zły stan techniczny. Od tamtej pory trwały starania o gruntowany remont przeprawy współfinansowany przez sąsiadujące samorządy. Na początku tego roku ruszył remont, na który miasto Konin otrzymało 3,5 mln. złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, miasto dołożyło 2,5 mln złotych, 500 tys. złotych gmina Ślesin.  Po prawie rocznym remoncie, dzisiaj (17 grudnia 2021) udostępniono do ruchu. Tuż po otwarciu mostem przejechała jako pierwsza jednostka OSP Cukrownia Gosławice.

- W styczniu 2022 roku minie 7 lat od kiedy ten obiekt został wyłączony z użytkowania – przypomniał Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - A teraz znowu przywrócony do funkcjonalności dla mieszkańców Łężyna czyli Konina oraz gminy Ślesin. Inwestycja została uhonorowana przez wojewodę wielkopolskiego tytułem „Bezpieczna inwestycja” dla firma POLWAR z Gdańska. Co świadczy o tym, że firma dotrzymywała wszystkich standardów związanych z przeprowadzeniem tej inwestycji.

Nie było przecinania wstęg, ale władze Konina, konińscy radny, burmistrz Ślesina i przedstawiciele wykonawcy znieśli z drogi barierki zabezpieczające na bok. Pozostałe więc sprzątnie terenu wokół inwestycji, ale droga od południa jest już w pełni przejezdna.

- Ten most miał być wyremontowany, a widzimy prawie nowy obiekt z większymi parametrami – podkreślił radny Marek Cieślak, reprezentujący ten okręg.

- Dodajmy jeszcze, że mamy drogę dla rowerów biegnącą po starym obiekcie kolei wąskotorowej. Nowe oświetlenie, kanalizację, czyli tak, jak powinno być – dodał Grzegorz Pająk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Warto dodać, że to ciężki rok dla inwestycji i wykonawca miał też duże problemy z podwykonawcami, z dostawą materiałów.

- Ta inwestycja była jednak długo oczekiwana. Dziękujmy wykonawcy, że zdążył to zrobić w miarę bezboleśnie i na czas w tych warunkach, jakie były – powiedział radny Marek Cieślak.

- Dziękuję miastu za współpracę – powiedział Krzysztof Gostański, dyrektor firmy POLWAR. – Bez tego byśmy tak szybko nie wykonali tego obiektu mostowego. Obiekt został w zasadzie od nowa wybudowany, kładka wyremontowana. Uważamy, że jest to ładny i bezpieczny obiekt.

Z nowego mostu zadowolony był także Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina.  - Sporo czekaliśmy na to, żeby obiekt mostowy, który został oddany do użytku – powiedział Mariusz Zaborowski. - Są to obiekty bardzo kosztowane i niełatwe zadania. Dlatego przekazuję ogromne podziękowania w imieniu mieszkańców gminy Ślesin, a zwłaszcza Kępy, Wąsosze Półwioska Starego, Lichenia. Jako samorząd Ślesina powiedzieliśmy, że nie będziemy stać z boku i chcieliśmy do tej inwestycji dołożyć. 200 tysięcy jest za nami, 300 tysięcy przed nami. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wolę współpracy między samorządami Ślesina i Konina. To kolejne zadanie, które udało się wspólnie zrealizować, będzie służyło mieszkańcom. To taki prezent na gwiazdkę.

A prezydent Konina przypomniał zebrany, co czeka miasto w zakresie remontów.  - Konin wchodzi w fazę remontów mostów, wiaduktów. Mamy ponad 40 takich obiektów na terenie miasta – powiedział Piotr Korytkowski. - Szykują się kolejne dwa mosty na Warcie, które chyba należałoby tak jak ten, wybudować od początku. To będzie duży wysiłek dla naszego samorządu i czekamy na to, aby pojawiły się odpowiednie fundusze, które będziemy mogli pozyskać, aby realizować kolejne inwestycję.

- Prosimy teraz pana starostę konińskiego o remont drogi w kierunku mostu to też bardzo ważne zadanie – powiedział Mariusz Zaborowski.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole