Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPsycholożka z pająkami, najmłodszy radny i popularny burmistrz idą Trzecią Drogą

Psycholożka z pająkami, najmłodszy radny i popularny burmistrz idą Trzecią Drogą

Wybory 2023

Dodano:
Psycholożka z pająkami, najmłodszy radny i popularny burmistrz idą Trzecią Drogą
Wybory 2023

Czy przewodnicząca koła parlamentarnego i zastępczyni Szymona Hołowni w partii Polska 2050 jego imienia zdobędzie nie tylko mandat dla siebie, ale i pociągnie za sobą innych kandydatów z listy Trzeciej Drogi (3D)?

Z racji pełnionych funkcji i częstego wypowiadania się w mediach Paulina Hennig-Kloska jest chyba najbardziej rozpoznawalną jedynką w naszym okręgu wyborczym. Więcej powie o sobie w naszym portalu dzisiaj o godzinie 20, ja natomiast skupię się na pozostałych kandydatach Trzeciej Drogi, czyli koalicyjnego komitetu wyborczego dwóch partii: Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dla mieszkańców wschodniej części okręgu wyborczego nr 37 duża część ich kandydatów wydaje się znacznie lepiej rozpoznawalna niż zaprezentowana przez nas we wtorek lista Koalicji Obywatelskiej. Na drugim miejscu listy 3D znalazł się 48-letni Michał Pyrzyk, który od 2006 roku jest burmistrzem Słupcy, więc jego nazwisko i dorobek są mieszkańcom tego miasta i powiatu doskonale znane, a o takiej popularności większość jego konkurentów może tylko pomarzyć. Zaraz za nim widnieje nazwisko Pawła Adamowa, zastępcy prezydenta Konina, który również znany jest sporej części wyborców. Burmistrzem Kleczewa jest natomiast Mariusz Musiałowski (miejsce piąte na liście), absolwent administracji samorządowej i europejskiej na UAM. Współzałożyciel i wiceprezes agencji pracy tymczasowej zatrudniającej ponad trzysta osób.

Na liście Trzeciej Drogi znalazłem też kilka nazwisk osób być może nie aż tak znanych jak wymienione wyżej, ale na pewno bardzo ciekawych.

Zacznę od najmłodszego konińskiego radnego. Urodzony 27 lat temu w Koninie Jakub Eltman wielokrotnie udowodnił, że sprawy miasta są dla niego ważniejsze niż partyjne przynależności i sympatie. Jest wykładowcą jednej z prywatnych szkół wyższych w Koninie i jednocześnie studentem psychologii. Ukończył teologię w Akademii Katolickiej w Warszawie i studia podyplomowe MBA. W wolnym czasie lubi pracować w ogrodzie rodziców, bo własnego jeszcze nie ma. Jest też fanem seriali. Obejrzał wszystkie odcinki „Gry o tron”, teraz przed nim najnowszy sezon „Sukcesji”, w której wyłapuje patologie polityki. Rozstał się z partią Porozumienie i dwa lata temu wystąpił z klubu radnych PiS, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Młoda Polska i prezesem jej oddziału wielkopolskiego. Nie należy do partii Polska 2050 ani PSL, ale znalazł się na liście kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu na miejscu 12.

Wyżej, bo na szóstej pozycji, widnieje nazwisko o dekadę starszego Krzysztofa Czajkowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, naczelnika wydziału edukacji i spraw społecznych w konińskim Starostwie. Jest absolwentem PWSZ w Koninie i Wyższej Szkoły Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz MBA w Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie. Aktywny społecznie był od zawsze, początkowo w Związku Młodzieży Wiejskiej. Za duży sukces poczytuje sobie zablokowanie - dzięki powołanemu do życia stowarzyszeniu Aplidium - budowy spalarni odpadów niebezpiecznych w Nieświastowie w gminie Kazimierz Biskupi, której jest mieszkańcem. 39-letni Krzysztof Czajkowski 39 ma żonę i dwoje dzieci, w wolnym czasie lubi podróżować, szczególnie na rowerze. Na liście 3D zajmuje pozycję 6.

Z Polską 2050 związana jest natomiast Emilia Wasielewska (9. na liście), konińska radna, dumna prawnuczka powstańca wielkopolskiego. Z wykształcenia jest pracownikiem społecznym, doradczynią zawodową, PR-owcem i absolwentką MBA na Uniwersytecie Szczecińskim. W Radzie Miasta Konina przewodzi klubowi Wspólny Konin. Od wielu lat ściśle związana z przedsiębiorstwami społecznymi i ekonomią społeczną. Wymyśliła między innymi zniczodzielnię na konińskim cmentarzu komunalnym. Od roku jest dyrektorką Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska. Emilia Wasielewska uwielbia samotne podróże z plecakiem. Uważa się za obywatelkę świata, ale i fankę miasta Konina.

Aneta Kłopot‑Wartecka (11. na liście) jest dyrektorką urzędu pracy w Środzie Wielkopolskiej oraz czynnym psychologiem, ma także magisterium z... ogrodnictwa. Gra na pianinie i gitarze, lubi podróżować, jeździć na nartach i grać w badmintona. Jej mąż i syn są lekarzami weterynarii, więc dom jest pełen zwierząt: hoduje między innymi węże, jaszczurki i pająki.

Bartłomiej Gawrecki spod Gniezna liczy na to, że trzynastka (pod takim numerem znalazł się na liście) będzie dla niego szczęśliwa. Prawnik z wykształcenia, jest doktorantem na UAM w Poznaniu. Doradza organizacjom pozarządowym i wykłada na uczelni.

Natomiast na samym końcu listy, a więc pod osiemnastką znajduje się 47-letni Robert Gajda z Osieka Wielkiego, prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kole. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, ukończył studia MBA na WSHiU w Poznaniu. Współzałożyciel stowarzyszenia Forum Gospodarcze „Aktywne Koło” zrzeszającego przedsiębiorców, pomysłodawca i realizator programu „karta seniora” w Kole.

W konińsko-gnieźnieńskim okręgu wyborczym wybieranych jest dziewięcioro posłanek i posłów. Okręg wyborczy nr 37 obejmuje Konin oraz powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński. Obecnie reprezentowany jest w Sejmie przez pięciu posłów PiS (Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Leszek Galemba, Zbigniew Hoffmann), jednego z Koalicji Obywatelskiej (Tomasz Piotr Nowak), bo Paulina Hennig-Kloska przeszła do Ruchu 2050 Hołowni, oraz po jednym z PSL (Jacek Tomczak) i SLD (Tadeusz Tomaszewski).

Kandydatów pozostałych komitetów wyborczych zaprezentujemy w kolejnych publikacjach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole